Catweasel MK-II

Vojtěch Švihlík

Hned na úvod jedna poznámka:

U nás v ČR není možné Catweasel zakoupit, případní zájemci se musí obrátit buď na některého distributora v Německu (příp. Dánsku, Švédsku, Francii, Holandsku, Itálii ...) nebo přímo na výrobce karty a tím je Jens Schonfeld - autor několika zajímavých, ale u nás ne příliš známých produktů pro Amigu.

Jedná se o rozšiřující kartu určenou pro Amigy 2/3/4000. Zapojuje se přes sloty Zorro II/III. Karta umožňuje připojit najednou až 6 IDE-ATAPI zařízení a 2 standardní disketové jednotky z PC 3.5" i 5.25". Existuje i verze pro A1200, která je však ochuzena o IDE řadič Buddha. Cena Catweasel MK-II (červenec 2002) byla 92 EUR a Catweasel pro A1200 stál 62 EUR.

Proč jsem si vlastně tuhle kartu koupil?

Mám Amigu 3000 ve verzi desktop. Jak jistě mnozí vědí tento typ amigy byl dodáván standardně s SCSI rozhraním. Takže pokud jste chtěli připojit některé IDE-ATAPI zařízení museli jste Amigu rozšířit o toto rozhraní. Já až donedávna používal IDE řadič Oktagon 2008, který dovedl bez problémů pracovat s CD-ROM a menším HDD (asi do kapacity 1GB), což jak jistě uznáte je na dnešní dobu dost málo. Dále mi už delší dobu zlobí interní FDD (nemá cenu se rozepisovat - zkrátka, když jsem potřeboval něco přečíst/zapsat na disketu tak to většinou nedopadlo dobře). Navíc je pouze DD! No a třetí důvod je ten, že mám doma asi 1000 disket 5.25", které jsem do roku 96 běžně na Amize používal. Měl jsem tenkrát upravenou FDD 5.25", která se chovala úplně stejně jako jakákoliv jiná externí disketová jednotka 3.5" (dokonce při použití hardwarového bootselektoru se z ní dala spustit jakákoliv tracková hra či demo).

No a na všechny tyhle problémy nabízí Catweasel MK-II řešení (až na bootování z disket, ale i to se dá vyřešit - viz dále).

Po rozbalení malé bílé krabičky o rozměrech cca 20 x 11 cm upoutá vaši pozornost hlavní obsah a tím je Catweasel MK-II. Karta je precizně zpracována a nejsou na ní žádné drátové propojky. A co ještě ke kartě dostanete? Tak zaprvé návod v němčině (anglická verze je na internetu). Návod mě trošku zklamal, protože je napsán pro Catweasel určený do A1200, takže zde nenajdeme ani zmínku o řadiči Buddha. Zato popisuje instalaci do clock portu A1200, na dalších stránkách se věnuje propojení floppy mechanik s kartou a největší část je věnována popisu jednotlivých mountlistů. Dále jsem v krabici našel 2 diskety. První je určena pro instalaci floppy controlleru, na druhé se nachází obslužné prográmky řadiče Buddha včetně instalací atapi zařízení jako CD-ROM, CD-RW, LS-120, ... A dokonce v krabičce byly i 2 datové kabely - jeden standardní IDE s možností připojení 2 zařízení, druhý pro připojení 2 floppy mechanik ať už 3.5", 5.25" nebo obě dohromady.

Instalace karty a s tím spojená drobná přestavba A3000 do toweru:

je skutečně prostá - stačí sejmout kryt amigy a zasunout jí do volného ZII/III slotu (karta pěkně vleze i do vodící lišty). Dále propojíme kartu datovými kabely s jednotlivými zařízeními. Tady nastane dilema, kam zařízení umístit - můžeme jich totiž připojit až 6 na IDE a k tomu ještě 2 x FDD. Do desktopové verze Amigy 2/3/4000 se jich moc nevejde - A3000 je na tom z tohohle pohledu nejhůř. Vejdou se do ní akorát 2 x FDD 3.5" a jeden HDD (já tam kdysi nacpal 3 x HDD a 2 x FDD). Pozici pro zařízení o velikosti 5.25" nemá A3000D dokonce žádnou. Nabízí se hned 2 možnosti, jak situaci vyřešit: 1. Nechat amigu otevřenou a všude okolo poskládat FDD, HDD, CD-ROM, atd. ... 2. Doporučuji však navštívit nejbližší PC bazar a koupit tover. Rádi vám ho dají skoro zadarmo - já koupil docela pěknej černej big tover ještě s motherboardem 386 za 100 Kč (cena je bez zdroje - měl jsem jeden doma). K tomu jsem si koupil FDD 5.25" HD za 50 Kč. Po důkladném vyčištění toweru od 386-ky, prachu a pavučin jsem do něj začal umísťovat jednotlivá zařízení. Úplně nahoru jsem zabudoval CD-ROM Samsung, pod něj se posadila CD-RW Sony a pod ní je umístěná FDD 5.25 HD. Dále jsem tam namontoval FDD 3.5" HD a pod ní mám připravené místo pro Zipku nebo LS-120. Tak to bych měl otevřené pozice a teď kam s HDD. Pod místo pro ZIP/LS-120 se mi vešel už jenom jeden - tak jsem tam umístil 4.3 GB Seagate. Naštěstí mi prodavač v bazaru dal spolu s towerem ještě jeden držák na 3 x HDD, který se mi podařilo přišroubovat k zadní stěně toweru asi 10 cm pod zdrojem. Tak jsem tam hned umístil své 3 SCSI HDD. Tak teď mám všechna zařízení namontované a je třeba je propojit s jednotlivými řadiči, které jsou docela dost daleko (A3000 mám na stole a tower v boční části stolu). Musel jsem si proto nechat vyrobit specielní dvoumetrové kabely. (Kabel je poměrně drahý, ale jinak to řešit nejde. Pokud někdo neví, kde takové kabel sehnat, nechť se podívá na www.krup.cz). Napájení zajišťuje zdroj umístěný v toweru - zdroj v A3000 je poměrně slabý (135 W) a tak není dobré ho přetěžovat. Nakonec všechno zakrytujeme a usadíme pěkně na své místo.

Instalace softwaru:

Z první diskety, která má označení Catweasel controller nainstalujeme ovladače disketových jednotek. Installer je velice přehledný a krok po kroku vás provede instalací. Pokud máte připojené 2 disketové jednotky tak musíte dát pozor, která je před a která je za křížením kabelu. Ta co je před křížením tak bude UNIT 0, za křížením UNIT1. K instalaci softwaru ještě jedna připomínka a to, že z neznámých důvodů neobsahuje některé mountlisty, které si podle manuálu musíte napsat sami. Týká se to disket 5.25" a těchto formátů: 880kB, 360kB, 720kB. U disket 3.5" je situace o něco lepší, i když některé nepodstatné formáty chybí i zde.

Dále vypisuji formáty pro FDD 3.5" HD
   Amiga DD 880 kB 
   Amiga HD 1760 kB 
   MS-DOS DD 720 kB 
   MS-DOS HD 1440 kB 
   Atari 10 sektor 800 kB 
   Atari 11 sektor 880 kB 
   Commodore 1581 800 kB 
   XTRA high density 2380 kB 
   MS-DOS HD 20 sector 1600 kB 
   Macintosh DD 800 kB 
formáty pro FDD 5.25" HD  
   Amiga DD 880 kB 
   Commodore64 1541 170 kB 
   MS-DOS DD 360 kB 
   MS-DOS HD 1200 kB 
   MS-DOS DD 80 Track 720 kB 
   Apple lle 140 kB 
   Atari 800 XL 130 kB 
   Atari 800 XL 180 kB 

Jak je vidět, Catweasel umí pracovat snad se všemi formáty disket, na které jen můžeme narazit. V každodenní práci je velmi důležitý jen jeden a to bezpochyby PC HD 1.44 MB. (Už mě opravdu unavovalo přenášet data mezi PC a Amigou na DD disketách). Ostatní formáty využívám také poměrně dost - např. nemusím trápit interní FDD a raději a hlavně bezpečněji zapisuji amiga diskety přes Catweasela. Velkou radost mi udělal formát 5.25" Amiga DD 880 kB. Jak jsem napsal výše mám doma přes 1000 těchto disket a bez Catweaslu bych je asi musel časem vyhodit (prodat se to nedá). Asi byste tomu nevěřili, ale tyhle diskety určené pro 360 kB se dají bez problémů zformátovat na 880 kB (i více DiskSpare, FloppyDevice) a jsou spolehlivější než diskety 3.5". Zatím jsem jich načetl asi 100 a nenarazil jsem na jediný error a to byly 6 let ve sklepě! Další formát na který jsem byl zvědavý má označení EXTRa High Density a dovede formátovat 3.5" HD diskety na neuvěřitelných 2380 kB! - v dnešní době, kdy se pro zálohování dat stalo nepsaným standardem CDčko a pro přenos využíváme stále častěji ZIPku to již nikdo neocení, ale alespoň vidíme jak PC mizerně využívá kapacitu diskety (taky by se s těma disketama lépe pracovalo, kdyby byly o téměř 1MB větší). Poslední formát o kterém se dá říct, že je praktický je AmigaHD 1.76 MB i když alespoň co vím ze svého okolí jen málokterý Amigista ho může využít. S ostatními formáty jako je C-64 nebo Atari se setká jen málokdo.

Z instalační diskety Buddha si nainstalujeme utility (Buddha Speed - pro nastavení přenosové rychlosti, EjectCD ...) a ovladače pro Atapi zařízení (CD-ROM, ZIP, LS-120). Instalační software je obdoba IDE-Fixu od Olivera Kastla. Také se na této disketě nachází manuál v angličtině (i v němčině) pro řadič Buddha.


Praktické zkušenosti:

Musím říci že řadič je asi o 15% rychlejší než řadič Oktagon 2008, který jsem používal několik minulých let. (naměřil jsem cca 1.2 MB/s - HDD 4.3 Seagate zformátovaný pod AFS, což odpovídá rychlosti přenosu v A1200). Škoda jen že celá karta je typu ZII - domnívám se totiž, že řadič má ještě rezervy a v ZIII by nám teprve ukázal co dovede. Ale to by zase ostrouhali majitelé A2000 pro které je karta také určena. Takže nejlepší řešení by bylo ZII/III - tak jako některé grafické karty. CD-ROM a CD-RW pracují bez problémů a také o něco rychleji. Vypálení plného CD (700 MB) trvá necelých 17 minut (Maximální rychlost vypalovačky byla 24x).

Softwarový upgrade:

Základní software, který je dodáván spolu s kartou je poměrně starý - čehož si je autor vědom a tak se pravidelně na internetu objevují nové verze (www.jschoenfeld.de). Doporučuji stáhnout si nejnovější verzi multidisk.device, která vám umožní používat ještě více disketových formátů. Neméně důležité je updatovat flash ROM na kontroleru aplikováním patche který získáte rovněž z webovských stránek autora. Tím zvýšíte výkon řadiče Buddha o cca 20 % (alespoň tuto hodnotu uvádí autor).

Možnosti hardwarového rozšíření:

Z disketových mechanik řazených přes Catweasla není možné bootovat!!! (Alespoň ještě někdy využijeme DF0.) Na disketě se sice nachází utilitka BootCat, ale autor sám upozorňuje, že je velmi nestabilní. Zkoušel jsem jí, ale nabootovat se mi nepodařilo. Autor nám však nabízí jiné 100% spolehlivé bootování jak z dosových tak i nedosových disket. Jedná se o rozšíření karty o bootovací adaptér Kylwalda (cena 15 EUR).

Co říci závěrem? Snad jen tolik, že se setkáme s užitečným kouskem hardwaru, který je u nás velmi málo rozšířen. Řadič Buddha nedisponuje závratnou rychlostí přenosu, zato však dovede připojit najednou až 6 IDE-ATAPI zařízení - což pokládám v dnešní době za naprosto dostačující i s určitou rezervou do budoucna. Pracovat s disketami prostřednictvím Catweasla je také o krok vpřed - konečně si za normální peníz (asi 350 Kč) můžete pořídit novou FDD 3.5" HD. Práce s disketami 1.44 MB je cca 2.15 x rychlejší, než při použití klasického Amiga HD Drivu a mountnutí PC0. Téměř zadarmo seženete FDD 5.25" - ale to ocení jen majitel těchto disket. Dalším kladem je to, že autor stále pracuje na inovaci ovládacího softwaru a dokonce i paměť ROM je typu Flash a dá se tak velice snadno a zdarma upgradovat. Cena karty (92 EUR) se mi nezdá mnoho - zvláště při letošním výhodném kurzu (29 Kč/EUR). Objektivně můžu říci, že objetovat jeden Zorro slot a připojit do něj tuto kartu se v mém případě vyplatilo.


Moje konfigurace:
A3000, 68040, 24 MB, CV64/3D, CatWeasel MK-II

Vojtěch Švihlík/ amiga@email.cz