Pascal a já

Moje úplně první programátorské pokusy byly v jazyce Basic na osmibitovém počítači ZX Spectrum Delta. Když sem později získal přístup k PC (486/33 SX, 4MB RAM), a začal sem se rozhlížet po nějakém programovacím prostředí, objevil sem Pascal. Pascal je narozdíl od Basicu strukturovaný jazyk což mi zpočátku při učení trochu dělalo problémy. Brzy jsem ale zjistil, že zdrojový kód je mnohem přehlednější a lze snadno udržet dobrý přehled i nad rozsáhlejšímy programy a Pascal jsem si na delší dobu hodně oblíbil. Na této stránce si můžete prohlédnout některé moje rané pokusy.

Všechny zde uvedené programy jsou šířené pod licencí GNU/GPL2

Hra Hadi

Program:Hadi
Popis:Hra pro až tři hráče, kde každý ovládá jednu čáru a snaží se vyhýbat ostatním.
Kompilátor:Turbo Pascal 7.0
Archiv:hadi.zip

Mravenci

Program:Mravenci
Popis:Kdysi jsem v televizi viděl nějaký dokument, ve kterém popisovali teorii, že mraveniště může být organizované velice jednoduchým algoritmem. Každý mravenec náhodně prohledává okolí a když na něco narazí, tak to sebere. Když na něco narazí a je naložený, tak to k tomu položí a jde hledat dál. Samožřejmě že ve skutečnosti to tak asi nebude, ale tenhle algoritmus mě natolik zaujal, že jsem si ho musel vyzkoušet napsat.
Kompilátor:Turbo Pascal 7.0
Archiv:mravenci.zip

Létající objekty

Program:Objekty
Popis:Program objekty je jeden z mých prvních pokusů s oop (objektově orientované programování). Jedná se o několik patvarů létajících po obrazovce a odrážejících se od krajů.
Kompilátor:Turbo Pascal 7.0
Archiv:objekty.zip

Lis. obrazec

Program:Lisobr
Popis:Když jsem na škole potřeboval do protokolu ze cvičení z fyziky vložit obrázek lis. obrazce, přemýšlel jsem jak ho co nejpřesněji nakreslit. Rozhodnul jsem se že ho nakleslím v pascalu. Pak mě to natolik zaujaulo, že jsem ho i rozanimoval.
Kompilátor:Turbo Pascal 7.0
Archiv:lisobr.zip

Life

Program:Life
Popis:K napsání programu life mě inspirovalo jedno staré číslo VTM (až zjistím ročník a číslo, tak ho sem doplnim), kde byl popsán zajímavý algoritmus, který generoval různé obrazce.
Kompilátor:Turbo Pascal 7.0
Archiv:life.zip

Pi na 1000 desetinných míst

Program:Pi
Popis:V jiném starém čísle VTM (až zjistím ročník a číslo, tak ho sem doplnim) jsem zase objevil algoritmus výpočtu konstasnty pi. Pokusně jsem si tedy napsal prográmek na výpočet pi s přesností na 1000 desetinných míst.
Kompilátor:Turbo Pascal 7.0
Archiv:pi.zip

Kuzeloid

Program:Kuzeloid
Popis:Moje první pokusy s pascalem v grafickém režimu. Prográmek nakreslí na obrazovku kuželoid zkonstruovaný z čar.
Kompilátor:Turbo Pascal 7.0
Archiv:kuzeloid.zip

Barvy

Program:Barvy
Popis:Moje první pokusy s pascalem v grafickém režimu. Prográmek nakreslí na obrazovku kruhový etalon barev zkonstruovaný z čar.
Kompilátor:Turbo Pascal 7.0
Archiv:barvy.zip