Schéma blikače s LED na síťové napětí 230 V ~

schema


Popis obvodu:

Zapojení je použitelné pro střídavé i stejnosměrné napětí v širokém rozsahu, bez úprav hodnot součástek je použitelné přibližně od 40 V do 500 V. Zkušenější elektronici si mohou zapojení upravit pro LED s odlišnou spotřebou. Já jsem si zapojení upravil pro 2 mA LED jako kontrolka se spotřebou 10× nižší než má doutnavka a také pro 70 mA LED jako „výkonový“ blikač. Postavil jsem více, než 100 kusů těchto obvodů, při pečlivé práci a kvalitních součástkách je mnohaletý provoz samozřejmostí.

Přes rezistor R1 a diodu D1 se nabíjí kondenzátor C1. Až napětí na kondenzátoru C1 dosáhne spínacího napětí diaku Di1, dojde k vybíjení kondenzátoru C1 přes diak DI1, svítivou diodu LED D2 a rezistor R2. Přitom vidíme záblesk svítivé diody. Vybíjení kondenzátoru C1přestane, až napětí poklesne na vypínací napětí diaku Di1. Pak se opět začne nabíjet kondenzátor C1 a cyklus se opakuje.

Konstrukční provedení:

S tímto malým a velmi jednoduchým obvodem je možné například nahradit doutnavku ve vypínačích. Velmi dobře však vypadá, pokud do obyčejného vypínače vyvrtáme otvor vhodné velikosti. Pak stačí LED ztuha zasunout. Při vrtání je třeba dát pozor na to, že rozměry některých LED vychází z palcové míry a jejich pouzdro je mírně do konusu. Doporučuji změřit skutečný průměr LED posuvnicí před vyvrtáním díry pro LED, nebo vyvrtat otvor menší a pak ho zvětšit pomocí kulatého pilníčku. K připojení napájecího napětí a LED je nejvhodnější tenké lanko s dobrou izolací. Osazený plošný spoj je vhodné dát do bužírky nebo jinak vhodně zaizolovat. Bužírka se stane vláčnou po ponoření na půlhodinu až hodinu do acetonu. Též je možné použít silikonovou nebo teplem smršťovací bužírku.

Pozor! Zapojení pracuje s životu nebezpečným napětím. Je nutné zachovat veškeré bezpečnostní předpisy. Pokud je neznáte, je nutné tento velmi jednoduchý obvod jen sestavit a oživení i připojení ponechat někomu kvalifikovanému.

Použité součástky:

R1 ovlivňuje rychlost blikání LED, při změnách je nutné kontrolovat jeho výkonovou ztrátu, pokud použijete běžný miniaturní odpor na 0,6 W pro 400 V~ může být jeho nejnižší hodnota 220 k, pro 230 V~ může být jeho nejnižší hodnota 68 k.
Výpočet: PR1=0,5*U^2/R1

R2 omezuje proud LED, při změnách se nesmí překročit dovolený proud LED.
Výpočet: ILED=(UDi1-ULED)/R2

D1 je libovolná dioda, na napětí alespoň 500 V.

C2 ovlivňuje rychlost blikání LED a délku záblesku, alespoň na napětí 35 V, nejlepší je použít kondenzátor na napětí 50 V, f=2 Hz pro předepsané hodnoty součástek.

Di1 je libovolný diak, velikost rozdílu mezi jeho spínacím napětím a vypínacím napětím ovlivňuje rychlost blikání LED. Na rychlost blikání LED má také vliv velikost rozdílu mezi napájecím napětím a spínacím napětím Di1. Protože symetrie diaku není ideální, je často možné dosáhnout malé změny rychlosti blikání LED otočením diaku.

LED D2 je libovolná svítivka. Pro dobrou viditelnost i ve dne nedoporučuji nejlevnější typy za korunu se svítivostí okolo 1 mcd. Ale již za 2,50 Kč například GM nabízí LED se svítivostí 4,5mcd. Ceny jsou z roku 2000 a nyní jsou pravděpodobně odlišné a zvláště ceny dražších LED klesají. Jde například o vysokosvítivé, bílé a modré LED.


Podle KTE 7/93 zpracoval Radek Hrabůvka.

Tisková verze

Úvodní stránka