Připojení stanice k vnějšímu akumulátoru


Pokud používáte v autě nebo na portejblech ručku častěji, tak brzy přestane malá kapacita zabudovaných akumulátorků stačit. Na portejblech bez elektrického proudu ručka často svými vlastnostmi nestačí (Kvalita modulace, S-metr, paměti, DTMF) a je vhodné použít běžnou stanici. Kdy a kde všude je vhodné použít externí akumulátor větší kapacity, je zbytečné popisovat. Kdo takový akumulátor potřebuje, určitě ví, o čem je řeč, ostatní, o tom slyšeli, a neví, k čemu by jim to bylo, protože jim plně vyhovuje vysílat z domu na síťový zdroj. V článku neprobírám spoustu zajímavých věcí, jako samovybíjení a různé způsoby nabíjení jednotlivých typů akumulátorů.


Výběr vhodného akumulátoru

Nejvhodnější typ vybereme podle ceny, kapacity, váhy, životnosti a provedení. Provedením mám na mysli uzavřený nebo hermeticky uzavřený typ, kdy při natřásání, naklonění nebo překlopení akumulátoru, například při aktivní turistice, nemůže dojít k úniku elektrolytu a poškození batohu nebo oděvu.

NiCd, klasický typ

Téměř nezničitelný, životnost se počítá na desítky let, kapacita se počítá na ampérhodiny. Jako nový je dosti drahý a dostupný jen u specializovaných velkododavatelů. Levněji lze sehnat například vyřazený „hornický“ akumulátor. Z některých typů vytéká při překlopení louh, jiné mohou být v libovolné poloze. V uzavřeném provedení je vhodný například na turistiku, cykloturistiku a portejbly. Doma, jako záložní vyhoví jakýkoli typ.

NiCd, hermeticky uzavřený

Velice používaný typ, životnost se počítá na roky, kapacita se počítá na ampérhodiny. Velmi diskutovaný, zejména v poslední době, je paměťový jev, kdy je stále častěji popírán jeho magický význam. Je vhodný pro turistiku, cykloturistiku, na portejbly a na doma. Nikl je nebezpečný a kadmium velmi nebezpečný odpad, proto NiCd akumulátory po skončení životnosti musí být odevzdány k ekologické likvidaci.

NiMh, hermeticky uzavřený

Asi nejužívanější typ, životnost se počítá na roky, kapacita se počítá na ampérhodiny, téměř dvojnásobná oproti NiCd. Velmi zajímavé jsou informace běžných prodejců k paměťovému jevu. Tito prodejci paměťový jev u NiMh popírají. Známou vyjímkou jsou prodejci mobilních telefonů. Že by se paměťový jev těchto akumulátorů projevoval jen při použití v mobilních telefonech je těžko uvěřitelné! NiMh akumulátor je vhodný pro turistiku, cykloturistiku, na portejbly a na doma. Je citlivější na nesprávné zacházení, tedy přebíjení a hluboké vybití, než NiCd, Nikl je nebezpečný odpad, proto také NiMh akumulátory po skončení životnosti musí být odevzdány k ekologické likvidaci.

Olověný, klasický typ

Životnost se počítá na roky, kapacita se počítá na desítky ampérhodin. U starších běžně dostupných typů vytéká při překlopení kyselina, takže je nutná zvýšená opatrnost. V menším provedení je vhodný například na cykloturistiku a portejbly. Na doma jako záložní je vhodnější větší kapacita. Olovo je nebezpečný odpad, proto akumulátory po skončení životnosti musí být odevzdány k ekologické likvidaci.

Olověný, gelový, hermeticky uzavřený

Životnost se počítá na několik let, kapacita se počítá na ampérhodiny. Nemá rád otřesy, proto není nejvhodnější na cykloturistiku. Při proudech větších, než 0,25C výrazně klesá využitelná kapacita, například 5 Ah akumulátor je schopen dodávat proud 1 A asi 3,5 hodiny, 1,5 Ah akumulátor je schopen dodávat proud 1,5 A asi 35 minut. Je vhodný například na turistiku, portejbly, na doma jako záložní.


Připojení staničky k akumulátoru

Pokud plně postačuje připojení stejné staničky k témuž akumulátoru, je to jednoduché. Naměříme vhodnou délku propojovacího kabelu, na jeden konec naletujeme konektor, jaký pasuje do staničky, na druhý konec dáme krokodýlky, fastony, nebo jiné vhodné svorky pro připojení akumulátoru. Do kladného přívodu zařadíme pojistku pokud možno co nejblíže k akumulátoru. V prodejně GM mají za solidní cenu typ pojistkového pouzdra, do kterého pasují obě velikosti pojistek, což zejména o víkendu na portejblu je výhoda k nezaplacení. Důrazně doporučuji každému přívody s krokodýlky, fastony nebo jiným zaměnitelným připojením barevně označit podle normy, plus červeně, mínus modře, po přimhouření oka alespoň černě.

Pokud často potřebujeme stanici rychle přepojit jiný akumulátor, nebo rychle potřebujeme připojit jinou ručku. Pak je řešení jednoduché a objevilo ho nezávisle na sobě několik síbíčkářů. Přípojka se rozdělí na dvě části. Na zhruba 15 cm dlouhý kablík se naletuje konektor, jaký pasuje do staničky, na druhý konec CINCH konektor (samce). Druhý kablík potřebné délky bude mít na jednom konci CINCH zdířku (samici), na druhý konec dáme krokodýlky, fastony, nebo jiné vhodné svorky pro připojení akumulátoru. Do přívodu opět zařadíme pojistku. CINCH konektory zapojíme tak, aby kladný pól byl zapojený na vnitřní svorce. Polaritu každého kablíku i obou spojených kablíků si pro jistotu několikrát ověříme. Předejdeme tím poškození nebo i zničení drahé stanice.


Tisková verze

Úvodní stránka