Jednoduchý a levný obal na ručku

Při debatách na CB pásmu a při setkáních někteří síbíčkáři z legrace navrhovali jako obal gumovou ochranu. Nápad by měl určitě některé přednosti, ale i spoustu nevýhod, nehledě na posměch diváků přihlížejících takovému vysílání. Ale myšlenka tenkého, průhledného a nepromokavého obalu už byla na světě. Tento jednoduchý levný obal ochrání ručku před nepohodou a poškrábáním. Nevydrží tolik, co tovární koženkové, ale taky dobře poslouží.

U tohoto obalu byla v porovnání s koženkou zjištěna jedna výhoda. Koženka tlumí zvuk, proto je nutné do koženkových obalů udělat díry pro reproduktor a mikrofon. Za větru se kolem těchto děr tvoří vzduchové víry a v reprodukci protistanice i slabý vítr zní jako mohutná vichřice a silný vítr úplně přehluší modulaci. Nepříjemné zvuky se také za větru u protistanic ozývají, i když ručka nemá žádný obal. Popisovaný obal ochrání ručku před větrem, takže se u protistanic žádné nepříjemné zvuky neozývají. Na sílu a čistotu modulace nemá popisovaný obal poznatelný vliv.

V sortimentu papírnictví se prodává umělé střevo. Šířka vhodná pro většinu ruček je 10 cm, délka alespoň 25 cm. Šířka 10 cm je vyzkoušena u ručky Elix Dragon SY 101. Cena umělého střeva je asi 1 Kč, takže jich je možno zakoupit více na případné experimenty.

Umělé střevo, na rozdíl od sáčků má oba konce otevřené. Proto je nutné jeden konec zavařit ve svářečce fólií. Druhý způsob zavaření je pomocí pájky nebo trafopájky. Fólii se položíme na plech nebo na silnější vrstvu papíru – starý časopis nebo noviny. Asi 2 cm od konce přiložíme rovný kousek plechu jako pravítko a horkou pájkou přejedeme podél plechu po fólii podle potřeby i vícekrát. Pak oddělíme svařený konec. Je to jednoduché, kdo to dosud nedělal, se to rychle naučí.

Z ručky sundáme anténu. Nasadíme obal na ručku svarem nahoru a fixem označíme místa, kde bude potřebné vystřihnout díry pro ovládání a anténní konektor. Po vystřižení těchto otvorů můžeme označit a vystřihnout podle potřeby další – pro sluchátka, mikrofon, napájení, poutko a opaskovou sponu. Dolní konec obalu je vhodné zkrátit. Můžeme jej nechat dole otevřený nebo 2× přehnout a gumičkou zajistit. Dvojí přehnutí je důležité za nepohody, protože když prší nebo sněží, musí otevřený konec obalu směřovat dolů.

Pokud není nutné ručku chránit před deštěm nebo sněžením, stačí ji jenom zasunout do střeva a volný konec zahnout a případně zavařit nebo přelepit páskou. Jak bylo popsáno výše, je to vynikající pro vysílání za větrného počasí.


Tisková verze

Úvodní stránka