Bezšňůrové telefony

Dávno tomu, kdy jsme měli doma pevnou linku. Tohle je už opravdu dlouhá historie, ale já se tam ještě jednou vrátím. Někdy v roce 1994 jsem dělal na zakázce, ale firma nebyla schopna platit, takže odměna byla v naturáliích. Jednalo se o bezšňůrový telefon standardu CT0. Pochopitelně byl použitý, ale rozhodně lepší než klasický šňůrový bazmek, který tenkrát rozdával Telecom. A protože bazmek po dvou letech zmizel v propadlišti dějin a přestal fungovat, pustil jsem se do hledání náhrady.

Na výběr toho tenkrát mnoho nebylo. Pokud zapátrám v paměti, na trhu byly kategorie CT0, CT1, CT2, CT2+ a DECT. Postupem času tyto pojmy vysvětlím, ale teď upřesním, že mě uchvátil dosah. Největší byl u CT2, ale už tenkrát bylo jasné, že tyto přístroje se v ČR nesmí prodávat. A tak jsem v CT1 našel přístroj Telson 980. Zalíbil se mi na první pohled, takže nákup proběhl okamžitě.

Na netu jsem hledal informace, bohužel články k sortimentu bezšňůrových telefonů bych mohl hledat s lucernou. Nikde nic. Takže jsem telefon koupil, instaloval, používal a po určité době řešil drobné závady. A najednou mě napadlo, že bych informace, které jsem testováním získal, mohl přihodit na net. A to se stalo. Nejraději jsem četl stránky Mobil serveru, takže jsem v roce 1999 sesmolil recenzi a odeslal ji na již zmíněný server. Odpověď byla okamžitá a článek vyšel druhý den. Po rozhovoru s Tangerem mi byla nabídnuta spolupráce.

S telefony se najednou roztrhl pytel a já testoval, psal a publikoval jako o závod. Telson, Philips, Siemens, Panasonic, Sagem a řada dalších. Když bych měl být trochu osobní, nejvíc se mi líbily telefony bezšňůrové telefony od Siemensu. Vždy byly o krůček napřed před konkurencí, i když cenově nepatrně výš. Problém byl ale někde jinde. Politika Telecomu donutila většinu domácností ke zrušení pevných linek. A to jsem také udělal a celá family přešla na mobilní komunikaci. Opět bych se mohl podívat na dno skříně (nebo do sklepa :-) a určitě bych našel utržené sluchátko Siemens 3000 micro. Siemens mi prostě přirostl k srdci nejen u bezšňůrových telefonů, ale i u mobilů.

Seznam článků na mobil.idnes.cz