Elektronické knihy a jak na ně (2)
V prvním díle jsme se seznámili s hlavními čtečkami elektronických knih. Tentokrát se podíváme na další dva programy, které umí číst a také vytvářet elektronické knihy, místa, kde knihy můžeme hledat a na závěr omrkneme i mobilní telefony.

Další hráči
Nyní se podíváme na programy Plucker a iSilo. Oba si jsou dost podobné, ale každý má co nabídnout. Limitující bude cena a komfort obsluhy. Plucker se dělí na dvě části. Jedna je desktopová. Na PC nainstalujeme aplikaci, která stahuje buď na požádání, anebo sama v určitém čase, vybrané www stránky a převádí do PDB. Ty následně přehrajeme do PDA, kde se o jejich prohlížení stará aplikace Vademecum.

Podobně se chová také iSilo. Stahovací část se jmenuje iSiloX, slouží ke stahování www stránek a pro převod do formátu PDB. Je zcela zdarma. Pro stahování již hotových knih slouží utilitka WGET, kterou jistě znají všichni unixáři. Stačí jen zadat odkaz na http nebo ftp soubor, který bude následně stažen. Pro stahování většího počtu knih vytvořte dávku (bat), do které zapíšete všechny požadované soubory. Aplikace určené k prohlížení, jak na PC tak i na PDA již zdarma nejsou.

A teď se podívejme na rozdíly. Jak již bylo řečeno výše, Plucker desktop a Vademecum jsou zdarma. Pro jejich používání hovoří i lepší možnost poznámkování v textu a označování určitých pasáží. Protože se jedná zatím o testovací verzi (0.6.3), dost často se mi stává, že prográmek zatuhne. V takovém případě je nutné resetovat PDA, případně vymazat soubor, který obsahuje tzv. metadata. Stalo se mi ale několikrát, že po resetu a následném spuštění Vademecum již nenaběhlo. Není nutná reinstalace, ale pouze smažte soubor „vademecum.dat“. Pak již program půjde spustit, akorát ho musíte znovu nastavit. Například místo, kde vyhledává datové soubory a české fonty pro správné zobrazení.

Naproti tomu iSilo (verze 4.28) těmito dětskými nemocemi již netrpí. Je stabilní, subjektivně bych řekl, že uživatelské rozhraní je příjemnější, ale jak již bylo řečeno, chybí mi možnost vkládat poznámky a označovat části textu. Po dobu třiceti dnů program funguje plnohodnotně, ale po uplynutí této doby budou některé funkce potlačeny. Nebude možno zobrazit obrázky, linky a tabulky. Je nutné také podotknout, že ač oba programy prohlížejí soubory s extenzí PDB, není je možno zaměnit. To co je určeno pro Plucker, iSilo nezobrazí a opačně také ne.

Tyto dva systémy lze chápat jako plnohodnotnou náhradu Avantgo. Tento systém byl kdysi také v kategorii freeware, ale dnes je již zpoplatněn, a tím pádem se za ním zavřela voda.

Obě desktopové sekce podporují synchronizaci, takže stačí pouze zadat místo (http, lokální soubor). Po stažení a konverzi do PDB, bude soubor přesunut do PDA. Vše se děje naprosto automaticky. Takže v konečné fázi připojíme PDA k PC a data se automaticky přesunou. Pak už jen stačí najít klidný kout a můžeme studovat poslední dění doma i ve světě, podívat se na televizní program, případně omrknout předpověď počasí. A když opravdu nikdo nebude rušit, tak se i začteme do nějakého románu nebo sbírky básní.

Kde hledat?
V předchozím díle jsem zmínil jen elektronický obchod http://www.vltava.cz. Rozhodně jsem neměl v úmyslu ostatní vynechat. Dnes bych rád uvedl i další místa, kde můžete najít mnoho elektronických knih různých žánrů. Nemůžu jinak, než na první místo nominovat http://www.palmknihy.cz. Každý den najdete na těchto stránkách alespoň dvě novinky a současný počet knih již překročil hranici 2600 titulů.

Trochu mě mrzí, že usnuly stránky na serveru http://www.neknihy.cz. I tam jsem narazil na zajímavá dílka, ale knihy, které byly většinou za mírný poplatek a později snad zadarmo, jak hovoří poslední info, se již nedají stáhnout ani objednat. A to je rozhodně škoda. Také bych zmínil server http://www.pismak.cz, kam může každý uživatel po registraci přispívat. Jsou zde sice jen obyčejné texty (THT, HTML), ale pokud zvolíte některý z programů na tvorbu, můžete si to, co vás zaujalo, přetvořit k obrazu svému do požadovaného formátu. Další místo, kde najdete spoustu zajímavého materiálu, je v diskusním fóru na http://www.ce4you.cz.

Mobilní telefony
Protože nepoužívám telefon s OS Symbian, zaměřím se jen na java aplikace. Jako první čtečku bych uvedl Microreader. Byl to můj první program na čtení elektronických knih, ještě na telefonu Siemens S55. Telefon jsem po čase vyměnil za S65, ale čtečku jsem si ponechal. Co všechno umí? Ještě dříve, než se pustím do popisu vlastností, bych chtěl upozornit na jednu zásadní věc. Už v předchozím díle jsem se zmiňoval o tom, že oči trpí při čtení elektronických knih. A na miniaturních displejích telefonů toto tvrzení platí dvojnásob. Proto bych chtěl zdůraznit, že mobilní telefon používám pro čtení elektronických knih jen minimálně. Ale jsou situace, kdy naopak mobilní telefon využijete. Jsou situace, kdy notebook nebo PDA s sebou nemáte a pak je mobilní telefon jediná věc, na níž si můžete přečíst pár stránek.

Ale nyní už k vlastnostem Microreaderu. Budou obdobné jako vlastnosti čtecích programů na PC nebo PDA. Tak tedy si pamatují místo, kde jsme přestali číst. Dále umí vkládat záložky, vyhledávat v textu a přesunout se na konkrétní místo. Ne každý má stejný zrak, takže jistě přijde vhod i nastavení velikosti a stylu písma.Tato čtečka také umí editovat soubor, který čteme, ale jen do určité velikosti. Abychom nemuseli přerušit čtení a opouštět program, je zde i nabídka na odeslání SMS. Umožní číst texty ve formátu TXT, PDB, PRC a TCR. Posledně uvedený formát je znám z kapesních počítačů Psion.

Druhý program, se kterým jsem se seznámil, se jmenuje Reader Maniac. V porovnání s předchůdcem je uživatelsky přítulnější. Při čtení zobrazuje v dolní části displeje stránku, kterou právě čteme, celkový počet stránek a aktuální čas. Uživatel si může nastavit dobu, po jejímž uplynutí se na displeji objeví hláška o tom, že si máme šetřit zrak a se čtením na chvíli přestat. Na rozdíl od předchůdce není možno z programu odesílat SMS. Jsou zde větší možnosti nastavení a na PC si uživatel může definovat svoje fonty, které následně přesune do telefonu a použije pro čtení.

Ani jeden z výše uvedených čtecích programů nepodporuje formátovaný text. To se ale nedá říct o třetím, který je ovšem jednoúčelový a jenž slouží ke čtení formátu PDF. Ten základní formátování (kurzíva, tučné) zvládá. Jmenuje se PdfViewer. Když budeme ale porovnávat rychlost, vychází Microreader a ReadManiac mnohem lépe. Načítání souboru, listování a vyhledání je téměř okamžité. Tento prohlížeč používám opravdu jem minimálně, ale někdy může nastat situace, kdy se potřebuji do PDF podívat a jiný nástroj není k dispozici. Závěr

Tímto jsem ukončil druhý díl seriálu o elektronických knihách. Pokud se vyskytne nějaká další zajímavost, můžete čekat další pokračování. Zatím přeji všem čtenářům, jak vášnivým, tak i těm ostatním, hodně zajímavých titulů v ještě zajímavějších cenách...