Kde je finanční ředitel?


To jsem se zase jednou naštval. Podnikám. To je dnes moderní a podniká asi každý. Problém se jmenuje faktura. Nezaplacená faktura. Zatím jsem měl na tuto skutečnost celkem štěstí. Faktury, které jsem vystavil, byly zaplaceny v termínu. Až jednou se to nějak zvrtlo. Tato firma, o které budu psát, a kterou zatím nehodlám jmenovat, to celé otočila. Faktura na částku 2400 korun není tak veliký balík, aby se to nedalo zvládnout. Zvlášť, když tato firma je velice známý a velký prodejce výpočetní techniky. Když už bylo čtrnáct dní po době splatnosti, začal jsem se o to zajímat. Zavolal jsem do účtárny a představil se. Účetní, aniž by se na něco zeptala, reagovala takto: "Určitě voláte ohledně faktury, tak vás přepojím". Sluchátko za chvíli zvedla asi hlavní účetní a velice komisně se začala tázat, o co mi jde. Sdělil jsem název firmy, číslo faktury a částku. Bylo slyšet ťukání do klávesnice a pak mi sdělila, že takovou fakturu tam vůbec nemají.

To se stává. Pošta mohla moji fakturu někde zapomenout a nedostala se na místo určení. Bral jsem to jako fakt a tak jsem fakturu vytiskl znova a doporučeně odeslal. Čekal jsem asi čtrnáct dní, a protože se opět nic nedělo, znovu jsem volal do účtárny. Úvodní rozhovor byl stejný a tak mě zase přepojili na hlavní účetní. Tady to pokračovalo podle předchozího modelu. Sdělil jsem firmu, číslo faktury a částku. Téměř okamžitě mi bylo sděleno, že takovou fakturu tam nemají. To už mě nesedělo a tak jsem hlavní účetní doporučil, aby lépe prohledala svoji databázi. No a potom ji náhodou našla a odpověděla mi: "Jo, mám ji tady, ale není uhrazena. Kontaktujte finančního ředitele, ale ten tu není".

Ha. Tak co si o tom mám myslet? Kdybych se nechal odbýt, tak bych asi do nekonečna posílal doporučené dopisy s fakturou a na účtárně by je pořád nemohli najít. To je ale jednání. Faktura zatím není uhrazena a jak jsem si ověřil, v jedné věci měla účetní naprostou pravdu. Finanční ředitel tam opravdu není. Otázka je, kdy a jestli vůbec někdy bude. Delší dobu tam volám a sluchátko nikdo nezvedá.

Mám ale pocit, že mohu být ještě v klidu a pohodě. Ta částka není tak veliká. Onehdy jsem se stavil u kolegy, který jede ve velkém. Lítal po kanceláři s mobilem v ruce a vypadalo to, že je silně nervózní. O co šlo? O nezaplacené faktury. O hodně faktur za hodně peněz. Čas od času jsem zaznamenal nějakou výmluvu, proč fakturu nelze zaplatit. No a tady je ten soupis. Třeba to někomu něco připomene. nemůžu zaplatit, protože:

zítra jdu na operaci
manželka odjela s penězi nakupovat
pobočka banky se stěhuje
nemám provozuschopný počítač a nemohu komunikovat s bankou
toto oddělení právě dnes uzavřeli
dnes nám to zboží předejte a zítra určitě zaplatím
já jsem si nic neobjednal
tohle zaplatí můj společník
moje manželka jde na operaci
jsem nemocen
nefunguje Internet
jsou problémy u naší banky
ještě mi nepřišly peníze na účet
nemám u sebe hotovost
v tuhle dobu neseženu peníze
stačila by vám směnka v dolarech?
právě odlétám do Států
neznám e-mail své banky
dovolali jste se to hlasové schránky
volané účastnické číslo neexistuje

Hlavní stránka