Geocaching a vše co k tomu patří

Na podzim roku 2006, když už jsem nespolehlivé Mio P500 vyměnil za Fujitsu Siemens Loox N560, jsem se doslechl o zábavě jménem geocaching. Nejdřív jsem hledal informace a pak najednou tu byla obrovská chuť vyrazit do terénu a hledat. Nešlo to ale samo od sebe, k tomu potřebujete mít i nějaké další vybavení. PDA s GPS mám, teď by to chtělo ještě nějaký software. Hledal jsem, testoval a stále jsem nebyl spokojen. Buď byl soft drahý, nebo se mi nelíbilo ovládání, případně něco chybělo.

N560 má, tedy lépe řečeno měl tu výhodu, že v balení byl dárkový kupón s pěti body, za které se dal pořídit na www.pocketloox-choice.com zajímavý software. Já jsem váhal, vybíral a zároveň se bál, abych nepřebral. Nakonec jsem vybral Vito Navigator II a jsem maximálně spokojen. Jedná se o nemapovou záležitost, kde hlavním ukazatelem je kompas, který ukazuje k cílovému bodu. Dále si můžete nastavit i přímou vzdálenost a dobu, které je průběžně vypočítávana podle aktuální rychlosti. Prošlá trasa je ukládána do formátu SMT, který není moc podporovaný, ale pokud použijete utilitku GPS Babel, máte vystaráno. Data lze přenášet tam i zpět. Postup je trochu složitější, ale průběžně si dám tu práci a sepíšu vše krok za krokem.

Tak jaký je postup, pokud chcete hledat poklady? Nejdříve navštivte stránky www.geocahcing.com, kde se zaregistrujete a vytvoříte svoji identitu. Dále je vhodné zadat své domovské souřadnice, protože od nich se budou vybírat cache (skrýše), které jsou nejblíže. Pokud si nějakou cache vyberete, je vhodné stáhnout soubor LOC, který následně naiportujete do PDA. Trochu méně pohodlný je postup, kdy souřadnice přepíšete ručně do navigace ručně.

Tady bych se chtěl zmínit o typu skrýší. Je několik variant. Tradiční je dána svými souřadnicemi. Na ně se necháme navigátorem dovést a pak už jen hledáme, v okruhu pár metrů, kde je poklad ukrytý. Pokud se jedná o variantu Multi, pak je hledání složitější. Většinou na prvním místě získáte souřadnice místa druhého, případně i třetího. Souřadnice jsou buď zřejmé, nebo je musíme vypočítat. No a třetí varianta je takzvaná Mysterka. Na začátek je nutné vyřešit hádanku, odpovědět na zapeklité otázky a teprve potom se objeví cílové souřadnice. Tyto mystery cache jsou někdy tak složité, že zaberou poměrně dost času. Ano, vím o čem mluvím, QTC (GCYCP3) mi s přestávkami zabrala rok. Některé chache je možné hledat pouze v noci Vampire's nightmare (GC1CX0E) a pak si užijete kopec srandy a možná i trochu strachu. Někdy řešení objevíte okamžitě (GC18VF0), ale pořád se do místa uložení nemůžete propracovat. Takže "Fotografie" na zalogování ještě čeká.

Takže postupem času se mi prázdná mapa ve Vito Navigatoru začala plnit zelenými krabičkami a pokud plánujete delší trasu, je dobré vytvořit i orientační body, abychom při hledání nezablodili.

Takže souřadnice tradiční chache máme v navigaci a vyrazíme do terénu. Šipka kompasu se točí, vzdálenost se krátí a najednou jsme už na cílovém místě. Teď už nám navigace moc nepomůže, protože její přesnost je plus mínus nějaký metr. Takže teď už oči k zemi (a nékdy taky k obloze :-) a hledejme něco, co je ukryto a má ná na sobě tuto značku. Najdeme a teď už je skoro hotovo. Krabici (krabičku, bednu) otevřeme, najdeme logbook a celé pátrání završíme zápisem. Většinou stačí napsat svůj nick, datum a čas nálezu. Do skrýše můžeme také vložit nějaký malý dárek. A protože tam už nějaké dárky budou, můžeme si nějaký vzít. Krabici zavřeme, uložíme na místo, aby ji nikdo nepovolený (mudla) nenašel. Někdy je objevení pokladu problematické právě díky tomu, že v blízkosti je právě nějaký mudla, který neví o co jde a mohl by skrýš poškodit, přemístit nebo zničit. V takovém případě je dobré s odlovením počkat, až je čistý vzduch.

Teď už je opravdu téměř hotovo. Poklad je uklizen a my můžeme vyrazit k domovu. Tam už dokončíme celé naše snažení. Na www.geocaching.com provedeme zápis a tím jsem ukončili jednu výpravu za pokladem. I když některé cache mohou být v tomto ohledu trochu "zlomyslné". Je třeba k logu přiložit fotografii z místa nálezu, napsat básničku k tématu a další a další chuťovky, kterými autor okořenil pátrání.

Pokud vlastníte PDA a nebo Garmin Colorado, můžete se pustit do další akční hry s názvem Wherigo. Pokud už proběhla registrace na www.geocaching.com, lze se se stejnými údaji zalogovat i na www.wherigo.com.

FS N560 mám už dva roky a najednou jsem si uvědomil, že toto zařízení není úplně nejvhodnější do terénu. Po roce začal odcházet akumulátor, takže na dalśí výpravy není ani pomyšlení. Uvažuji o nějaké outdoorové navigaci, ale zatím jsem se nerozhoupal a vůbec netuším, jaký model vybrat. Pokud by někdo chtěl o navigacích a geocachingu pokecat, neváhejte. Jsem na přijmu.