Kabel plus má mínus

Před nedávnem jsem napsal článek s názvem Kabel zabiják. Když to vezmu do detailů, tak by se tenhle článek mohl jmenovat podobně. O co jde? Začnu od začátku.

Bylo to někdy v roce 1995, kdy do našeho domu dorazili montéři s tím, že televizní anténa bude odpojena a místo ní všichni přejdeme na kabelovou televizi. Takhle to bylo vyvěšeno na nástěnce u vchodu. Nikdo se s nikým neradil, společnost Kabel plus to jen oznámila. Jak jsme se dověděli později, původní televizní rozvod byl zničen. Půl roku se nic nedělo, a pak začal po jednotlivých bytech chodit obchodní zástupce již zmíněně společnosti. Byl malý a fousatý jak Krakonoš. Zazvonil a spustil: "Dobrý den, jsem od společnosti Kabel plus a chci s vámi uzavřít smlouvu na příjem kabelové televize". Někteří smlouvu uzavřeli, jiní nechtěli. Tomu kdo nechtěl Krakonoš oznámil: "Pokud nechcete, dobře, ale to už půjde mimo mě. Dál to budou řešit naši právníci. Máte rozvod a signál přijímáte, ale platit nechcete". Co mohl uživatel dělat? Původní anténa STA byla zrušena. Byla zrušena tak, že obnovení nebylo možné a s tím Kabel plus počítal. Takže pod tímto nátlakem smlouvu podepsali všichni.

Několik let náš dům a vlastně celé město platilo kabelovou televizi. Předpokládám, že to bylo i v jiných městech. Už tradicí se stalo, že každý rok se poplatek zvedal. Kvalita nebyla nic moc, žádné extra služby firma nenabízela, ale neustále zdražovala. Když už se měsíční poplatek vyšplhal na 148 korun, dohodl se celý dům, že od smlouvy odstoupíme. Protože jsme družstevní dům a družstvo si sehnalo svého právníka, najednou se od smlouvy odstoupit dalo.

V té době se už společnost nejmenovala Kabel plus, ale UPC. Takže jsme od smlouvy ustoupili. Měsíčně platíme 20 korun a je to hned veselejší. Ale ne úplně. Smlouva platila do konce roku 2000. Zařídili jsme zrušení poplatků ve spořitelně, na SIPU a vše se zdálo být v naprostém pořádku. Jaké bylo ale překvapení, když už v lednu došel papír od společnosti UPC, že bychom měli zaplatit měsíční poplatek. Elektronickou poštou jsem poslal dotaz, jak to vlastně je. Čtrnáct dní nikdo nereagoval, pak přišla odpověď, že se jedná o omyl. Platit prý nemáme.

Ale to ještě nebyl konec. Když přišlo vyúčtování SIPO, byla tam zahrnuta částka 148 korun za únor. To co jsme zrušili, se nějakým záhadným způsobem zase objevilo. Okamžitě jsem se elektronickou poštou dotazoval, co tím básník míní, ale teď už mám obavy, že nikdo reagovat nebude. Smůla, na telefonním čísle UPC, to nikdo nebere.

Když jsem volal na SIPO, bylo mi sděleno, že to tak prostě je. Tak sakra, když zruším platbu, ale někdo si řekne, že chce platit dál, tak mu to bez mého souhlasu z mého účtu SIPO zaplatí? Jak to je?

Kabelovou televizi odhlašuje skoro každý. Nedivím se. Čas od času jsem ve schránce našel jejich leták. Prý nabízejí kvalitu a jejich služby se budou rozšiřovat. Nabízejí i Internet po kabelu. Tenkrát, tedy asi v roce 1999 jsem na tuhle nabídku zareagoval. Volal jsem na informační centrum společnosti. Týden jsem se nemohl dovolat a když to konečné někdo zvednul, znuděný hlas mě oznámil asi toto: "Jo, něco takového je v plánu, ale já nic nevím. Asi tuhle službu zavádět nebudeme. Zavolejte později". No paráda. To je informační centrum jako vyšité. Jistě uznáte, že takové jednání nebude to pravé ořechové. A teď ještě tahají peníze za něco, co nedodali. Pokud dojde k omylu u dalších x (desítek, stovek, tisíců) bývalých zákazníků, bude to docela slušná injekce do jejich kapsy. Pak se můžou zase omluvit, nebo na dotazy nereagovat vůbec.

Deset let uběhlo, ale praktiky UPC se vůbec nezměnily. Čas od času u nás zazvoní jejich zástupce. Nabízí nejlepší a nejlevnější programy a další a další výhody. Vy ale jistě tušíte, jaké odezvy se mu z mé strany dostane :-)