Nechval dne před večrem

Od rána všechno šlapalo jako na drátku. Akce, kterou jsem zdárně dokončil, byla zaplacena. Tak to má být. Vrátil jsem se domů, a protože byl pátek, vyrazilo se na chatu. Cesta probíhala v klidu a pohodě, a já odbočil na vedlejší silnici, od které je chata už jen asi kilometr. Najednou rána jak z děla a rachot. Začal jsem brzdit a uhýbat na stranu. Za mnou nic nejelo, takže jsem zastavil v pohodě. Vylezu ven, obejdu auto a hned to bylo vidět. Urval se vejfuk. Co teď? Sjel jsem na odpočívadlo a chvíli počkal, až vychladne. Kouknul jsem ještě pod auto a hned bylo zřejmé, že upadnout musel dříve nebo později, protože byl rezatý a uhnilý. Smůla.

Chvíli jsem pobíhal kolem auta a nakonec jsem vytáhl nářadí a výfuk odmontoval. Po nastartování bylo vše v pohodě. Myslel jsem, že bude hrozný rámus, ale nebyl. Zajímavé. Uklidnil jsem se, že auto funguje a dorazil na chatu. Ale tohle byl jen začátek.

Na chatě jsem si dal kafčo, a protože jsem si koupil strunu do sekačky, chtěl jsem ji namontovat a pustit se do práce. Vyrazil jsem k dřevníku, který stojí kousek za chatou. Chtěl jsem odemknout, ale zámek nikde. Ve dveřích byl hřebík, který je blokoval, aby se neotevřely. Jo, jo, odhadujete dobře, kůlnu někdo vybral. Moc toho tam nebylo, takže vzal právě tu sekačku, do které jsem chtěl dát strunu. Sekal ze mě tedy rozhodně nebude.

Místo sekačky jsem vzal telefon a zavolal policii. Po vytočení 158 jsem se dovolal do krajského města, pak na okres a nakonec do místa, které to zabezpečovalo. Napsali si jméno, adresu a místo kde se to stalo, s tím, že někoho posílají. Policie pracovala opravdu svižně, protože za necelých dvacet minut dorazili dva a hned se do toho dali. Optali se co se stalo, prohlédli okolí a na poli, asi patnáct metrů od kůlny našli přecvaknutý zámek. Zloděj použil velké nůžky a zámek, ač masivní, prasknul jako sirka. To je hned. Odvezli si ho jako předmět doličný. Z auta vytáhli foťák a vše důkladně nafotili. Kufříkový psací stroj sloužil na sepsání protokolu. Celá návštěva trvala asi hodinu. Uvařili jsme jim kafe a klábosili o tom, jak to chodí. Objasněnost tohoto druhu trestné činnosti je prý padesát procent. Takže je poloviční šance, že někoho chytnou. Hm. Když jsme společně obcházeli chatku, všimli jsme si natržených parapetů. Ta svině zlodějská chtěla i do chaty. Naštěstí se jí to nepovedlo.

Policista ještě mezi psaním protokolu povídal, že se hodně krade dřevo. Majitel ho pokácí a připraví na odvoz. Ovšem odveze ho někdo úplně jiný. Krade se všude a krade se všechno. Nejen auta a software, ale i dřevo a sekačky. Hrůza a děs. Teď je půl deváté večer a já už půjdu spát. Upadl mi výfuk, vykradli boudu a já už do třetice nebudu riskovat, že mi zase něco upadne.