Díra nedíra, furt se natírá

Nejdříve trochu popíšu situaci. V tomto městě je problém zaparkovat. Ostatně ve kterém ne. V pracovní dny je to nadlidský úkol. Kolikrát je tedy nutné zaparkovat a na konkrétní místo dojet MHD. Jednou jsem jel na poslední chvíli, tak jsem auto nechal tam, kde bylo místo. Bohužel jsem přehlédl značku a zaparkoval v zákazu. Jednání bylo rychlé a za patnáct minut jsem byl zpět. Ale co jsem neviděl. Auto bylo naloženo na odtahováku a protože ještě nevjelo do křižovatky, stačil jsem tam doběhnout a tak mi nebylo odtaženo. Zaplatil jsem skoro sedm stovek. Polovinu policajtovi, který byl silně komisní a řádně arogantní. To jsem bral jako samozřejmost, protože to patří k věci a státní úředník je státní úředník. Sypal jsem si popel na hlavu a dělal jsem ze sebe blbce, aby náhodou ještě nezvýšil výslednou sumu. Asi se mu to zamlouvalo. Druhou polovinu jsem zaplatil odtahovce. Ta mě ještě ubezpečila, že kdyby auto bylo odvezeno na sběrné místo, vyšlo by mě to dvakrát tak draho. Nedovedu si představit, co bych dělal. Pravděpodobně bych si myslel, že mi auto někdo ukradl.

Stál jsem u odtahováku a čekal, až mi auto sundají. Policajt řekl tedy svému kolegovi z technických služeb: "Olivere, dej to dolů". Oliver vzal nejdříve mobilní telefon, určitě to byl Twist, a zavolal na dispečink, že tohle auto odtahovat nebudou.

Takže to bylo v konečné fázi ještě únosné. Vzal jsem to jako svoji blbost a dál jsem se tím nezabýval. Jen mi pořád vrtalo hlavou, že to musela být šílená rychlovka. Byl jsem pryč jen patnáct minut, a složení auta zpět z odtahováku trvalo osm minut. Takže tam museli být okamžitě po tom, co jsem zašel za roh. Na jednu stranu to bylo docela povzbuzující, že policie pracuje tak rychle, ale pořád mi tu něco nesedělo. Trvalo to vlastně jen dva dny, kdy jsem si v tomto udělal jasno. Potkal jsem kámoše a když jsem mu podrobně vylíčil svůj příběh, tak mě uvedl do obrazu. Já jsem zastavil před domem, kde bydlí práskač. Celý den stojí u okna za záclonou a jak tam někdo zastaví, okamžitě začne natírat. Budiž jsou i tací lidé. S tím se nedá nic dělat.

No a teď k tomu, co se stalo asi o týden později. Opět jsem jel autem. Tentokrát jsem se vracel ze služební cesty a hodlal jsem zaparkovat ve vyhrazených prostorách naší společnosti. Ale už před křižovatkou, ze které se odbočuje, byla zácpa. Když jsem se tam dopohyboval, a trvalo to asi pět minut, uviděl jsem na zemi ležet člověka. Jel na kole a došlo tam ke střetu s autem. Okamžitě jsem vzal mobil a chtěl volat záchranku a policajty. Byl jsem ale upozorněn okolními, že už tak učinili. Ale nikde nebyla slyšet žádná siréna. Trvalo to kolem dvaceti minut, než dorazila záchranka. Asi deset minut se věnovali člověku na silnici a pak s houkačkou odjeli. Policajti dorazili asi za půl hodiny. V tom okamžiku jsem si vzpomněl na to, že při pitomém zaparkování jsou policajti na místě do čtyř minut a když se skutečně něco děje a jde o život, tak mají na všechno čas. Pravděpodobně neměli koho pokutovat. Pak mě napadlo, že blbé parkování je řešeno okamžitě, ale krádeže aut se neřeší, případně v této trestné činnosti jedou policajti sami. To mi potvrdil i jeden známý, kterému auto neodtáhli, ale bylo mu ukradeno. Na fízlárně mu řekli, že je tu naprosto nulová šance, že to auto najdou. Prý by měl být rád, když se to auto nenajde, alespoň něco dostane od pojišťovny. Taky řešení. Policajti se na všechno vyhulí a pojišťovna to vyřeší. Je mi z toho tak trochu divně.

Nevím jak ten dotyčný člověk, který byl sražen autem, dopadl. V takových situacích jde o minuty a zde si někdo dal na čas. Možná zde nebyl práskač, který by vše zorganizoval do čtyř minut. Tak jsem si z toho vzal toto ponaučení. Pokud blbě zaparkujete, práskač a policajti budou reagovat okamžitě. Ale pokud budete ohroženi na životě, nikdo si vás nevšimne. Myslete si o tom co chcete, já se na to dívám takhle. Pokud si to bude číst ten, kdo má podobný zážitek, dejte mi vědět. Když si to bude číst ten, který hlídkuje za záclonou, tak ať ho vezme čert. Až mu půjde o kejhák, ať si ho nikdo nevšimne. Doby dávno minulé se zase vracejí, možná ještě s větší intenzitou. Čas od času projíždím tím místem, kde jsem nesprávně zaparkoval. Jen málokdy tam neodtahují. Vždy když je tam vidím, stisknu houkačku a pokud jedu sám, v autě zazní peprné nadávky na jejich adresu. Mám ten dojem, že práskač pracuje opravdu výborně. V okruhu 300 metrů se neustále odtahují auta. Jen do toho, děláš to dobře. Zastávám názor, že je dobré se starat jen o své věci. Pokud bych věděl, kde je ta zmíněná záclona, stále se budu starat jen o své věci. Ale jsem si naprosto jist, že tento názor nebude sdílet každý. Takže kamaráde, dej si pozor, protože na každého jednou dojde.