Tady se pro změnu nenatíralo

S přítelem Pepou jsem hovořil o tom, jak v jejich ulici ukradli Audinu. Prý ji majitel běžně nechával stát před barákem pod lampou. Jasně, přísloví Pod svícnem je tma, platí neustále. Džbán a utržené ucho platí taky. O půlnoci tam ještě bylo, ráno už ne. Prý bylo vybaveno bezpečnostními doplňky. Imobilizér v klíčku, systém lo-jack a tak podobně. To zní zajímavě. Někdo tam v noci zahlédl osobu s otevřeným notebookem. To je celkem pochopitelné. Na takovou akci se nevypravím s kladivem nebo dlažební kostkou.

Teď bych si dovolil malou odbočku. Na článek Díra nedíra, furt se natírá mi přišel zajímavý, ale ojedinělý názor. Prý role práskače je potřebná, ne-li nezbytná. S tím bych za jistých okolností souhlasil. Kriminalita se rozmáhá a policie zrovna dvakrát nefunguje. Proto by nějaká domobrana nebyla na škodu. Tak proč tedy ten, který viděl osobu s notebookem, nic nenahlásil? Navíc se ta krádež stala v ulici, kde jsou rodinné domky a všichni se znají. V tomto případě nešlo o špatné parkování, ale o krádež. Tak sakra: proč natěrači fungují přesně opačně?

Zajímavé je, že v této době byly ukradeny další tři automobily téže značky. Odhadoval bych to na organizovanou skupinu. Sám voják v poli by ostatně asi šanci neměl.

Co k tomu dodat? S něčím takovým se musí nutně počítat. Pokud máme informace o počítači, který obhospodařuje celý automobil a bezpečnostní zařízení, nebude problém jej vypnout. Jak říkal můj učitel programování: "Když se to zná, tak je to sranda". Pochopitelně, s tím lze jen souhlasit.

Co je k tomu potřeba? Dostat se do auta nebude velký problém. Nedávno jsem hovořil s kolegou, který se v této problematice vyzná. Na počkání mi vyjmenoval asi pět způsobů, jak se během dvaceti vteřin dostat do auta. Dokonce mi sdělil i jemné detaily pro jednotlivé typy. Hm, má vůbec cenu auta zamykat?

Takže zámek je naprosto zbytečný. Nějaké alarmy taky nebudou k ničemu. Když to začne ječet, stejně si toho nikdo nevšimne. Co už je zajímavější, je pager. Pokud mi to v kapse začne pištět, můžu se osobně dostavit na místo a nějak to řešit. Kde mám ale zaručeno, že to nebude řešení poslední? Pokud bych náhodou vyhrál, první, co loupežník udělá, je, že mě zažaluje. Moc bych za to nedal, že vyhraje. Útěchou mi snad může být to, že zde působí hradecký Cattani. (Zdravím doktora Antla.)

Máte-li zabezpečení ve stylu GSM, pak stačí kradené vozidlo hodit na odstíněný tahač a je taky vyhráno. Tak jaké má majitel vozu vyhlídky a šance? Můj odhad zní, že téměř nulové. Pokud si auto nechám pojistit, pak mám alespoň šanci, že uvidím nějakou tu korunu. Jinak mi zůstanou jen oči pro pláč.

Jednou jsem se dal do hovoru s kolegou, který se právě vrátil od Saddama z Iráku. Tam se prý krádeže neustále trestají useknutím ruky. Zní to opravdu krutě, ale má to jednu výhodu. Hned je zřejmé, s kým máme tu čest. Je to takový zvláštní trest "dvakrát a dost". Pak už není co sekat. Ovšem tady to funguje jinak. Věznice jsou přeplněné, tak snad ani zloděje automobilů nebudeme zavírat. A když, tak je pustíme na amnestii.

Tento problém má několik řešení. Když už auto máme, pak nějakou starou šunku, kterou nikdo neukradne. Zajímavý nápad je i ten, že postavíme auto do garáže a nikdy nevyjedeme. Benzín je stále dražší, a tak stoprocentní výhrou je nemít auto vůbec.

Nedávno jsem měl rozhovor. Proč prodáváte to auto? Odpověď zněla: "Ze závisti." Moc jsem tomu nerozuměl. Pak přišlo vysvětlení. Dotyčnému se dost často stávalo, že ráno našel rozbité přední sklo a uvnitř dlažební kostku. To také nepotěší, ale s krádežemi to už nemá nic moc společného. Ovšem o tom zase někdy příště.