Níže popsaný ionizátor čistí vzduch a navozuje vůni vzduchu po bouřce. Jedná se o velmi zajímavé zapojení pracující na první pokus, které však redakce KTE už dlouho nedodává jako stavebnici. Nicméně jej dříve otiskla v KTE97/2, a tak jej teď i Tobě předkládám. Podle některých názorů je použití ionizátoru dokonce i zdravé, tak proč to nezkusit...

Zapojení na obrázku je v podstatě jen generátor vysokého napětí s kondenzátory (kaskádní Delonův násobič). Více o tomto principu se dozvíš někdy v iŠkole elektroniky. Z původních 230 V se nakonec vytváří velmi měkkých šest a půl kilovoltu. A aby byly ještě měkčí, je jejich maximální proud sražen 4 rezistory Rx o hodnotě každý 10 M. Toto vysoké napětí se na výstupu hromadí tak dlouho, než dojde k výboji v doutnavce a vyletění elektronů do vzduchu. Za sekundu vyletí do vzduchu řádově bilion elektronů.

K použitým součástkám... Veškeré značení Rx, Cx a Dx značí, že se jedná vždy o stejnou hodnotu a tedy je jedno, co je D1 a D15. Dx je typ 1N4007, Rx má 10M a Cx má 3n3 / 630V. R1 má hodnotu 100k, C1 6n8/400V. Doutnavka je v původním znění typ H-56 512/30SB, takže pokud ji někde náhodou seženeš, tak ji použij. Jinak lze použít v podstatě libovolnou doutnavku na 220V. Nejdůležitější součástkou je však hrot. Hrot představuje co nejtenčí drátek, asi 0,15 mm. Není vhodné použít špendlík nebo jehlu, jelikož při vylétávání elektronů se hrot zmenšuje a hlavně obrušuje. Drátek vždy stačí jen odstřihnout.

V praxi se zapojení jeví takto: Po připojení střídavého napětí začne blikat doutnavka. Rychlost závisí na použitém hrotu a okolním prostředí. Čím rychleji doutnavka bliká, tím je hrot lepší a tím více elektronů se dostává do ovzduší. Pokud k ionizátoru přiblížíme ruku, ucítíme jemný chladivý vánek elektronů. Přiblížíme-li se více, přeskočí mezi rukou a hrotem jiskra. V okolí ionizátoru se zvýšeně usazuje prach a nečistoty, vzduch se čistí. Hrot neuzavírej do krabičky, je nutné, aby v jeho okolí proudil vzduch v co největším úhlu. Hrozí vznik jedovatých plynů.

Bezpečnost zapojení: Z důvodu připojení k síti doporučuji opatřit zapojení alespoň krabičkou. Dotknutí se hrotu na výstupu není nebezpečné, ale dotknutí se sítě je horší. V praxi se může také stát, že se stane hrotem některý z ostrých vývodů součástek, takže je vhodné desku po pájení upravit tak, aby nepíchala. Při oživování je třeba si být vědom toho, že i po odpojení vstupního napětí zůstává na hrotu a na všech stupních násobiče vysoké napětí, které dokáže dát taky pořádnou šlupku.

DPS: