Železniční muzeum

Českých drah

v Lužné u Rakovníka

 

    

Muzeum zahájilo svoji pravidelnou výstavní činnost v květnu roku 1997, zpočátku díky dobrovolné činnosti spolků zabývajících se historií železnic. V roce 1999 převzaly České dráhy provoz muzea plně pod svou režii. V Lužné u Rakovníka byla znovu zřízena provozní jednotka administrativně přičleněná pod Depo kolejových vozidel v Lounech.

     Muzeum není jen neživím objektem, jeho prostory a zařízení jsou používány jak k provozu tak především k opravám

právě zde deponovaných historických vozidel, převážně parních lokomotiv, které tvoří podstatnou část exponátů. Jsou zde k vidění stroje různých řad, zejména sloužících před lety právě na okolních tratích. Příkladem mohou být lokomotivy bývalé Buštěhradské dráhy či stroje sloužící na místní dráze Krupá - Kolešovice.

     Expozice muzea je též zaměřena na průmyslové dráhy kladenska. Součástí sbírek jsou normálněrozchodné i úzkorozchodné lokomotivy Kladensko-nučické dráhy V areálu muzea je budováno úzkorozchodné kolejiště o rozchodu ti00 mm.

     Při prohlídce muzea naleznete též osobní a především nákladní vozy z různých časových období. Uvedení všech exponátů alespoň do vystavovatelného stavu je především časově i finančně velmi náročné. V muzeu proto nalezneme i exponáty v různém stadiu renovace.

     Muzeum je otevřeno sezonně, zpravidla o víkendech od května do září.

 

 

 

 

Výtopna Lužná-Lišany

 

     Vznik výtopny je spojen se zahájením provozu na trati Buštěhradské dráhy z Kladna do Chomutova a Rakovníka v roce 1871. Výtopna byla původně vybudována naproti staniční budově jako remíza se dvěma stáními, u které byla vystavěna administrativní budova, která sloužila současně jako vodárna. Tento objekt se zachoval dodnes, i když vodárenské nádrže již nejsou využity.

     Se stále rostoucí dopravou nepostačovala kapacita výtopny především správkárenská, proto byla vystavěna výtopna nová, již s halou pro vyvazovací opravy a s točnou v prostorách současného depa. Netrvalo dlouho a výtopna, byť přestavěná, kapacitně opět nepostačovala, tentokráte především z provozního hlediska. A tak v roce 1924 byla nakonec předána do užívání výtopna nová s rozsáhlým areálem, rotundou, zauhlovacím zařízením a montážními halami. Svou kapacitou postačovala, až do ukončení provozu depa. Výtopna byla po Chomutovké druhou největší u společnosti Buštěhradské dráhy.

     S postupným slábnutím parního provozu klesaly provozní výkony depa i počty nasazovaných lokomotiv Depo mělo stále větší význam správkárenský, než provozní. Počátkem osmdesátých let zde byla vystavěna hala pro provádění soustředných oprav motorových lokomotiv, které bohužel ustoupilo několik původních objektů depa. Postupnými kroky reorganizací Českých drah se zde omezoval provoz tak, že v roce 1996 byl zastaven úplně.

     Zejména v posledních letech provozu bylo depo stále častěji středem pozornosti příznivců železniční historie. Sama zeměpisná poloha depa a jeho nenásilné začlenění do okolní krajiny nabízela možnost pořádat zde rozličné akce spojené s jízdami parních lokomotiv, které zde využívaly technologická zařízení určená pro jejich provozování. Tato zařízení jsou stále v provozu a jsou součástí expozic nově vzniklého muzea.

 

 

 

 

Adresa: 9.května, 27051 Lužná v Čechách

 

Otevírací doba: květen - září

                10.00 - 17.00 hodin

 

Kudy do Lužné?