Zkrocení zlé myšky

myš s hrncem

Každý HAM nemá možnost připojit svou anténu koaxiálním kabelem. Potom mu nezbývá než zápolit s pronikajícím VF polem. Dříve vadil hlavně mikrofon pálící do ruky a "horké" kovové díly zařízení. V dnešní době většinou vadí pronikání VF do počítače. A na narušení správné funkce PC stačí mnohem menší síla pole než jakou s klidem snášeli naši předchůdci ošlehaní vysokofrekvenčními větry.

Také mám drátovou anténu a ve svém hamshacku používám počítač. Nežádoucí efekty na sebe nedaly dlouho čekat. Velká plocha nestíněných vodičů v klávesnici nachytá dost energie aby se efekty dostavily. V mém případě si klávesnice vymýšlela písmena. V závodním deníku se objevovaly pozoruhodné volací značky, většinou s mnoha písmeny. Zde pomohlo jednoduché podložení klávesnice kovovou deskou připojenou samostatným vodičem k uzemění. Písmenový průjem zmizel.

Potom se ale ukázalo že normální počítačová myš má nadání na příjem signálů v pásmu 7 MHz. Projevovalo se to tak že po zaklíčování myš zablokovala připojené PC. Nezbylo než počítač resetovat. Samozřejmě zjistit že to opravdu dělá myš stálo trochu detektivní práce. Zaklapávací ferity pak ale nepomáhaly a to ani ve větším počtu.

hrníček

Pomohlo až namotání přívodního kablíku myši do hrníčkového jádra (viz obrázek).

Do hrníčku by se vešlo více ale stačily dva závity. Použil jsem hrníček 25mm s Al 400 hmota H22, který jsem ve svých zásobách našel. Nežádoucí efekty zmizely. Pro jistotu jsem pak stejný hrníček umístil i na přívod od klávesnice. Výřezy většiny hrníčkových jader umožní protažení obvyklých přívodů od PC příslušenství. Útlum pár závitů v hrníčku určitě převyšuje možnosti trubičkových i klapacích feritů.

Pro úplnost je třeba dodat že nejdříve je třeba kostry všech dílů vysílacího zařízení spojit s uzeměním. TCVR, zdroj, anténní člen a případné další krabičky včetně kostry PC, každou samostatným vodičem a to do jednoho bodu na uzemění. Teprve pak má cenu začít hledat skulinu kudy proniká VF do počítače.

 

Návod byl otištěn v klubovém časopiu ČRK - RADIOAMATÉR 2012

©   Jaroslav Skalník    -    1.1.2013  
 Home