ANTÉNA na 145 MHz


Skládací anténa pro 2 m

 
ŽOLÍK -   anténa do tašky
obrázek antény JOKER  

Anténa typu J napájená na konci nevyniká svým PSV, ale výsledky předčí jiné podobné i lépe přizpůsobené typy. Hodí se na koax 75 i 50 ohmů, protože má stejně PSV 2,5.

Pro zhotovení skládacího "žolíka"je potřeba pouze vrtačka a závitové očko M3. Kovový prut (ocelový, mosazný nebo duralový) nařežeme na 4 díly délky 490 mm. Na dvou zhotovíme závit M3 délky 10 mm na obou koncích a na dvou je závit jen na jednom konci.

Pruty jsou spojeny kovovými distančními sloupky, vhodný typ z katalogu GM je uveden na výkresu. Dva sloupky jsou přišroubovány do víka krabičky s roztečí 40 mm. Pod šroubky dáme pro zpevnění velké podložky a pájecí očka pro připojení koaxu. Pevnou plastovou krabičku volíme velkou podle použitého magnetu.

Osvědčil se magnet z reproduktoru. Magnet je přilepený Epoxydem (jen na některých magnetech ze starých reproduktorů jsou otvory pro šroubky). Také je možno z boku krabičky udělat otvor a anténu připevňovat za okraj říms malou truhlářskou svorkou.

Horní sloupky z delšího prvku je dobré trvale upevnit vždy na jedom z konců k prutu (zaklepnout důlčíkem apod.), aby se při transportu antény v rozloženém stavu neztratily. Dolní sloupky zůstanou po rozložení antény na krabičce.   
   

©   Jaroslav Skalník    -    1.6.2001  
 Home