Moje oblíbené trasyHrady a zámky kolem HanéOlomouc - Sovinec - Uničov - Úsov - Bouzov - Náměšť na Hané - Olomouc (110 km)Tak jsem nazval jednu dlouhou trasu, která měří asi 110 km a navštíví dva hrady a dva zámky okolo Hané. První zastavení je na hradě Sovinci, který je od Olomouce vzdálen asi 35 km. Na Sovinec vede několik cest. Já osobně dávám přednost velmi klidné trase s minimálním provozem – Chomoutov, Štěpánov, Liboš, Hnojice, Mladějovice, Komárov, Paseka a Sovinec. Tuto cestu dobře znám, proto se nikde nezastavuji, a za hodinu a půl jsem na Sovinci. Hrad Sovinec patřil mezi obranné hrady a střežil cestu vedoucí z Olomouce do Slezska Další cesta vede na hrad – zámek Úsov. Nejprve se musíme vrátit asi 4 km k léčebně Paseka, kde odbočíme na Dlouhou Loučku a Uničov. Kousek za Sovincem se nám otevře pohled na rozlehlou Hanou, lemovanou Nízkým Jeseníkem z jedné strany a Drahanskou vysočinou ze strany druhé. Po té následuje sjezd do Dlouhé Loučky. Pohled na úrodnou Hanou z kopců nedaleko Sovince V Dlouhé Loučce doporučuji krátkou zastávku u bývalé tvrze, později přebudované na zámeček a v současné době je to obecní úřad. Naproti radnice je překrásný parčík s jezírky a okrasnými dřevinami, na lavičce je možno na chvíli spočinout. Dlohá Loučka - obecní úřad, dříve tvrz, později zámeček Další zastávku doporučuji v Uničově, kde je ke shlédnutí mnoho historických památek. Uničov - městské hradby, v pozadí Medelská brána Z Uničova pak vede cesta přes Medlov mírným stoupáním na hrad – zámek Úsov. Protože na tento výlet vyráží v časných ranních hodinách (v 6 hodin), bývám u zámku v Úsově kolem deváté, a to je čas na pořádnou svačinku. Zámek Úsov postaven v areálu starého hradu Po svačince vyrážím na další cestu směrem na Mohelnici. Do města však nejedu, ale po okraji Mohelnice do Loštic a dále pak na Bouzov. Příští cestu však plánuji menší oklikou – z Mohelnice na Mírov a potom teprve na Bouzov přes Podolí, Vyšehorky a další obce. Na Bouzově mám za sebou již dvě třetiny cesty, dělám si kratší přestávku na malou svačinku a pár foteček na památku. Potom už vyrážím přes Slavětín a Bílsko do Náměště na Hané. Tam vyšlapu do kopečka k zámku, objedu kolem dokola a šupem dolu lipovou alejí, přes Loučany na Těšetice. Cestou se rozmyslím, zda pojedu do Olomouce po silnici, nebo před Těšeticemi odbočím na cyklostezku kolem Vojnic do Neředína ke hřbitovu. Většinou stihnu nedělní oběd. Zámek v Náměšti na Hané
Výlet na hrad MírovOlomouc - Litovel - Mohelnice - Mírov - Bouzov - Náměšť na Hané - Olomouc (100 km)Tuto trasu jsem podnikl teprve dvakrát a nejspíš naposledy. Ne že by se mi nelíbila, je velice krásná, ale předpokládám, že hrad Mírov připojím k trase předcházející a tím vytvořím trasu novou, náročnější, zajímavější a rozložím ji na celý den, kdy bude více času vychutnat tento kouzelný výlet. Mapka okolí Mohelnice Na hrad Mírov opět jako vždy vyrážím časně zrána, většinou v neděli. Musím využít doby, kdy všichni leniví motoristé vyspávají a nezamořují svými výfuky ovzduší. Cestu po „staré litovelské“ popisovat nemusím. Na kraji Litovle odbočím a po „staré mohelnické“ do Loštic a z Loštic do Mohelnice. 36 km s čerstvými silami se dá zvládnout za hodinu a půl. Kostel sv. Tomáše z Canterbury v Mohelnici Chvilku odpočinku v Mohelnici spojenou s prohlídkou městečka, několik fotografií, které minule nevyšly a cesta pokračuje dál přes Kremačov do Mírova. Hrad Mírov založen ve 13. století olomouckým biskupen Brunem ze Šamburka Jsem v cíli dnešní etapy. Několik nezbytných záběrů hradu, v současnosti využívané jako věznice pro nejtěžší zločince, a cesta pokračuje dál. Abych se nevracel stejnou cestou – to nemám rád – objíždím hrad proti směru hodinových ručiček a stezkou pro cyklisty se vracím do Kremačova. Hned na kraji odbočím vpravo do prudkého kopce a po jednom kilometru přejedu hlavní silnice na Moravskou Třebovou. Dále pokračuji přes Podolí do Vyšehorek, kde se zastavím u starého, z části dřevěného kostelíka se šindelovou střechou. Opět několik fotografií, lehké osvěžení a pokračuji v cestě. Nejvýznamnější historickou památku ve Vyšehorkách je kostel Všech svatých, který byl v letech 1963-64 po požáru zrekonstruován Pozor v Líšnici, u kapličky zatočit vpravo a pokračovat směrem zpět na Zavadilku, odbočit vlevo do Pavlova a tam vpravo směr Radnice. Před vjezdem do Radnice se musí odbočit vlevo na lesní asfaltovou cestu. Je to spojnice do Jeřmaně a ve většině map není značená. V Jeřmani už vidíme hrad Bouzov, další hrad této trasy. Hrad Bouzov založen ve 14. století, dnešní podobu získal po rozsáhlé přestavbě v letech 1895-1910 Z Bouzova do Olomouce už cestu známe z předcházející trasy.
Návštěva zámku v Holešově a v KroměřížiOlomouc - Přerov - Holešov - Kroměříž - Tovačov - Olomouc (110 km)Tuto trasu jsem jako cyklistickou neplánoval, pouze jsem se potřeboval dostat do Holešova na zámek, kde byla přehlídka historických vozidel a hasičské techniky. Protože jsem o této přehlídce věděl s dostatečným předstihem, vydal jsem se 12 dní před touto akcí do Holešova na průzkum. Chystaná přehlídka historických vozidel a hasičské techniky v Holešovickém zámeckém parku Opět jsem vyrazil brzy ráno, ve svátek 5. července, abych se vyhnul provozu po komunikaci Olomouc – Přerov. Cesta poměrně nezajímavá. Vzhledem k velkému provozu se této cestě většinou vyhnu a do Přerova jedu přes Grygov, Majetín, Brodek u Přerova a Rokytnici. Z Přerova jsem pokračoval směrem na Hulín až do Horní Moštěnice, kde jsem odbočil na Holešov. Věž zámku tvoří dominantu města Přerova Když jsem projížděl přes Rymice, napadlo mě prohlédnout si náves. Tam mě zaujalo stavení s doškovou střechou. Zjistil jsem, že v obci takových domků víc a celý skanzen je součástí muzea v Kroměříži. Stavby lidové architektury s větrným mlýnem, představují způsob bydlení a hospodaření v této části Moravy v posledních dvou staletích. Rymice - stavby lidové architektury V obci se nachází i tvrz postavena v polovině 14. století, později pobořena a v 16. století znovu obnovena. Dominantou obce je tvrz z 2. poloviny 16 století Do Holešova zbývá už jen 5 km. Prohlídka města a zámku. A co dál. Vracet se tou samou cestou mě nebaví. Je teprve půl deváté. Krátký pohled do mapy - zpět domů to vezmu přes Kroměříž. Holešov - raně barokní zámek vybudovaný v druhé polovině 17. století na místě původní tvrze V Hulíně jsem se nezdržel, teprve až na zámku v Kroměříži, přesněji v překrásném zámeckém parku. Náměstí jsem tentokrát vynechal a hajdy domů na oběd, je to přece jen 45 km a to jsou dobré 2 hodiny. Arcibiskupský zámek, společně s Podzámeckou a Květnou zahradou je zařazen do Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO V Chropyni kraťoučká zastávka u zámku a dále do Záříčí, tam vlevo po cyklostezce přes les do Lobodic a Tovačova. Spěchám na oběd, Tovačov až příště. Zámek nechal postavit kardinál z Dietrichštejna počátkem 17. století Do Holešova na přehlídku veteránů jsem jel nakonec autem, protože dopoledne jsem byl na kole v Chornici na jiné akci. O rok později jsem si tuto trasu opět zopakoval a určitě to nebylo naposledy.
|