Ladiova fotogalerie historických vozidel

Prezentace veteránů na Sovinecký okruh v Uničově 19. srpna 2006


Na těchto webových stránkách najdete fotografie historických automobilů a motocyklů naší i zahraniční výroby. Fotogravie byly pořízeny na různých setkáních milovníků historických vozidel - oldtimerů.

Můj zájem o fotografování historických vozidel sahá do roku 2001, kdy jsem si pořídil digitální fotopřístroj Olympus C960 1,3 MP, 3x ZOOM s rozlišením 1280x960 nebo 640x480. Vzhledem k velikosti monitoru v době pořízení fotoaparátu (14") a nastaveném rozlišení 800x600 a také k velikosti paměťového media ve fotopřístroji (8MB) jsem se zozhodl pořizovat snímky velikosti 640x480. Po zakoupení paměťové karty 64BM jsem přešel na formát 1280x960.

Začátkem roku 2005 jsem si zakoupil fotoaparát Olympus C760 Ultra ZOOM, 3,2 MP 10x ZOOM. Tento fotoaparát umožňuje mimo jiné ukládat fotografie v rozměru 1024x768. Při zobrazení takovéto fotografie na počítači se stejným rozlišením na monitoru nedochází ke zkreslení obrazu jeho zvětšením nebo zmenšením, přitom fotografie zabírá celou plochu obrazovky. Pro umístění fotografií na internetu je nutno obrázky zmenšit (na 1/2 plochy) a použít poněkud vyšší kompresi, aby soubory nezabíraly příliš mnoho místa a rychleji se stahovaly. Z tohoto důvodu mohou být některé fotografie poněkud zkreslené, za což se omlouvám.

Jak jsem se již zmínil, fotografie byly pořízeny na různých setkáních milovníků historických vozidel. Pravidelně se účastním Hanáckého okruhu se startem v Čekyni a prezentací na náměstí v Olomouci a Pikniku v Olšanech. Oba podniky pořádá Středomoravský klub automobilistů a motocyklistů Olomouc. Oldtimer Club Helfštýn pořádá Helfštýnský okruh se startem na náměstí v Lipníku, První dámský klub Mohelnice setkání a soutěž v Zábřehu, Historic Car Club Mohelnice soutěž Podhůřím Jeseníků se startem v Mohelnici a Sovinecký okruh, ve Skalce je start Rallye z lázní do lázní. Největší akce, kterých se účastním, jsou Oldtimer Festival ve Slavkově u Brna, závod do vrchu Ecce Home a Brno-Soběšice. Těchto akcí se účastní tolik historických vozidel, že je není ani možno všechny vyfotografovat.

Na převážnou většinu akcí jezdím na kole, pouze na vzdálenější místa - Brno, Kravaře, Červená Voda a Česká Ves - autem a od roku 2006 na malé motorce. Pokud je špatné počasí, setkání vynechám. Účast na takové soutěži je obyčejně malá a fotografie by stejně za moc nestály. Většinou však na setkáních bylo nadherné počasí, takže nádherný výlet, pohoda i překrásné fotografie nablýskaných veteránů. Přeji hezkou podívanou.