Předchozí kapitola

Další kapitola

Techniky zpracovávání videa

On-line

Několik vstupních záznamů jde do "black boxu" a jeden výsledný jde ven. V black boxu se na jednotlivé záznamy mohou použít různé efekty nebo lze provést plynulé efektové přechody mezi dvěma záznamy. Také je možné spojit několik záznamů dohromady a to buď přes technologii klíčování nebo obraz v obraze. Do výsledného obrazu lze naklíčovat i uměle vytvořený obraz vytvořený daným zařízením. Jedná se především o částicové efekty jako jsou plameny, výbuchy, déšť, mlha, mraky apod. Pochopitelně se dá přidat i předem připravený obrazový materiál jako jsou například loga a titulky. Všechny tyto efekty a úpravy se dějí v reálném čase, takže na výstupu máte výsledný signál jen o nepatrný časový úsek zpožděný od vstupního času.

Off-line

Technika off-line je naprosto opačná od techniky on-line a je rozdělená do tří částí.

  1. Digitalizace záznamu - převedení záznamu na harddisk do formátu daného kodekem karty.
  2. Zpracování záznamu - střih, úpravy, efektování, klíčování, titulkování.
  3. Finalizace zpracovaného záznamu - přepočet do univerzálního formátu (VideoCD, DVD, MPEG4 apod.) nebo výstup zpět ven z digitalizační karty.
Časový plán techniky off-line je tedy taktéž složen ze tří částí.
  1. Čas potřebný k digitalizaci, který je stejný jako délka digitalizovaného záznamu, popřípadě o něco málo delší. To platí pokud nedigitalizujeme spojitou oblast záznamu a musíme mezi jednotlivými částmi nastavovat medium originálního záznamu.
  2. Čas potřebný ke zpracování záznamu. Liší se dle náročnosti projektu, možnostech HW a SW a zkušeností uživatele.
  3. Čas potřebný k finalizaci, lišící se dle požadovaného výstupu a možnostech HW. Minimální potřebný čas je délka zpracovaného-vytvořeného záznamu. Ale jen v případě, že na to máme příslušný HW.

Nelineární zpracování videa umožňuje libovolně přehazovat či posunovat jednotlivé příspěvky v čase, vsunout příspěvek mezi příspěvky apod. Naproti tomu pojem lineární zpracování videa bych přirovnal ke střihu přes klasický videorekordér či kameru. Jednotlivé příspěvky dáváte za sebe a pokud chcete vložit příspěvek do jiného, tak si tím přemažete původní část příspěvku.

Použití:

On-line technika se tedy používá nejčastěji při přímém přenosu sportovního utkání, televizních zpráv či studiovém vysílání. Naproti tomu off-line technika se použije při přípravě spotů do výše uvedených přenosů či obecně při postprodukci nějakého filmu, klipu, dokumentu apod. Zpracovávání záznamů v off-line technice se většinou provádí za použití digitalizačních karet zmíněných v této rešerši či dalších ve spolupráci se speciálním SW. Těchto programů je hojné množství a to v různých kvalitativních úrovních. Jen pro ilustraci z poloprofesionálních a profesionálních programů jmenujme například Adobe Premiere, Adobe AfterEfect, Unlead Media Studio, SpeedRazor, Discreet Combustion, Discreet Edit.



Další kapitola

Předchozí kapitola