ČÁST ČTVRTÁ

VÝZNAMNÉ NÁVĚSTI
PRO ORGANIZOVÁNÍ DOPRAVY

Kapitola I
Návěsti zakazující jízdu

A. NÁVĚSTI


260. Návěst 62 a, Stůj, zastavte všemi prostředky (kroužení praporkem, jakýmkoli předmětem nebo jen rukou [denní návěst]; kroužení svítilnou se světlem jakékoli barvy kromě zelené [noční návěst]) je viditelnou návěstí a přikazuje zastavení vlaku nebo posunového dílu všemi dostupnými prostředky.
261. Návěst 62 b, Stůj, zastavte všemi prostředky (tři krátké, několikrát opakované zvuky, dávané houkačkou, píšťalkou, trubkou, lokomotivní píšťalou nebo lokomotivní houkačkou) je slyšitelnou návěstí a přikazuje zastavení vlaku nebo posunového dílu všemi dostupnými prostředky.
262. Návěst 62 c, Stůj, zastavte všemi prostředky (jedno červené světlo svítilny na hnacím vozidle, s možností doplnění o rozsvěcování a zhasínání střední svítilny s bílým světlem) přikazuje na širé trati zastavení vlaku nebo posunového dílu všemi dostupnými prostředky.
263. Návěst 63 a, Stůj (červená, na delší straně postavená obdélníková deska s bílým okrajem nebo červený terč s bílým okrajem [denní návěst]; červené světlo umístěné na návěstidle s denní návěstí [noční návěst]) je dávána přenosným návěstidlem a přikazuje strojvedoucímu zastavit před označeným místem.
264. Návěst 63 b, Stůj (v malém provedení červený terč s bílým okrajem, umístěný mimo obrys odstavených vozidel nebo držený zaměstnancem vodorovně ve výši ramen kolmo ke koleji, pro kterou platí) přikazuje strojvedoucímu zastavit čelo vlaku nebo posunového dílu před touto návěstí.
265. Návěst 63 c, Stůj (zaměstnancem držený rozvinutý červený praporek vodorovně ve výši ramen kolmo ke koleji, pro kterou platí [denní návěst] nebo červené světlo [noční návěst]) přikazuje strojvedoucímu zastavit čelo vlaku nebo posunového dílu před touto návěstí.
266. - 277. Neobsazeno.


DOPLŇUJÍCÍ USTANOVENÍ


278. Zaměstnanec dávající návěst Stůj, zastavte všemi prostředky běží co nejdále od místa ohrožení vstříc vlaku nebo posunovému dílu, který je nutno zastavit; po zastavení oznámí strojvedoucímu důvod dávání návěsti.
Strojvedoucí vlaku nebo posunového dílu na širé trati rozsvítí červené světlo na hnacím vozidle a návěst Stůj, zastavte všemi prostředky může doplnit o rozsvěcování a zhasínání střední svítilny.

279. Návěst Stůj, zastavte všemi prostředky se podle možnosti a potřeby dává současně jako viditelná a slyšitelná, avšak každá z nich sama o sobě je platná.

280. Návěst Stůj přenosného návěstidla, označující místo zastavení vlaku, musí být dávána tak, aby ji strojvedoucí mohl co nejdříve zpozorovat. Ruční návěst Stůj je možné pro zlepšení viditelnosti dávat i vlevo od koleje.

281. Předvěstění ruční nebo přenosné návěsti Stůj nebo návěsti Místo zastavení pro strojvedoucího vlaku k bezpečnému zastavení na označeném místě splňuje: 282. Přenosná návěst Stůj se může použít jako dočasná náhrada za poškozené hlavní návěstidlo (toto návěstidlo může být doplněno návěstí Přivolávací návěst).

283. Přenosné návěstidlo s návěstí Stůj se při krytí nesjízdného místa, překážky může umístit i uprostřed koleje a platí jen pro jednu kolej; při poškození hlavního návěstidla nebo mechanického seřaďovacího návěstidla se připevní na stožár návěstidla nebo se umístí před návěstidlo. Na návěstních lávkách nebo krakorcích se umístí přenosná návěst Stůj pod návěstidlo nebo vpravo vedle něho.
Přenosné návěstidlo s návěstí Stůj kryjící odstavená vozidla se umístí před vozidla, na vozidla nebo mimo obrys odstavených vozidel a zakazuje takto označená vozidla uvést do pohybu, či na ně odrážet a spouštět jiná vozidla.

284. - 289. Neobsazeno.

Další