Kapitola IX
Použití návěstí při poruše návěstidel

899. Odpovědnost za ohlášení poruchy návěstidel má ten zaměstnanec, který toto zjistil. Pokud oprávněný zaměstnanec SDC ČD nezajistí provozuschopnost, provede krytí.

900. Pokud je světelné hlavní návěstidlo poroucháno tak, že červené světlo nesvítí, kryje se přenosnou návěstí Stůj. Stejným způsobem se kryje návěstidlo, svítí-li na něm návěst dovolující jízdu, ale dříve se musí návěst zhasnout.
U oddílového návěstidla automatického bloku a automatického hradla není tohoto opatření třeba.

901. Porouchané mechanické hlavní návěstidlo se přestaví na návěst Stůj, lze-li tak učinit bez poškození. Není-li možno přestavit návěstidlo na návěst Stůj, nesmí návěstit noční návěst dovolující jízdu a musí se krýt přenosnou návěstí Stůj.

902. Je-li hlavní návěstidlo poškozeno, umístí se na jeho místě přenosná návěst Stůj. O těchto mimořádnostech se musí zpravit strojvedoucí vlaku nebo PMD písemným rozkazem. Toto se netýká strojvedoucího PMD při poruše oddílového návěstidla.
Poškozené oddílové návěstidlo automatického bloku a automatického hradla se přenosnou návěstí Stůj nenahrazuje.

903. O poškození hlavního návěstidla, pokud nenávěstí návěst Stůj musí být strojvedoucí před jízdou zpraven.
Strojvedoucí, který již odjel ze sousední stanice a kterého není možno zpravit telekomunikačním zařízením, může být zpraven ústně prostřednictvím strážníka tratě, strážníka oddílu, závoráře. Není-li možné zastavit vlak nebo PMD hlavním návěstidlem zastaví se návěstí Stůj, zastavte všemi prostředky.

904. Je-li poškozeno mechanické krycí návěstidlo, jehož základní návěstí je návěst Volno a návěstí Stůj, strojvedoucí vlaku musí být o tom zpraven. Má-li se přestavit na návěst Stůj a nelze-li tak pro poruchu učinit, postupuje se stejně jako u mechanického hlavního návěstidla.

905. Jako dočasná náhrada za zničené hlavní návěstidlo se může použít přenosné návěstidlo s návěstí Stůj i ve spojení s návěstí Přivolávací návěst.

906. Poškozená samostatná mechanická předvěst se přestaví na návěst Výstraha, lze-li tak učinit bez poškození. Není-li možno přestavit toto návěstidlo na návěst Výstraha, nesmí návěstit Volno.
Poškozená samostatná mechanická předvěst, pokud nenávěstí návěst Výstraha, musí se krýt přenosnou návěstí Výstraha.
V tomto případě musí být o poškození samostatné mechanické předvěsti strojvedoucí před jízdou zpraven.

907. Poškozená samostatná světelná předvěst, pokud nenávěstí návěst Výstraha, se musí zhasnout a musí být označena návěstí Výstraha. O takto poškozené samostatné předvěsti musí být strojvedoucí před jízdou zpraven.

908. Pokud je seřaďovací (spádovištní) návěstidlo poškozeno a návěstí zákaz posunu nebo je zhaslé, nekryje se žádnou návěstí, ale po zpravení všech zúčastněných zaměstnanců na posunu se postupuje jako při posunu kolem neobsluhovaných nepřenosných návěstidel platných pro posun.
Poškozené světelné seřaďovací (spádovištní) návěstidlo s návěstí dovolující posun se musí zhasnout, pokud nelze provést opravu.
Poškozené mechanické seřaďovací návěstidlo se přestaví na návěst Posun zakázán, lze-li tak učinit bez poškození. Není-li možno přestavit toto návěstidlo na návěst Posun zakázán, nesmí návěstit noční návěst dovolující posun a musí být zneplatněno.

909. Ve všech uvedených případech se přenosná návěst Stůj /Výstraha/ při jízdě vozidel neotáčí ani neodstraňuje.

Další