Kapitola II
Základní pojmy

6. Základní pojmy a ustanovení používaná v tomto předpisu jsou převzata z dopravního řádu, předpisu ČD D2 nebo předpisu ČD D3. Pro používání návěstí při organizování drážní dopravy se dále používají:

Základní pojmy pro návěstění

Cyklické rozsvěcování světel - vyjádření činnosti více světel, které jsou seřazeny do světelné řady, ve které se pravidelně opakuje rozsvěcování zábleskového světla.

Denní návěst - návěst návěstidla používaná za viditelnosti alespoň na vzdálenost 100 m.

Dočasná pomalá jízda - je pomalá jízda s časově vymezenou platností oznámenou písemným rozkazem a návěstěná návěstidly.

Návěst - viditelné nebo slyšitelné vyjádření pokynu stanoveným způsobem. Znak, provedení, tvar, barva a zvukové vyjádření je uvedeno v předpise ČD D1.

Návěstění - činnost, při které je dávána jedna nebo více návěstí.

Návěstidlo - technické zařízení, pomůcka nebo předmět, kterým se dává návěst.

Noční návěst - návěst návěstidla používaná za snížené viditelnosti.

Obraz - označení pro grafické zobrazení návěstidla, návěsti, jejich umístění. Nakreslené objekty nejsou ve vzájemném měřítku.

Obvod výhybek přilehlých k hlavnímu návěstidlu - úsek kolejí od hlavního návěstidla až za poslední pojížděnou výhybku před následujícím hlavním návěstidlem v obvodu dopravny s kolejovým rozvětvením, nebo před návěstidlem s návěstí Konec vlakové cesty. Snížení rychlosti nařízené návěstí hlavního návěstidla, ke kterému přiléhá obvod výhybek, platí vždy již od úrovně tohoto návěstidla.
U skupinového hlavního návěstidla je za obvod výhybek přilehlých k hlavnímu návěstidlu považován úsek kolejí od návěstidla s návěstí Konec vlakové cesty až za poslední pojížděnou výhybku před následujícím hlavním návěstidlem v obvodu dopravny s kolejovým rozvětvením nebo před následující návěstidlem s návěstí Konec vlakové cesty. Nařízené snížení rychlosti platí od návěstidla s návěstí Konec vlakové cesty.

Odrazka - hmota odrážející světlo, zhotovená ze schváleného odrazového materiálu a používaná k vyjádření denní i noční návěsti viditelným návěstidlem.

Pochybná návěst - taková návěst, která je nejasná, sporná, nejistá, návěstěná v rozporu s předpisem ČD D1.

Pomalá jízda - přechodné omezení traťové rychlosti, vyznačené návěstí Začátek pomalé jízdy a Konec pomalé jízdy.

Pomalu přerušované světlo - světlo, jehož svícení je přerušováno přibližně 54x za minutu a poměr svícení a nesvícení je přibližně 1:1.

Předvěstění - činnost, při které je dán pokyn, který upozorňuje na návěst, která bude následovat.

Přenosná návěst - návěst dávaná přenosným návěstidlem.

Ruční návěst - viditelná návěst, kterou dává zaměstnanec předepsaným návěstidlem drženým v ruce nebo ve stanovených případech jen rukou. V nevyhnutelných případech může zaměstnanec ruční speciální návěsti dávat pouze rukou bez předepsaného návěstidla.

Rychle přerušované světlo - světlo, jehož svícení je přerušováno přibložně 108x za minutu a poměr svícení a nesvícení je přibližně 1:1.

Rychlostní návěstní soustava - soustava viditelných návěstí světelných hlavních návěstidel, které zakazují nebo dovolují jízdu vlaku. V případě dovolení jízdy vlaku stanovuje rychlost a pokud následující hlavní návěstidlo nemá samostatnou předvěst, předvěstí jeho návěst. U stanice (odbočky) s rychlostní návěstní soustavou se v tabelárním jízdním řádu uvede značka .

Slyšitelná návěst - návěst vyjádřená prostřednictvím zvukových návěstidel.

Snížená viditelnost - viditelnost, při níž nejsou alespoň na vzdálenost 100 m zřetelně viditelné předměty a osoby (např. v době od soumraku do svítání, za tmy, sněžení, silného deště, v tunelu a uzavřených neosvětlených prostorách).

Souhlas k posunu - pokyn, který vyjadřuje dovolení uvést posunový díl do pohybu.

Světelná návěst - viditelná návěst, která je dávána světlem stanovené barvy nebo prosvětlením stanoveného znaku.

Umístění vpravo, vlevo, nad kolejí, začátek vlaku, konec vlaku, přední strana vozidla, zadní strana vozidla, apod. - pojem, který vyjadřuje umístění návěsti ve vztahu ke směru jízdy vozidel.

Viditelná návěst - návěst dávaná prostřednictvím proměnných nebo neproměnných znaků návěstidel nebo ve stanovených případech pouhou rukou.

Vnější strana - prostor vně pojížděné (krajní) koleje na dvou a vícekolejné trati nebo při souběhu dvou a více kolejí (tratí).

Zábleskové světlo - světlo, jehož svícení je přerušováno asi 1x za sekundu a poměr svícení a nesvícení je přibližně 1:7

Používaná návěstidla:

Cestové návěstidlo - hlavní návěstidlo pro odjezd nebo pro zákaz vjezdu z obvodu stanice (odbočky) do jiného obvodu stanice nebo na širou trať.

Hlavní návěstidlo platné jen pro jízdu vlaku - nepřenosné návěstidlo, kterým je řízena jízda vlaku.

Hlavní návěstidlo platné pro jízdu vlaku i posun - nepřenosné návěstidlo, kterým je řízena nejen jízda vlaku, ale i posun.

Indikátor - světelné návěstidlo, které svými návěstmi doplňuje návěsti hlavních, seřaďovacích nebo spádovištních návěstidel. Návěst indikátoru může v některých případech svítit i samostatně.

Kmenové spádovištní návěstidlo - spádovištní návěstidlo, umístěné přímo na svážném pahrbku.

Krycí návěstidlo - hlavní návěstidlo pro krytí míst na trati, kde by mohla být ohrožena bezpečnost dopravy.

Lichoběžníková tabulka - návěstidlo, které stanovuje na trati se zjednodušeným řízením drážní dopravy hranici dopravny.

Námezník - návěstidlo pro stanovení hranice mezi dvěma kolejemi, za kterou nesmí přesahovat vozidlo, aby nebyla ohrožena jízda po sousední koleji.

Návěstní ruční svítilna - návěstidlo, kterým může být jak svítilna svítící do stran, tak i svítilna svítící jen jedním směrem.

Návěstidlo ke krytí vozidel - návěstidlo, které zajišťuje ochranu odstavených voziel nebo osob uvnitř vozidel. Pokud předpis ČD D1 a předpis ČD D2 nestanoví jinak, nesmí být vozidla s návěstí ke krytí vozidel uvedena do pohybu, je zakázáno na ně odrážet a spouštět jiná vozidla.

Návěstidlo na kolejové váze - návěstidlo pro dovolení či zakázání jízdy vozidel na kolejovou váhu.

Návěstidlo platné jen pro jednu kolej - nepřenosné návěstidlo, které bez ohledu na jeho umístění platí jen pro jednu kolej.

Návěstidlo pro elektrický provoz - návěstidlo, které uděluje pokyny pro elektrický provoz.

Návěstidlo přímo u koleje - návěstidlo umístěné přímo u koleje, a to přímo vpravo, vlevo nebo přímo nad kolejí. Za hlavní návěstidlo přímo u koleje není považováno to, které je umístěno přímo u koleje za návěstidlem s návěstí Konec vlakové cesty, platným pro tuto kolej.

Návěstní upozorňovadlo - nepřenosné neproměnné návěstidlo, které označuje skupinové návěsstidlo nebo upozorňuje na mimořádné umístění důležitých návěstidel.

Neplatné návěstidlo - návěstidlo, které je označené předepsanou návěstí neplatnosti nebo návěstidlo o jehož neplatnosti jsou zaměstnanci zpraveni.

Neproměnné návěstidlo - návěstidlo jen s jednou viditelnou návěstí.

Nepřenosná návěstidla platná pro posun - společný název pro hlavní návěstidla platná pro jízdu vlaku i posun, seřaďovací návěstidla, spádovištní návěstidla, označník a návěstidlo na kolejové váze.

Nepřenosné návěstidlo - návěstidlo s trvalým umístěním.

Nezávislé hlavní návěstidlo - návěstidlo, které nepředvěstí návěst Stůj na následujícím hlavním návěstidle.

Oddílové návěstidlo - hlavní návěstidlo pro vjezd vlaku do traťového oddílu.

Odjezdové návěstidlo - hlavní návěstidlo pro odjezd ze stanice (odbočky).

Odjezdové upozorňovadlo - návěstidlo pro označení skupinových hlavních návěstidel.

Opakovací seřaďovací návěstidlo - návěstidlo, které je zřizováno pro potřebu předvěstění návěsti světelného seřeďovacího návěstidla, v případě nepříznivých rozhledových poměrů.

Označník - návěstidlo, které v prostoru mezi krajní výhybkou stanice a vjezdovým (cestovým) návěstidlem stanovuje hranici, za kterou je zakázáno posunovat.

Platné návěstidlo - návěstidlo, jehož návěsti ovlivňují jízdu vozidel.

Poškozené návěstidlo - návěstidlo, které nemůže plnit svoji funkci.

Přední námezník - ten námezník, který je umístěn mezi kolejemi na odjezdové straně dopravny s kolejovým rozvětvením, při největší užitečné délce koleje.

Předvěstník - návěstidlo, které předvěstí rychlost od následujícího rychlostníku.

Předvěstní štít - návěstidlo, které předvěstí rychlost pomalé jízdy od následujícího návěstidla s návěstí Začátek pomalé jízdy nebo s návěstí Začátek dočasné pomalé jízdy.

Předvěstní upozorňovadlo - nepřenosné neproměnné návěstidlo, které upozorňuje na návěstidlo, které plní funkci samostatné předvěsti k hlavnímu návěstidlu.

Přejezdník, Opakovací přejezdník - stožárové návěstidlo, které informuje strojvedoucího o stavu PZZ.

Přenosné návěstidlo - návěstidlo bez trvalého umístění. Ruční návěstidlo není považováno za přenosné.

Přidružená návěstidla - společný název pro předvěstní upozorňovadla, návěstní upozorňovadla a indikátory.

Rádiovník - návěstidlo, které návěstí změnu kanálové skupiny pro vlakové rádiové spojení.

Rychlostník - nepřenosné návěstidlo, které návěstí traťovou rychlost od tohoto návěstidla.

Ruční návěstidlo - návěstidlo, které zaměstnanec musí při návěstění držet v ruce.

Samostatná předvěst - návěstidlo, které předvěstí návěst následujícího hlavního návěstidla.

Samostatná opakovací světelná předvěst - návěstidlo, které se zřizuje zpravidla tam, kde nelze dosáhnout předepsané dohlednosti hlavního návěstidla nebo kde je to potřeba z jiných důvodů.

Samostatné opakovací spádovištní návěstidlo návěstidlo před kmenovým spádovištním návěstidlem, které opakuje nebo předvěstí návěsti kmenového spádovištního návěstidla.

Seřaďovací návěstidlo - nepřenosné návěstidlo platné jen pro posun.

Sklonovník - návěstidlo pro návěstění sklonových poměrů tratě.

Skupinové návěstidlo - návěstidlo, jehož návěsti platí pro určitou skupinu kolejí dopravny s kolejovým rozvětvením.

Spádovištní návěstidlo - nepřenosné návěstidlo platné pro posun na spádovišti. Návěstmi spádovištních návěstidel se řídí v seřaďovacím obvodu posun vozidel přes svážný pahrbek.

Společné návěstidlo - skupinové návěstidlo, jehož návěsti platí pro všechny koleje stanice (odbočky).

Staničník - návěstidlo, které návěstí kilometrickou polohu místa na trati.

Světelné návěstidlo výhybky se samovratným přestavníkem - návěstidlo, které návěstí správné přestavení výhybky do přednostní polohy při jízdě přes výhybku proti hrotu.

Tabulka s křížem - nepřenosné neproměnné návěstidlo, které nahrazuje samostatnou předvěst, nebo na tratích podle předpisu ČD D3 upozorňuje na následující návěstidlo, lichoběžníkovou tabulku.

tabule před zastávkou - návěstidlo, které upozorňuje na umístění zastávky.

Varovné návěstidlo - návěstidlo, které svými návěstmi přikazuje dávat návěsti Pozor k varování osob.

Vjezdové návěstidlo - hlavní návěstidlo pro krytí a vzejd do stanice (odbočky).

Vstřícné návěstidlo - návěstidlo, které při umístění v kolejišti dává pokyny pro jízdu vozidel jedoucí směrem k němu ze všech stran.

Vyčkávací návěstidlo - proměnné nebo neproměnné seřaďovací návěstidlo.

Výhybkové návěstidlo - návěstidlo, které informuje o přestavování a po kontrole správného přestavení o poloze výhybky nebo přestavitelné srdcovky. Návěst výhybkového návěstidla neinformuje o přestavení výhybky do koncové polohy mimo návěst Jízda zajištěna světelného návěstidla výhybky se samovratným přestavníkem.

Výpravka - ruční návěstidlo, které výpravčí používá k výpravě vlaku.

Výstražný terč - přenosné varovné návěstidlo.

Vzdálenostní upozorňovadlo - nepřenosné neproměnné návěstidlo, které upozorňuje na vzdálenost k následujícímu návěstidlu.

Zadní námezník - ten námezník, který je umístěn mezi kolejemi na vjezdové straně dopravny s kolejovým rozvětvením, při největší užitečné délce koleje.

Zhaslé návěstidlo - návěstidlo, jehož světla vyjadřující návěsti nevítí.

Zvukové návěstidlo - stanovené technické zařízení, pomůcka nebo předmět, kterým se dává slyšitelná návěst.

Závislé hlavní návěstidlo - hlavní návěstidlo, které předvěstí návěst Stůj na následujícím hlavním návěstidle v obvodu dopravny s kolejovým rozvětvením.
U stanice (odbočky) se závislými hlavními návěstidly se v sešitovém jízdním řádu uvede značka P.

Další