Tahač přívěsů Tatra 813 6x6 (TT)

 

T813a.jpg (13831 bytes)

Obrázek tahače TATRA 813, postaveného podle následujícího návodu.

I ve velikosti TT vyrábí několik firem modely automobilů, které jsou určeny jako doplněk modelového kolejiště. Některé se povedly více, jiné méně. Mezi ty druhé patří bohužel i „model“ naší Tatry 813, který byl vyráběn v bývalé NDR v několika variantách. Přestože v tom stavu, v jakém byl prodáván, se své předloze podobá jen velmi vzdáleně, dá se vcelku jednoduše přestavět na vyhovující model.

 

Pokud nemáte tuto Tatru ve své sbírce, můžete ji běžně zakoupit na některé z modelářských burz. Musíte si ale dát pozor na to, jaká má model kola. V průběhu výroby používal výrobce tři různá provedení kol (viz obr.). Druhé provedení je pro náš účel naprosto nevhodné, třetí je nejlepší.

T813k.gif (11032 bytes)

Potřebný materiál: Model Tatra 813, polystyrénové destičky, zbytky licích rámečků z plast.stavebnic, tmel Revell Plasto, modelářské barvy.

 

První práce, která nás čeká, je rozebrání původního modelu. Postupovat musíme opatrně, protože model je kompletován lepením.

Z rámu rozebraného modelu odřežeme palivové nádrže a rozšířenou část za poslední nápravou. Podvozek otočíme o 180 stupňů a na zadní čelo přilepíme nově vyrobený nárazník z polystyrenové destičky. Detaily doplníme podle svých schopností, ale až na závěr. Pro ulehčení práce obrázek zadního čela.

 T813c.jpg (23736 bytes)

Z kabiny vyjmeme zasklení a výlisek podlahy se sedačkami. Vlastní kabinu upravíme podle kresby původního a upraveného modelu. Zepředu je ke kabině (někdy dost nedbale) přilepena čelní maska. Spáru mezi maskou a kabinou vytmelíme (Revell Plasto) a po vytvrzení tmelu vybrousíme. Dále musíme vypilovat část kabiny, do které zasahuje druhá náprava. Kdo bude chtít, může také upravit boční okna (mají být výš). Model na fotografii tuto úpravu nemá. Uprostřed čelního okna přilepíme sloupek z polystyrenové nitě (vytažené nad plamenem ze zbytku licího rámečku nějaké plastikové stavebnice).

T813kab.gif (4457 bytes)
Korbu musíme vyrobit celou novou. Základem je destička 32 x 20 mm. K ní přilepíme předem připravené bočnice, vymáčknuté za tepla do pertinaxu. (Prolisy bočnic jsou vyryté do pertinaxu, teplem změklá polystyrenová destička je do této „formy“ vtlačena.) Na korbě také znázorníme „betonovou“ zátěž, nahoru na ní přilepíme náhradní kolo a vedle malý jeřábek pro manipulaci s tímto kolem.

Blatníky druhé a třetí nápravy jsou odříznuty z tužkového fixu a přilepeny ke kabině (druhá) a k rámu (třetí). Mezi ně nalepíme z jedné strany novou palivovou nádrž, z druhé skříňku a nádrž na vzduch.

Zkompletovanou a nabarvenou kabinu a korbu přilepíme k rámu, doplníme zpětná zrcátka, výfuk mezi kabinu a korbu, přední a zadní závěs, stupačky popřípadě i další detaily podle vlastního uvážení.

Výsledkem naší práce není žádný supermodel, ale jako doplněk kolejiště určitě postačí a „neuráží“.

T813b.jpg (31507 bytes)

T813p.gif (9065 bytes)

 

Zpět