BN 150 alias T 211.0-1
Jednoduchá úprava staršího modelu od firmy G
ützold

K tomu, abych napsal tuto stránku, mě přimělo občasné sledování diskuse na K-Reportu. Nedávno tam jeden diskutující napsal kromě jiného zhruba to, že model je nepovedený, protože neodpovídá skutečnosti - schází mu zadní plošina a vstup do kabiny je divně zboku.

 

Model lokomotivy BN150 (Gützold 190/15/1, 2 a 3) však není nepovedený, je to model prototypu malých vlečkových lokomotiv ČKD Praha a odpovídá téměř přesně lokomotivě T 211.001 (s mech. přenosem výkonu - vyroben jeden prototyp), popřípadě T211.1001 (s hydrodynamickým přenosem výkonu - vyrobeny dva prototypy).

Přesto některé nedostatky má a ty se pokusíme odstranit. Stranou ponecháme úpravy podvozku a zaměříme se jen na úpravy vzhledové.

1. Začal jsem tím, že jsem z modelu odstranil ozdobné pruhy seškrábáním skalpelem. Kupodivu se to docela povedlo.
2. Další práce bylo odpilování předních i zadních svítilen. Jejich umístění na modelu odpovídá sériovým strojům, na prototypech byly umístěny samostatně. Nová svítidla, pokud je nemáme v nadnormativních zásobách, musíme vyrobit. Jsou velmi podobná světlům moderních parních lokomotiv takže by to neměl být problém.
3. Čelní okna kabiny strojvedoucího jsou příliš úzká a lze je rozšířit asi o 1 mm. Bylo by také vhodné je zasklít, ale samozřejmě až po nabarvení karoserie.
4. Na obou stranách kapoty lokomotivy T211.1001 (viz obr. skut. lok.) jsou v horní polovině čtvrté dvojice dveří žaluzie. Já jsem je znázornil kouskem destičky s podobným rýhováním, vlepeným do propilovaného otvoru v boku kapoty.
5. Na modelu jsou madla u vstupních dveří a na horní hraně kapoty znázorněna prolisem. Kdo je bude modelovat z drátku, musí je nyní odpilovat a provrtat otvory pro nová madla.
6. Nyní by měla následovat povrchová úprava. Karoserii nastříkáme modrou barvou světlejšího odstínu. Rám je tmavošedý až černý, nárazníky a světla černé, na čelníku  jsou červenožluté nebo červenobílé šikmé pruhy, ale na některých fotografiích je čelník stejné barvy jako skříň lokomotivy. Madla jsou černá.
7. Na závěr dosadíme nové svítilny.

Touto úpravou jsme dosáhli vzhledu modelu podle skutečné lokomotivy T 211.1001, popř. bez nových žaluzií T 211.001. Správně by se měla vyměnit i dvojkolí za loukoťová, ale je to zbytečné, kola stejně nejsou vidět.

model Gützold BN150

skutečná lokomotiva T211.1001

karoserie v základní barvě

téměř hotový model T211.1001 
       


ç ZPĚT