Programování radiostanic ICOM
  Problematika programování radiostanic ICOM je poněkuď jednodušší než u radiostanic Motorola. Je to tím, že se až do roku 2000 používal a stále i používá jeden  jednoduchý převodník komunikující s TRX  obousměrně po jednom "drátu". Převodník nese označení OPC-478. Pro mobilní TRX byla zapotřebí ještě redukce OPC-592. To je vlastně jen přechodka z RJ45 na JACK 3,5. Původní zapojení bylo celotranzistorové a neskrývalo při stavbě žádné záludnosti. Pracuje na první zapojení. Jediný zádrhel se kterým se můžete setkat je při použití notebooku či PC, který nemá plnohodnotný  COM RS232, a při použití redukcí USB-RS232. Převodník je totiž napájen přímo z portu a někdy prostě napájecí napětí není dostatečné... Na trhu se pak také objevil převodník do přímo do USB portu, který se značil jako OPC-478U. Bohužel se zde narazilo na značnou nekompatibilitu a problém s ovladači. Proto ho ani z vlastní zkušenosti vůbec nedoporučuji. OPC-478 se  prakticky používal pro veškeré profesionální radiostanice, a lze ho použít i pro komunikaci PC s TRX radioamatérskými. Sám ho využívám  pro ICOM IC-7000, kde ve spojení s PC  rozšíříte možnosti a pohodlnost při ovládání těchto moderních TRX. Jako software využívám známý Ham Radio Deluxe.... Pro Ham je převodník znám spíše jako CT-17, který se ale vyrábí v mnoha modifikacích, na bázi MAX232, tranzistorů atd.
Po roce 2000 přišel na scénu převodník " dvoudrátový" který nese označení OPC-1122 je postavem na klasickém čipu MAX232 a jeho mutací. Ten určen pro řady ICOM IC-400, F-1710,1810,110,510,621,610,121, a. další. Softy pro ICOM považuji z hlediska uživatele, za jednodušší než u stanic Motorola.      
Na fotu je ICOM F-1010, tato stanice byla u nás dosti rozšířená, díky různým službám.
Je to jedna z mála stanic která je vhodná díky svým parametrům i pro AMA využití. V základu má 32 kanálů, ale je možné ji rozšířit až na 160 kanálů . Což na pokrytí AMA pásma bohatě stačí. Toto se neděje jen úpravou software, jak asi znáte u Motorol, ale je nutný zásah do stanice (v originálu je to modul EX-1761, ten ale těžko seženete). Kdo by měl zájem mohu toto rozšíření po dohodě provést, vlastní úpravou.....                                                                                                                                                                                                                                       
zpět na hlavní stránku

Copyright © ok1ife  2009