Deska UPS BK300



Trimr VR3  V OUT


UPS jako měnič pro domácnost.....
Dostaly se mi do ruky vyřazené UPSky americké firmy APC. Tyto měniče jsou známé svojí kvalitou a spolehlivostí. A tak proč je také nevyužít jako měniče (či střídače jak někteří zasvěcení požadují aby se těmto zařízením správně říkalo) pro domácnost, když se dají pořídit ve výprodeji takřka za pár korun. Měniče které se běžně prodávají jsou většinou opravdu tranzistorové střídače a indukční zátěž jim moc „nevoní“. To jsem si na vlastní oči vyzkoušel jak snadné je výkonové MOSFETy zničit. UPSky jsou naopak ve většině konstrukcích s výstupním transformátorem. Já se rozhodl pro úpravu UPSky řady BK...300, které mají napájení 12V a jsou typu OFF-line. UPS typu ON-line jsou pro jako takové využití méně vhodné neb se většinou jedná o tranzistorové střídače, které nemusí být galvatnicky odděleny od aku! 
Vyvrtal jsem dvě díry na zadní straně pro panelové zdířky a zapojil je propojovacím kablíkem přímo do desky. Přímo proto jelikož i malý přechodový odpor je zde nežádoucí a při 20A se umí konektor pěkně rozpálit! I původní propojovací kablíky k akumulátoru jsou nevyhovující! My chceme trvaly provoz a tyto vodiče jsou svým průřezem nedostatečné!! I následně propojovací kabely např, k autobaterii musí mít dostatečný průřez vodiče!!! Pak najdeme na plošném spoji konektor J1 a dutinky první a druhou zprava propojíme.  Tím zabezpečíme trvalý běh a nemusíme UPSku startovat vytažením přívodní šnůry z 230V (ale, má to nevýhodu že tímto obejdeme i kontrolu stavu akumulátoru a měnič "jede" až než "vysadí" oscilátor  cca 10V) . A ještě nastavíme výstupní napětí. Najdeme trimr VR3 zapneme měnič připojíme zátěž tak 100W a pomalu nastavíme výstupní napětí tak 220V. Kdo by rád použil UPS se vstupním  napětí 24V musí počítat s tím že tyto variantu výrobci používají tak od 1kW výkonu, a 48V od 2kW. Tyto UPS jsou již velmi kvalitní, (také ale podstatně větších rozměrů) a na rozdíl od těch výše popisovaných mají téměř dokonalou sínusovku. Nevýhodou je že je řídí procesor, který prakticky nelze modifikovat a změny parametrů se provádějí pomocí software. 
Pozor na nebezpečí úrazu , výstupní napětí je životu nebezpečné, a tak se podle toho chovejte!!!! Dodržujte bezpečnostní zásady, jako při práci se síťovým napětím!!! Veškeré úpravy provádíte na vlastní triko a rozhodně nikoho nenabádám aby "strkal ruce do zásuvky"!!! A proto rozhodně nenesu odpovědnost za Vaše popálené prsty od st proudu a jiné úrazy....  
A to je vše....Dají se dělat i další úpravy jako vyndat přepínací relé a výstup proklemovat, místo propojky zapojit tlačítko start a tím ochránit aku před úplným vybitím, atd. Záleží jen na vás.
Schéma zapojení naleznete na: http://www.eserviceinfo.com/ 

Zpět na úvodní stránku

Copyright © ok1ife  2009