Z vyprávění starého tramvajáka

Kdyz vozy tramvaje typu T3 poprve vyjely do ulic, nebyli mnozi z nas jeste na svete. Bylo to na konci 60-tych let. V Praze byla pro nove a na tehdejsi dobu moderni vozy vyclenena zvlastni trat. Proti puvodnim cinkajicim spinavym skatulim, ve kterych cestujici cvakali i pri nejvyssim naplneni v zime zubama, to byla zmena asi jako z dobytcaku na vytapeny rychlikovy vuz. V te dobe jeste nase vyrobky byly srovnatelne s temi na zapad od nasi hranice. To uz je ale hodne davno. Za tu dobu se zmenil jenom ten zpusob rizeni.

Prvni vozy T3, stejne tak jako jejich "jednooke" predchudkyne, spotrebovavaly vice energie, nez bylo nutne. Zvlaste stare kisny zasadne se rozjizdely a brzdily pres obrovske odpory. Tyto byly umisteny pod podlahou a nez se to vyskrabalo na Zizkov, cestujicim nemrznula alespon ta sedinka. Zato dostavali prujem, ale to uz je jina pohadka...

Ponevadz v dobach socialismu by se imperialiste zaradovali, kdybychom tu plytvali elektrickou energii, elektrotechnici vyvinuli tyristorovou regulaci. Jen pro informaci, trakcni napajeni v Praze je 600V a rozjezd jednoho vozu T3, naplneneho studenty, kocarky a spoluobcany, kteri do sirky meri vice nez do vysky (a musi tudiz sedet kazdou pulkou na jine zidli), je az 700A. Takze uspora za vsechny vozy, ktere za ten den se jeste nerozbily nebo nezatvrdly v zacpe a musi si to do vecera poctive dojezdit, je znatelna.

Ale i zacatky tyristorove regulace byly krusne. Prvni tyristory, technologicky zatim mene zvladnute, mely velke ztraty teplem. Zkouska prvniho trolejbusu, rizeneho tyristorem, vyvolala v Hradci Kralove (nebo Pardubicich?) temer stav ohrozeni. Regulace tyristorem (pro ss i str napeti) funguje jako "rozsekavani" napajeni do motoru. Vinuti jsou blba a nestihaji tak rychle zmeny sledovat. Toci se tedy potom pomaleji... Jenomze spektrum proudu, ktery je takhle prerusovan, zasahuje znatelne az do jednotek MHz. Vozidlo se tedy chovalo jako kilowatovy rusic rozhlasu, nejvic strednich vln. Navic s antenou rozvesenou mezi baraky po celem meste. Je pochopitelne, ze takovy bordel radia ubohych obyvatel jeste nezazila. Nicmene casem se funkce tyristorove regulace zavedla i do vozu T3. Problem vyresily velke tlumivky. Tramvaje nezerou zbytecne proud a dokonce i rekuperuji. To znamena, ze pri jizde z kopce napaji ty tramvaje, co jedou proti nim do kopce. Az na ty zvukove efekty. Pozitek z bzuceni nebo i kvileni tlumivek pri vetsim rozjezdu je nekdy skutecne na Pampers. Protoze plenky Pampers zustanou suche, i kdyz se poserete! No a mimo vysilacek, sprejeru a revizoru uz nepribylo za 30 let do starych vozu T3 vubec nic! Dodnes si to tvrde drandi ulicemi nejednoho mesta. I v zahranici. Nektere spolkove zeme, ktere nase saliny zdedily ve mestech byvale NDR, cumi na drat! Protoze jejich moderni klimatizovane vozy od Siemense se s trvanlivosti nasich pantografovych nezmaru nemuzou srovnavat!
Ty tramvaje jsou tak dobre, ze nepotrebuji ani udrzbu. Alespon v prazskych vozovnach ji opravdu nemaji. Jeden tramvajak vypravel: "a ty si myslis, ze to nekdo prohlizi a opravuje? Hovno! To proste tak dlouho jezdi, nez se to podela a pak se to da do dilen. Ulomene se zase navari, no a zbytek se veme z jine tramvaje. Ta nejsrotovejsi se vzdycky rozebere, aby dojezdily ty ostatni. Jednou jsem jezdil s tramvaji a prestavala fungovat elektrika. Tak dobry - nejdriv se jezdilo bez ty lampicky nad moji skebli. Pak nesly sterace. Vysilacka, ta byla hlucha od zacatku. I ty blinkry bych delal klidne mavanim rukama, ale kdyz zacal i smrdet motor, tak jsem vzal mobila a zavolal dispecerovi, ze mu na jezdeni s timhle kramem seru! Tak dobry, dali mi jinej a tohle odtlacili do dilen. A vis cim to bylo? Ty vole, v tom podvozku bylo mysi hnizdo. A ja jsem ho pul roku gratis vozil z Dejvic na Prosek a zase zpatky! Kdyz jsem se to doslechl, tak jsem normalne sel na konecny na panaka! Ty mysi pry postupne prohryzavaly elektroinstalaci a me pak neslo vubec nic. Dneska samozrejme prodavam noviny, protoze co tam jsem vydelal, tak mi sotva stacilo na Pampers..."


předchozí ] o úroveň výše ] následující ]


WEBovský počítadlo spočítalo, že si číslo počitadlo, které navštívilo od 17.října 1999 tyto stránky uložené na serveru Volny.cz
Tato stránka byla autorem naposledy editována 07.08.2007 13:27:24,
automatický update proveden 21.04.2014 13:15:06