Pašovali jsme, a nejen to!

Výrazné kvality našeho bývalého časopisu "Signál 13" nezůstaly utajeny. O časopisu se mluvilo nejen na pásmu. Často, až na malé vyjímky, pochvalně, nebo ještě častěji velmi pochvalně. Síbíčkáři i čarní čajníci (zábukáři) šířili jeho věhlas dál a dál, navzdory marným snahám gumídků.

Veľký záuem prejavili aj v zahraničiu, na Slovensku. Proto Michal Pumpa s Jiřinkou Vítkovice společně ukuli, že všechny dosud vyšlá čísla v několika kopiích je nutno propašovat přes hranici. Byla vybrána chata Kmínek na moravsko–slovenském pomezí, jako nejvýhodnější místo předávky časopisu. Samotné pašování časopisů si vzala na starost Jiřinka Vítkovice, znajíc všechny cesty a cestičky nejen v Beskydech. K Jiřince jsem se přidal i já, Radek Hrabůvka.

V sobotu 22. 1. 2000 vyjela pašerácká skupina zájezdovým autobusem na Bumbálku. Já tam ihned navazují spojení s Ostravou. Ihned poté volám Robertovi Kmínek nedalekou chatou Kmínek a ptám se ho na teplá jídla. Vše je domluveno, dál jdeme pěšky. Cestou k Masarykově chatě se brodíme nově napadaným sněhem, místy ho je i 30 mm, což je skoro po kotníky. U Masarykovy chaty potkáváme pověstnou Divokou rolbu. Další cesta, přestože rolbou projetá, je náročnější, místy se zaboříme do sněhu. Celou cestu udržujeme spojení. Ze staničky se ozývá důležitá instrukce: "Hlavně tam nezmrzněte!"

Konečně jsme v cíli. Dáváme si něco k jídlu i pití. Předáváme propašované časopisy i všechny tiskařské šotky, které se nám podařilo přes hranici převést. Zjišťujeme, že všichni šotci jsou po náročné cestě v dobrém stavu, žádný z nich nezmrznul. Všichni jsme z toho byli velmi nadšeni, je to zatím největší úspěch naší slavné převaděčské a pašerácké skupiny.

Radek Hrabůvka hlásí stav sněhu z oblasti Masarykovy chaty
  • Radek Hrabůvka hledá v mapě nejlepší trasu
  • vidíte, že zde je opravdu vše: občerstvení, pokoje i Radegast
  • vlevo stojí zaparkovaná divoká rolba

Kabel přes státní hranici

Foto z akce konané 2. ledna 2000 na Bílém Kříži, stojím na Slovensku, kousek od hraničního kamene, portejblovou výbavu v batohu. Signál (kanál 13, jak jinak) jde kabelem do antény drátovky Jiřinky Vítkovice až na Moravu, do České republiky. Podobně jsem vysílal již dříve, to však jsme s Romanem Vista drátovku Tomáše Bělský Les nainstalovali na Slovensko a vysílali z Moravy. Doposud nám nikdo nebyl schopen vysvětlit, kterým povolením se při takovýchto akcích řídit, tak si vybíráme, co nám vyhovuje. Mám na mysli náš zákaz opakovačů a slovenský zákaz spojení přes státní hranici.

pro Signál 13 Computer destruktor Radek Hrabůvka, zvaný Ručník,
Foto © Jiřina Vítkovice, leden 2000