Citizen Band


 

 
 

 

Co to znamená, když se řekne...

Pokud vůbec netušíte co to je CB, tak je to anglická zkratka z citizen band (=občanské pásmo). Jedná se o frekvence okolo 27MHz, které je možné bezplatně využívat pro radiovou komunikaci k tomu určenými radiostanicemi, které nejlépe mají nějaké to schválení (CEPT apod.).

Základní údaje

Komunikace na pásmu CB je jednosměrná. To znamená, že současně může na jednom kanále vysílat pouze jedna stanice. Celé CB pásmo je u nás rozděleno na 40 kanálů.

Výkon a dosah

Maximální povolený vysílací výkon jsou 4 Watty. To bez rušení a překážek v terénu stačí tak na 60-100km. Pokud budete vysílat uprostřed města a anténu budete mít na balkóně v 1. patře tak se dosah omezí tak na 2-5km.

Cena

U nás lze nejlevnější novou radiostanici koupit asi za 1800,-Kč. Starší již od 700,-Kč. Nová střešní anténa asi za 1200,-Kč nebo si můžete anténu vyrobit (viz elektronika a technika).

Jak taková radiostanice vypadá

Standardně je taková radiostanice vybavená nastavováním hlasitosti spojeným s vypínáním, squelchem (tzn. šumovou bránou - určuje při jak silném signálu zapne stanice reproduktor), dvěmi tlačítky pro přepínání kanálů (nahoru a dolů), přepínačem na nouzový 9tý kanál, zdířkou pro externí reproduktor nebo sluchátka, zdířkou pro majk a konektorem PL pro připojení antény. CB radiostanice jsou ve třech základních provedeních: stabilní, mobilní a přenosné.

Stabilní

Stabilní CB Jsou většinou tvaru kvádru o velikosti radiomagnetofonu. Obsahují vlastní zdroj takže je není nutné pro domácí provoz připojovat přes transformátor. Do auta si je ale nedáte. Obsahují ještě další rozšiřující funkce, jako např. že zobrazují kromě čísla kanálu i jeho frekvenci, mají monitorování více kanálů, potlačení šumu, vestavěný swr-metr atd. Některé tyto věci mohou však mít zabudované i lepší mobilní radiostanice.

Mobilní neboli vozidlové

Vozidlovka Formel1 Nemají tolik funkcí jako stanice stabilní a jsou napájeny 12V. Velikost mají zhruba jako autorádio a jsou oblíbené především mezi řidiči nákladních automobilů. Hodně lidí (i já) je má však doma.

Přenosné, tzv. "ručky"

Vypadají jako přenosné rádio, mívají asi 20cm dlouhou gumovou anténu (tzv. pendrek) a jsou napájeny akumulátory (nabíjecí tužkové baterie). Všechno je v nich kvůli úspoře místa jednodušší.

 

 


Copyright © 2000 by Tramp. Optimalizováno pro 800x600, IE 5.0. Vaše dotazy a komentáře k těmto stránkám můžete zasílat na adresu
tramp@volny.cz