Akrobatický středoplošník Microbat

Základní technické údaje
 • Typ: akrobatický středoplošník
 • Rozpětí: 920 mm
 • Délka: 960 mm
 • Hmotnost: 330g (bez baterií)
 • Prijímač: Shulze alpha-8.40s
 • Regulátor: Jeti SPIN 22
 • Motor: Axi 2208/26
 • Serva: 2x HS 50, 2x HS 55
 • Baterie: 1250 mAh 11,1V LiPol (Xpower)
 • Provedení: EPP doplněný uhlíkovými výstužemi
 • Výrobce: Free Air


Tohle letadlo jsem si pořídil pro běžné létání u nás na školním hřišti. Nepotřebuje mnoho prostoru a v principu bych s ním mohl létat v nějaké hale. Doba letu se pohybuje kolem 15 minut. Ke konci jsou baterie již trochu měkké, tak alespoň létám dokola jedno přistání za druhým.
Při sestavování jsem celý trup podélně vystužil tenkou uhlíkovou tyčkou. Bez ní byl trup velice ohebný čímž se měnila i délka táhla pro výškovku. Tu má tento model v plovoucím provedení. Plovoucí výškovka nesnese vůle v táhlech ani v uchycení. Doma se vyskytly dvě již vyběhaná miniaturní ložiska. Navlékl jsem je na přiloženou uhlíkovou trubičku, nasadil páku táhla a celé to zabudoval do vnější trubičky a zajistil lepidlem. Funguje to dokonale bez axiální a radiální vůle.

uchycení plovoucí VOP


Protože nemám rád, když letadlo alespoň trochu nevypadá jako letadlo, řešil jsem kam umístím baterie a hlavně jak se k nim dostanu. Nakonec jsem se rozhodl pro klasickou průhlednou kabinu. Po několika zmetcích se podařilo najít ten správný postup a teplotu nutnou k vytažení kabiny. Aby kabina správně držela, přichytil jsem ji dvěmi uhlíkovými tyčkami. V praxi se pak ukázala nutnost na každý konec navléknout kousek silikonové bužírky, aby se tyčka neposunula.

fixace kabiny


S letovými vlastnostmi modelu jsem spokojen. Po několika letech se model podařilo vyvážit, že spolehlivě zalétne nožový let.

Tento model je již druhou generací. První jednak doznal značnou újmu při střemhlavém letu k zemi, jednak vúle v závěsu VOP byla neúnosně velká a konečně vkládání baterek spodem otvorem za podvozkem bylo z důvodu chlazení nepraktické. Také barevné provedení prvního modelu nebylo pro podzimní podvečerní lety moc vhodné. Čitelnost současného provedení, kde je spodní strana křídla a VOP rozdělena na pruhy, se výrazně zvětšila.

žádám nízký průlet...


Donedávna byl model osazem reguláorem TMM 1210-3s. Čas od času ale regulátor vypověděl službu. Bylo to většinou při větším proudovém zatížení motoru. Několikrát jsem musel nečekaně přistát. Situace se ale zhoršovala. Regulátor vypínal čím dál tím častěji. Nakonec začal vypínat při rychlejším přidání otáček motoru, zdaleka ne při maximálním povoleném proudu. Motor samozřejmě bere špičkově větší proud při zvýšení otáček, ale tohle dříve nikdy nedělal. Nakonec jsem reguláor vymontoval a nahradil reguláorem SPIN. Protože mám ve svém kufru Jeti-box, rozhodl jsem se právě pro něj. Budu tak moci jednoduše v terénu odečítat letové charakteristiky, jako je maxmální proud, orientačně teploty apod. Prostě to, co jsem stále postrádal.


18.VI.2007