Popis linuxové distribuce


Pod slovem Linux je možné chápat dvě rozdílné věci. Správně by toto označení mělo náležet výhradně jádru a jeho modulům. Většinou se však o Linuxu hovoří ve smyslu kompletní Linuxové distribuce se všemi možnými doplňkovými programy, uživatelskými prostředími i aplikacemi. Tendence k tomuto nesprávnému používání pojmů plyne ze zkušeností uživatelů s monolitickými operačními systémy, jako je Atari TOS, MacOS nebo MS Windows. Ty v sobě zahrnují vše od jádra, přes grafické prostředí až po základní podpůrné programy.

Linux je ale jiný. Je to relativně malé jádro, které může s uživatelem komunikovat pomocí nejrůznějších textových (shell) nebo grafických (X11) rozhraní. Těch je mnoho a systémových i uživatelských programů ještě více. Navíc se všechny stále vyvíjejí a každý den jsou některé z nich aktualizovány. Každý si tak může z toho co najde na internetu vyrobit vlastní podobu Linuxu ručně a na míru. To je však pro většinu uživatelů složité, a proto vznikly distribuce.

Linuxová distribuce je kolekce mnoha set až tisíců prográmků, které se s pomocí instalačního programu nainstalují spolu s jádrem (tj. vlastním Linuxem) na disk. Správné označení distribuce založené na jádru Linux a obsahující free software je GNU/Linux. Vznikají různé distribuce dle potřeb různých skupin uživatelů. Hlavními rysy distribucí jsou:

Charakteristika nejrozšířenějších distribucí:

Red Hat:

Mandrake:

SuSE:

Debian:

SlackWare:


[Zpět] [Homepage] mailto:milarb@volny.cz