Jadro Linuxu 2.0


Serie jader 1.3.xx, ktere byla pokladana za vyvojovou verzi a byla "nestabilni", se uzavrela. Linux 2.0 je venku. Od posledniho "oficialne" stabilniho jadra 1.2.13 ma spoustu driveru navic (hlavne pro sitove karty, ISDN.....) a lepsi spravu pameti a svapovani. Take klasicky 'make config' se hodne vylepsil. Oznaceni Linuxu 2.0 je dle Linuse pry proto, ze to za prve lepe vypada a za druhe se udelal opravdu velky krok kupredu - jadro lze kompilovat i pro jine cilove platformy nez intel (alpha, sun, powerpc v dohledu...).

Nebudu zde zatim delat kompletniho pruvodce po konfiguraci a kompilaci. Je toho totiz prilis mnoho, o cem by slo psat a pritom mnoho lidi by to neocenilo. Zde je takovy maly souhrn toho, co se mi na 2.0 libi:

Krome techto veci se jeste zmenilo par drobnosti:
Jen tak mimochodem linux uz chodi i na mikrojadre Mach (myslim ze to je zrovna na tech neintelovskych procesorech).


Uplne nova vyborna vec je konfigurace pod X. To je udelano ve skriptovem jazyce Tcl/Tk , ale nebojte se: jadro si s sebou nese samo potrebne soubory a pokud mate v systemu knihovnu tcl/tk tak to jede. Staci, kdyz mate nastavenu promennou DISPLAY a v adresari jadra napisete make xconfig. Pak se vam na displeji objevi toto krasne menu:


Parada, co? Ted jsou tu ukazky ze vsech podmenu. Vsimnete si tech butonku help. Ke kazde volbe je ted elegantni pokec. Ukazka na konci stranky. Paste se! (jako ze je to pastva pro oci).




Vsimnete si te treti zvyraznene radky. Autoload modulu za chodu je skvela vec pro pocitace s malo pameti. Musite je mit na root filesystemu (dela se to make modules a make modules_install . Po make modules_install se moduly nainstaluji pod /lib/modules/2.0.xx/ a pokud chcete autoload, je nutne spustit demon kerneld a mit k nemu pokud mozno konfiguracni soubor /etc/conf.modules, ktery se vytvari modprobe -c > /etc/conf.modules



Tady je akorat volba pro podporu a.out a elf binarek. Muzete taky zkompilovat jadro jako elf (to je pro gcc ktere produkuji ELF jako default, 2.7.0 a vyse). Vsimnete si taky specificke podpory pro jednotlive procesory (vztahuje se treba na vyprazdnovani L1 cache pri DMA atakdale....).



Zde pribyla podpora pro hodne specifickych chipsetu. Taky si muzete udelat softwerove RAID-0 pole disku, nebo spojit nekolik disku do jednoho jedineho filesystemu.



Spusta noveho: pomoci IP_MASQUERADING si muzete pripojit vlastni sit na internet pres jediny pocitac s jedinym IP. Nastavite si ho jako gateway a mate pristup ke vsem sluzbam co pouzivaji sokety (ftp, www, telnet, echo, ale ne ping). Samozrejme ze zvenku bude videt jen jediny pocitac....



V zakladnim menu pro SCSI se toho moc nezmenilo...ale pockejte co prijde s "drajvrama"...



Je z ceho vybirat...



Jak jsem rikal, spousta ovladacu... Pro PPP musite pouzit novy balik pppd-2.2.0e.tar.gz



U nas to asi malokdo oceni (kdo kdy u nas videl ISDN?).



Podpora pro nestandartni cdromy (ne SCSI ani IDE), co se vetsinou pripojujou pres zvukarny.



Upozornuji na podporu novella a WfW disku exportovanych pres sit. Taky je skvele ze muzete nyni spoustet linux na bezdiskove stanici (Root filesystem on nfs)



Tady upozornuji na jedno: seriove porty jsou ted jako volba (nekdo je treba nepotrebuje). Pri konfiguraci si je spravne nastavte (1. radek)! Taky si muzete linuxem nechat kontrolovat teplotu procesoru nebo ho nechat softwerove rebootovat kdyz vam chcipne nejakej proces...watchdog timer, power management



Podpora zvukovych karet je relativne siroka. Nastavte si spravne HW parametry vasi karty !



Ja moc nevim co tohle znamena. Tak se zeptam...


...sem se toho teda dozvedel..


Jak na tu konfiguraci pod terminalem a tak vselijak podobne:


Pokud nemate X-ka a/nebo chcete konfigurovat v textu, tak muzete spustit make menuconfig a bude to vypadat takhle (myslim ze to pouziva Slang):


Tohle jsem sejmul blbe cernobile....sorry


Tak co, libilo se ? Jedine co vas muze zaskocit je ze vam nebudou fungovat stare prikazy ps, top, load. Musite si zkompilovat balik procps-0.99a.tar.gz. Ale to je drobnost. Za nektere nove vymozenosti proti 1.2.13 to stoji.


Zpatky na hlavni stranku