Napsali nám...   (Zdeněk Ústí)    
 Hlavní stránka  | Nové PMR stránky | Expedice Robinson |  Hvězda CB |  On-Line Bazar | LokátoryMapa stránek |   


  29.5. 2005  autor: Zdeněk Ústí   vystavil: Jerry Nové Město    Ostatní články


PMR „směrovka“ bez kabelu  

29.5.2005 22:00:04  - Zdeněk Ústí
Zajímavá alternativa antény, která ke svému navázání nepotřebuje žádný koaxiální kabel ani vazební člen.


Většina popisovaných směrových antén pro pásmo PMR vyžaduje napájení koaxiálním kabelem, což přináší zásadní problém jak tento kabel připojit ke staničce když ta nevlastní a ani nesmí vlastnit anténní konektor. Když už se podaří nějakým tím vazebním členem staničku ke kabelu připojit nastanou další potíže s přizpůsobením, symetrizací či v neposlední řadě mechanickými problémy. Zapomeňte na potíže a postavte si jednoduchou směrovku bez kabelu.

Dále popsaná směrová anténa nás sice vrátí někde do roku 1887 kdy Heinrich Hertz použil při svých pokusech parabolického válce pro směrování rádiových vln, ale i v dnešní době,více jak 118 let po tomto pokusu se jedná o jednu z vysoce účinných antén která je hojně používaná hlavně v oblasti mikrovln.


nov_nakres.gif: Pokud se ti obrázek nezobrazí klikni pravým tlačítkem myši na nějaké místo v obrázku a vyber ZOBRAZIT OBRÁZEK

Protože konstrukce parabolického válce je dosti složitý mechanický úkol, zjednodušíme tuto anténu na maximum a použijeme pro naše účely pouze rovnou odraznou plochu. Dostaneme se tak vlastně k nejjednodušší směrové anténě vůbec, což je zářič před rovnou odraznou stěnou. Tímto zářičem bývá obvykle půlvlnný dipól, my ale u naší směrovky použijeme jako zářiče neobvykle PMR stanici. Jediné vedení které bude zapotřebí je externí mikrofon který umožní stabilní a nerušenou polohu stanice před reflektorem.

nov_bocni.jpg: Pokud se ti obrázek nezobrazí klikni pravým tlačítkem myši na nějaké místo v obrázku a vyber ZOBRAZIT OBRÁZEK
nov_celkpohl.jpg: Pokud se ti obrázek nezobrazí klikni pravým tlačítkem myši na nějaké místo v obrázku a vyber ZOBRAZIT OBRÁZEK

Zisk takto konstruované antény bude sice výrazně nižší než například kolegyně z řady Yagi ale v mnohých případech bude plně dostačovat a má také výhodu v tom že ve většině případů se nebudeme muset vzhledem k jejímu širokému vyzařovacímu diagramu obtěžovat z nějakým natáčením.

Praktický zisk by se měl pohybovat někde mezi 1.5 – 2dB což je ale vtaženo k půlvlnnému dipólu čímž naše PMR staničky až tak úplně nejsou.

Důležité ale je že praktické zkoušky ukázaly že použití či nepoužití odrazné plochy je někdy dost velká změna. Velkou výhodou je také to že tato anténa výrazně potlačí všechny signály ze zadního směru což je velmi vhodné například v příhraničí nebo tam kde rušení z tohoto směru přichází.

Tuto anténu lze taky (jak bylo ověřeno) z úspěchem použít pro horizontální polarizaci která se provede tím že celou anténu včetně stanice otočíme o 90°, potlačení ostatních stanic a rušení je zde velmi výrazné.


nov_horiz.jpg: Pokud se ti obrázek nezobrazí klikni pravým tlačítkem myši na nějaké místo v obrázku a vyber ZOBRAZIT OBRÁZEK
Použití v horizontální polarizaci

Praktické provedení je nejlépe patrné z přiložených nákresů a fotografií. Odraznou plochu je možno provést několika způsoby:


  • Plným profilem, tj. plechem ale taky třeba jakoukoli vodivou fólií připevněnou na jakýkoli pevný podklad (třeba dřevěná deska). Nevýhoda tohoto řešení je značný odpor vůči větru a nutnost dokonalého kotvení.


  • Kovovou sítí která je připevněna na vhodné konstrukci, oka by měli být co nejmenší a křížící se vodiče vzájemně galvanicky spojeny.


  • Podle mého názoru nejlepším řešením je použití paralelních vodivých tyčí které musejí být vždy rovnoběžně z anténou použité stanice (viz. první obrázek). Při této konstrukci doporučuji prvky uchytit izolovaně od ráhna.


    Úmyslně zde neuvádím přesný popis konstrukce jelikož tuto anténu lze opravdu postavit z toho co dům dal v nejrůznějších podobách. Je nutné dodržet alespoň přibližně základní rozměry uvedené v nákresu. Kdo bude chtít může se nechat inspirovat přiloženými foto mé vlastní konstrukce. Z výhodou zde používám příchytky pro měděné topenářské trubičky o průměru 12mm které zajistí snadnou montáž i demontáž a také izolaci od ráhna které bylo provedeno hliníkovým U profilem 15.5x15.5mm. Radiostanici která má kovové pouzdro doporučuji uchytit před reflektor izolovaně což v mém případě vyřešil pásek kuprextitu se strženou měděnou fólií.


    Pro možné zvětšení zisku lze dále zkoušet přidávat k této sestavě direktory či změnit tvar odrazné plochy. Tyto úpravy vyzkouším a jistě zveřejním v dalším článečku.

    Pokračování článku zde - PMR směrovka bez kabelu II.
    Testování směrovky bez kabelu na Sedle v Českém středohoří

         Zdeněk Ústí (nad Labem)      


    kontakt na autora: zdenekul(zavnáč)seznam(tečka)cz


  • nov_celek.jpg: Pokud se ti obrázek nezobrazí klikni pravým tlačítkem myši na nějaké místo v obrázku a vyber ZOBRAZIT OBRÁZEK
    V rozloženém stavu

    nov_venkucel.jpg: Pokud se ti obrázek nezobrazí klikni pravým tlačítkem myši na nějaké místo v obrázku a vyber ZOBRAZIT OBRÁZEK
    Testování v Jizerských horách ...

    Pokračování článku zde - PMR směrovka bez kabelu II.


    - Zdeněk Ústí -