Napsali nám...   (Zdeněk Ústí)    
 Hlavní stránka  | PMR stránky | Expedice Robinson |  Hvězda CB |  On-Line Bazar | LokátoryMapa stránek |   


  3.11. 2005  autor: Zdeněk Ústí   vystavil: Jerry Nové Město    Ostatní články

logos


„Gumové šrouby"  

3.11. 2005 23:59:04  - Zdeněk Ústí
Článek o zajímavé provizorní kotvící technice...


Ti z nás kteří často jezdí na různé portejblíky do našich hor a kopečků jsou často postaveni před závažný problém jak uchytit stožár či anténu rychle a jednoduše. Situaci nám často komplikuje fakt že se vydáváme do míst která nemáme vyzkoušená a nevíme tedy přesně jaké kotevní prvky si připravit abychom například připevnili stožár k zábradlí nebo jinému vhodnému objektu. Mnohdy je tedy nutné se uchýlit k různým provizorním řešením které sice neposkytují kvalitu a bezpečí ale v nouzi prostě vyhovují.

Pokud budeme uchycení opravdu považovat za dočasné (v praxi byla jedna má dočasnost dlouhá přes rok) můžeme jako spojovacích prvků z výhodou využít pásků gumy z poškozených a vyřazených duší jízdních kol, automobilů či jiných vozidel. Spoj provedený tímto materiálem a níže popsaným způsobem je vysoce pevný, variabilní, kvalitní a spolehlivý. Spojovat lze za níže popsaných zásad prakticky cokoli s čímkoli a to jak klasické souosé spoje tak i spoje křížících se materiálů kde v některých případech lze plně nahradit kovové třmeny. Vše je nejlépe patrné z přiložených vzorových fotografií kde je vidět jak takový spoj vypadá.


obr1

obr2

obr3

obr4

obr5

obr6

Při výrobě a používání "gumových šroubů" postupujeme následovně:

  • Vybereme si vhodný materiál, jako například duši z jízdního kola a vizuálně zkontrolujeme jeho kvalitu. Materiál nesmí být popraskaný a nesmí obsahovat díry či trhliny což je lépe viditelné při jeho napínání (obr.1). Poškozené části prostě nepoužijeme.

  • Takto zkontrolovaný materiál nastříháme na co nejdelší pásy o šířce 20 až 40mm (obr.2). Materiál takto získaný například z duše jízdního kola,bude vhodný pro spojování menších součástí, naopak materiál získaný například z duše traktoru bude vyhovovat pro extrémně namáhané spoje. Nejlépe je mít v záloze více druhů pásků a jejich použití zohlednit podle dané situace přímo na místě samotném.

  • Nyní již lze přistoupit k samotné výrobě spoje. Myslím že podle obrázků je vše víceméně jasné a není potřeba dalšího komentáře. Zde jen pár rad získaných praxí. Před provedením spoje ověříme zda spojované součásti neobsahují ostrou hranu, pokud ano podložíme toto místo například tkaninou nebo jiným vhodným materiálem. Pokud budeme spojovat materiály hliníkových slitin a použití spoje bude přesahovat několik týdnů je vhodné místo spoje podložit kouskem alobalu protože bylo praxí zjištěno že guma tyto materiály mírně napadá a po delším použití na nich zanechává nevzhledné skvrny. Dále při delším používání jako několik týdnů je nutné gumu chránit před slunečním světlem nejlépe páskem alobalu.

    Samotný spoj provádíme takto:

    Spojované součásti umístníme do konečné pozice, jednou rukou uchopíme jeden konec pásku a provedeme první závit který neutahujeme a slouží jako fixace začátku vinutí. Dále již každý závit utahujeme vhodnou silou, přičemž je vhodné vrstvy pokládat křížově přes sebe a nakonec vše zakončíme dvěma či třemi uzly. Pro zvýšení tuhosti, pevnosti a bezpečnosti lze spoje vrstvit z několika dílčích pásků, takto provedené spoje mají velice dobré mechanické parametry.

    Jelikož každá věc má i své nevýhody tak i "gumové šrouby" mají jednu velkou nevýhodu. Stejně tak jednoduše jak jsme je smontovali, je možné je i demontovat pouhým rozvázáním zajišťovacího uzlíku. Tyto spoje tudíž není vhodné používat tam kde by nějaký zlomyslný člověk chtěl ublížit našemu zařízení.

    Tyto "Gumové šrouby" používám řadu let a převzal jsem je od mého dědy který je taktéž používá k různým většinou neamatérským účelům z naprostou spokojeností. Přeji všem mnoho úspěchů při používání této zvláštní kotvící techniky.


         Zdeněk Ústí (nad Labem)      


    *kontakt na autora: zdenekul(zavnáč)seznam(tečka)cz


  • Jerryho web