Nascar Racing 2
Dokažte své řidičské kvality na devatenácti tratích!


Závody sériových aut, jsou snad jedny z nejpopulárnějších sportovních klání v USA, tedy alespoň co se týče motoristického sportu. I my jsme se dnes nechali zlákat přívětivým počasím a vyrazili jsme na nejznámější dráhu vůbec, Daytonu. Tohle bude dlouhý den.

Tento simulátor, neboť jedině tak se Nascar Racing 2 nazvat, je jedním z nejkvalitnějších produktů, se kterým jsem se na poli automobilových závodů zatím setkal. Firma Papyrus vydala již před dvěma, resp. třemi roky legendární Indycar Racing, na které navazovalo předloňské druhé pokračování stejného názvu. V roce 1994 byl také vydán simulátor série Nascar, který byl vysoce kvalitní, leč mu byly vytknuty některé nedostatky, týkající se zejména přestavby vozidel. U druhého dílu je to ale jinak. Depo bylo zredukováno na jedinou obrazovku, kde se nacházejí sesumírované informace v přijatelné podobě, takže hráč není postaven před problém minulého výtvoru, kdy si musel zapamatovat, jak nastavil to či ono kolo, nebo sklon nápravy. Na současné papírové podobě depa jsou veškeré informace slepeny dohromady, tudíž jsou přehledné a podávají informace o okamžitém stavu auta. Změny nastavení jsou tradičně řešeny přidáváním či ubíráním číselných hodnot u specifických částí vozidla. Následným vyzkoušením změn si člověk okamžitě otestuje, kterak se mu každá změna vymstily či obráceně. V depu jsou implicitně nastaveny tři druhy nastavení auta a sice Fast, Qualify nebo Easy. Ani jeden z nich není ideální, takže se s tím stejně budete trápit. Menší pomoc naleznete v sekci návodů v tomto čísle. Změny se týkají zejména tlaku v pneumatikách, sklonu jednotlivých zavěšení kol, množství paliva v nádrži, odstupňování převodovky či velikosti rejdu řídících kol. Každá změna má vliv na vlastnosti vozidla, což se odrazí zejména v závodě. A o tom bude řeč teď.

Když si v setupu nastavíte realistikou jízdu, v což se počítá poškození auta, vítr, vysokou sílu a počet soupeřů, vynechání motoru, manuální řazení, jízdu bez pomocného brždění a řízení či realistický styl závodu, není klání nikterak jednoduchá věc. Při výjezdu z depa nesmíte překročit stanovenou hranici rychlosti a počtu otáček, která je samozřejmě odlišná podle dráhy. Pokud se tak stane a vy pojedete rychleji, vyvěsí vám černou vlajku, což znamená, že po objetí kola se musíte vrátit do depa, zastavit na jednu vteřinu, než se vám opět vyvěsí vlajka zelená. To přirozeně znamená časovou ztrátu, která se od přirozenosti váže ke snížení naděje na vítězství. Černou vlajku můžete obdržet také v případě, kdy zcela bezohledně předjíždíte ostatní soupeře v průběhu zajížděcího kola či když dokonce předjedete vodící vůz. Obdobné podmínky platí i pro jízdu za žluté vlajky, která se objeví, jakmile se na trati stane jakákoli nehoda. Když se tak stane, může se závodit až do cílové lajny, odkud již musíte brouzdat v koloně za vodícím autem. Do auta vám v průběhu závodu přicházejí zprávy rádiem jak z depa, kde vám nadávají za zničení auta nebo brutální styl ničení motoru, tak od ostatních řidičů, kteří připomínají svou existenci na trati, pokud se je snažíte narazit na mantinel. Při narážení do vodícího vozu dostanete vynadáno ještě více, což vás jedině rozčílí, protože vodičák je jako jediný z okolních aut nezničitelný. V průběhu závodu, resp. jízdy, si můžete vytasit veškeré dostupné informace o stavu auta tisknutím kláves F1-F8. Do depa můžete také poslat zprávu, že přijedete a že žádáte takovou a takovou úpravu na vozidle. Tato spolupráce se vám mnohokrát vyplatí, protože v depu nebudete trávit zbytečně dlouhou dobu čekáním na úpravy, které jste si nežádali. V opravně budete trávit drahně času, protože než se trochu zajezdíte, nevyhnete se srážkám v zatáčkách, smykům s následným vražením do mantinelu, nebo přetočení motoru. Avšak v tomto případě pro vás závod končí, neboť motor lze vyměnit jedině mezi závody. Za jízdy je také důležitý stav paliva, které kupodivu ubývá a tak si musíte hlídat hladinu benzínu, aby vám neklesla pod červenou hranici ciferníku a vy pak nezůstali stát na trati. Dost ale o reálném ježdění.

Hra nabízí kromě super reálného simulátoru také závody typu Arcade, které se liší menší obtížností a možností ničení okolních aut, tedy pokud si nastavíte nezničitelnost. V tomhle případě se vám ještě vyplatí vypnout žluté vlajky, vodící kola a vítr. Pak můžete rovnou od startu bourat do ostatních aut a dostat se tak na vedoucí pozici bez jakýchkoli zásluh. Tento styl jízdy se mi však příčí, takže o něm nebudu dále psát.

Další z nespočetných výhod NR2 je hra pro více hráčů. Program podporuje spojení po kabelu, síti a modemu. Minimum modemu je samozřejmě 14400 bps, avšak na „kvalitních“ pražských linkách... a o meziměstském spojení nemluvě.

Jak jsem již dříve napsal, volby nastavení programu jsou takřka neomezené. Optiony jsou klasicky rozděleny na tři sekce a to grafika, zvuk a ovládání. U zvuku si můžete nastavit hlasitost všeho, co ve hře jezdí, zpráv z depa, které si ještě můžete přepnout na textový režim. U grafiky jsou tři režimy detailů a sice on, off a automatic. Dále u ovládání si můžete zvolit ovládání klávesnicí a joystickem. Můžete tu také vypnout nebo zapnout pomocné funkce jako automatickou převodovku, brzdící a řídící pomoc. Brzdící je v pořádku, avšak u řízení jsem se setkal s podivností, která rozhodně stojí za zmínku. Když si tuto helpku zapnete, může se vám stát, stejně jako mě, že místo toho, když je zatáčka doleva a vy mačkáte levou šipku o sto šest, aby auto zahnulo vlevo, otočí se ze záhadných důvodů vpravo a vy se naboříte do mantinelu. Divné! Tak.

„Blížíme se do finále. Vedoucí auto vyjíždí z poslední zatáčky, nabírá rychlost a blíží se k cílové čáře. Ale co to? Vidím kouř u přední části auta. Ano, vážení přátelé, řidič zapomněl zařadit poslední rychlost. Je to neuvěřitelné, po 85 kolech závodu, to musí být ke vzteku. Druhý vůz předjíždí okolo a vítězně projíždí cílovou rovinkou. Máme vítěze. Jde se domů.“ Gilmour Irwing pro National Sports of America z Daytony.

Finále. Ano přátelé, jsme ve finále. Zmíním tedy něco o technice. Hra funguje v SVGA rozlišení naprosto plynule od P133 výše. NR2 nabízejí samozřejmě i VGA režim. Zvuk je vynikající, vskutku realistický. Hudby se dočkáte pouze při intru. To vše na 1 CD.

Berte to všemi deseti, vždyť do opravdových závodů sériových vozů se nejspíš nikdo z nás nedostane a tahle počítačová náhražka vám to umožní alespoň z pohodlí vaší počítačové sesle a to dokonale.
—Karel

Minimum: PC 486 nebo Pentium, 16 MB RAM, 2rychlostní CD-ROM, DOS nebo Windows 95/98
Hodnocení hry: Excalibur 89 %, Score 8/10, Gamespot 9,2, PC ZONE 92 %, PC GAMER UK 90 %, CGW 5/5
Původní cena hry: 1.640 Kč
Copyright © Sierra On-Line, Inc., 1996


Odkazy v češtině:
http://www.volny.cz/nascar - všec o Nascar a moc odkazů!!!

Odkazy v angličtině:
http://www.gamesdomain.com/demos/demo/379.html - demo (7,8 MB)
http://www.gamecenter.com/Reviews/Item/0,6,408,00.html - recenze
http://www.gamespot.com/driving/nascar2/index.html - recenze
http://webcheats.gamesweb.de/en/cheats_pc/cheat.cgi?cheat=nascar2 - cheaty
http://www.gamesdomain.com/gdreview/zones/reviews/pc/jan97/nascar2.html - recenze


Copyright @ Martin Ludvík, 2001. Tel.: 02 / 22 24 75 31. Objednávky přes mobil včetně SMS: Eurotel 0607 / 660 752, Paegas 0732 / 846 063, Oskar 0776 / 008 270. Adresa: vydavatelství Martin Ludvík, přihrádka 414, 111 21 Praha 1. Objednávky: excal@mbox.vol.cz Redakce: excal.cz@volny.cz On-lina: www.excal.cz