Hlavní typy parních lokomotiv ČSD

 

     Parní lokomotivy téměř všech zemí světa jsou si podobné až na některé vyjímky, zejména americké. Daly se vzájemně porovnávat, i když se v maličkostech od sebe lišily. Právem můžeme s hrdostí hovořit také o Československých typech lokomotiv. Jsou to ukázky naší vyspělé techniky a umu našich inženýrů a dělníků. Mohly směle soutěžit s typy vyráběných v ostatních evropských zemí a to nejen svojí výkonností, technickou dokonalostí
a hospodárností provozu, ale i svým estetickým vzhledem.

 

 

 

     Dále uvedu popisy nejvýznamnějších řad lokomotiv i s jejich charakteristikami:

 

     Řada 354.1. Tato řada vznikla v roce 1920 a během let byla stále zdokonalována a její vzhled měněn. Poslední provedení je z roku 1940. Je to výrobek Škodových závodů v Plzni. Lokomotiva je tendrová, dvojčitá, na přehřátou páru, uspořádání dvojkolí 2‘ C 1‘. Má normální kotel s měděným topeništěm, normální výztuhy a měděné rozpěrky, přetlak 13 kg/cm2. Parojem, v němž je umístěn ventilový regulátor a odlučovač vody je jeden.

     Předehřívač páry systém Schmidt je velkotrubý z trubek rozměrů Æ 38 x 3 mm. Rošt o velikosti 2,7m2 má sklápěcí část vpředu. Rám lokomotivy je plechový, nýtovaný. Dvojkolí předního podvozku a zadního běhounu jsou stejná o Æ 1044 mm. Zadní běhoun je vytvořen jako výkyvný systému Adams. Hnací a spřažená soukolí mají Æ 1624 mm. Přední podvozek má otočný čep, vedený v ložisku na výztuze mezi válci tak, aby byl možný jeho oboustranný výkyv 35 mm. Přitlačování podvozku do stření polohy obstarávají vratné pružnice.

     Lokomotiva má Heusingerův rozvod s vnitřním vstupem páry a pístovým šoupátkem systému Trofimov. Dvířka dýmnice jsou kruhová s centrálním uzávěrem.

     Vodojemu jsou dva postranní a jeden pod uhlákem; pojmou celkem 10,4 m3 vody, zásoba uhlí je 6 m3. Maximální rychlost je 90 km/h, váha prázdné lokomotivy 65 540 kg, vyzbrojené 84 730 kg, adhezní 41 300 kg. Celková délka 13 322 mm. Lokomotiva má vpředu po obou stranách dýmnice plechové usměrňovače kouře.

 

 

     Řada 387.0. Lokomotiva této řady je rychlíková, trojčitá, na přehřátou páru, uspořádání 2‘ C 1‘, s předním podvozkem a zadním běžným dvojkolím Adams. Střední spřažené dvojkolí s koly o Æ 1950 mm je hnací a je poháněno všemi třemi válci.

     Lokomotiva má normální kotel o přetlaku 13 kg/cm2 , jeden parojem pod společným krytem s písečníkem. Přehřívač páry systému Schmidt byl u prvních lokomotiv této řady malotrubý (mnohočlánkový) ve 158 kouřových trubkách. Poslední provedení je velkotrubé v 35 trubkách. Rošt je šikmý a má plochu 4,84 m2.

     Rám lokomotivy odlitý z vanadiové oceli je trámcový, ze dvou postranic, příčné výztuhy jsou ocelolitinové. Jednotlivé části rámu jsou spojeny zalícovanými šrouby místo nýtování.

     Parní válce jsou tři, stejného průměru 500 mm z vanadiové elektrooceli. Prostření válec je šikmý a tvoří výztuhu mezi postranicemi; na něm spočívá sedlo z lité oceli, nesoucí dýmnici. Každý válec má samostatný Heusingerův rozvod s vnitřním vstupem páry. Při poruše vnitřního rozvodu je možno pokračovat v jízdě s dvěma válci po zajištění příslušného šoupátka a vymontování příslušné ojnice. Kulisy a rozvodové vratné vřeteno jsou na kuličkových ložiskách. Maximální rychlost lokomotivy je 110 km/h. Váha prázdné lokomotivy je 83 850 kg, vyzbrojené 92 810 kg, adhezní váha je 51 360 kg. Celková délka je 14 170 mm.

 

 

     Řada 423.0. Tato řada vznikla v roce 1921 z naléhavé potřeby provozu na místních drahách. Během let prodělala řadu změn a doznala mnoha zlepšení v konstrukci a vzhledu. Nejnovější provedení je z roku 1946. Je to lokomotiva tendrová, dvojčitá, na přehřátou páru, uspořádání 1‘ D 1‘, výrobek firmy ČKD.

     Kotel o přetlaku 15 kg/cm2 (původně 13 kg/cm2 ) je svařovaný z ocelových plechů, jen spojení mezi skříňovým a válcovým kotlem má dvouřadé nýtování. Rozpěrky a stropní rozpěry jsou zavařeny do stěn. V pásmech nejvíce namáhaných jsou rozpěrky kloubové, rovněž tak i střední tři řady stropních rozpěr mají kloubové uložení. Topná dvířka u některých lokomotiv jsou dvoukřídlová a otevírají se stlačeným vzduchem. U posledních lokomotiv této řady jsou podvozky Krauss-Helmholtz, mezilehlá dvojkolí S2 a H jsou pevná. Rám je svařovaný z plechu. Ložiska běhounů jsou válečková.

     Ojnice, spojnice a výstřeníkové tyče mají plovoucí pouzdra pro mazání tuhým mazivem. Rozvod je Heusingerův s vnitřním vstupem a šoupátky Trofimov. Vratné ústrojí u některých lokomotiv se přestavuje servomotorem na stlačený vzduch.

      Vodojem a uhlák jsou svařeny, zásoba vody je zvýšena na 11 m3 proti původním 10 m3 u starších provedení. Maximální rychlost 50 km/h. Váha prázdné lokomotivy je 54 250 kg, vyzbrojené 73 700 kg, adhesní váha 45 980 kg. Celková délka 12 120 mm.

 

 

     Řada 433.0. Tato řada je obměnou řady 423.0 pro rychlost 60 km/h. U běhounů je přidána spirálová vratná pružina. Některé lokomotivy této řady mají u běhounů ložiska válečková SKF, ostatní ložiska kluzná. Adhezní váha je poněkud vyšší, a to 46 265 kg.

 

 

     Řada 464.0. Lokomotiva byla konstruována na trati o dovoleném tlaku do 14,5 t; je tendrová pro osobní vlaky a rychlíky. Je dvojčitá, na přehřátou páru, uspořádání 2‘ D 2‘. Má dva úplně shodné podvozky z nichž pouze zadní má brzdu. Všechna spřažená dvojkolí o Æ 1624 mm jsou pevná, vnitřní spřažená soukolí mají ubrané okolky. Kotel na přetlak 13 kg/cm2 je normální s měděným topeništěm. Rám je plechový s ocelolitinovými příčnými výztuhami. Vodní nádrže jsou umístěny po obou stranách válcového kotle a pod uhlákem za budkou. Písečník je pod společným krytem s parojemem. Přehřívač páry systému Schmidt je velkotrubný.

     Maximální rychlost je 90 km/h. Váha prázdné lokomotivy je 88 260 kg, vyzbrojené 114 500 kg, adhezní 53 000 kg. Celková délka lokomotivy je 15 330 mm.

 

 

 

     Řada 475.1. Tyto lokomotivy patří k moderním typům a byly stavěny po roce 1945. Jsou dvojčité na přehřátou páru, uspořádání 2‘ D 1‘, určeny jsou jak pro rychlíky a osobní vlaky, tak i pro vlaky nákladní.

     Kotel je pro přetlak 16 kg/cm2, je celý svařovaný z ocelových plechů, má spalovací komoru a dvě varné trubky, o něž se opírá klenba. Rozpěrky, stropní rozpěrky, dílem pevné, dílem kloubové jsou rovněž z oceli.

     Je to první řada lokomotiv s mechanickým přikladačem paliva typu „1-MPLo-Škoda“. Komín je dvojitý, výfuková dyšna Kylchap. Rošt je natřásací systému Hulson s pohyblivými komůrkovými roštnicemi; popelník se vyprazdňuje dvěma kapsami, uzavřenými ocelolitinovými oklopnými dny. Rám je trámcový, rám podvozku má dvě plechové postranice, spojené střední výztuhou z ocelolitiny a druhými výztuhami svařovanými u kluznic ložisek. Ložiska spřažených náprav, jejichž kola mají Æ 1750 mm, jsou válečková, naklápěcí. Samočinné stavěcí klíny systému Franklin jsou vedeny přímo na rámu a jsou přitlačovány pružinami. Ložiska podvozku a běhounů jsou rovněž válečková. Pružnice spřažených dvojkolí a zadního běhounu jsou spojeny vahadly, tj. mají uložení trojbodové. Parní válce o Æ 530 mm jsou litinové, s litinovými pouzdry. U některých lokomotiv jsou písty ocelolitinové s litinovými těsnícími kroužky a s pístnicí s předním vedením; u jiných jsou písty kované, s dělenými pístními kroužky bronzolitinovými a pístnicí bez předního vedení.

     U některých lokomotiv této řady jsou na zkoušku válečková ložiska na hnacím čepu a protiklice (ostatní čepy mají pánve jednodílné, bronzové, vylité kompozicí), u některých dalších lokomotiv jsou pak také válečková ložiska na všech spřažených čepech.

     Rozvod je Heusingerův s vnitřním vstupem páry a šoupátky Trofimov. Vratné zařízení rozvodu je servomotorické na stlačený vzduch, nouzově na páru.

     Podlaha pod stanovištěm strojvůdce a topiče je vytápěna parou.

     Maximální rychlost lokomotivy je 100 km/h. Váha prázdné lokomotivy je 93 950 kg, vyzbrojené 102 650 kg, adhezní 61 156 kg nebo 66 375 kg podle polohy čepu zadního vahadla. Celkové délka lokomotivy 15 250 mm.

 

 

 

      Řada 476.1.  Lokomotivy této řady jsou tendrové, určené pro dopravu osobních a nákladních vlaků se zvýšenou rychlostí na kratších tratích. Jsou schopny i pro dopravu  rychlíkovou. Jsou konstruovány jako trojčité, o Æ 1624 mm. Uspořádání dvojkolí 2‘ D 2‘.

     Veškeré zásoby uhlí a vody jsou uloženy za budkou. Zásoby uhlí jsou 7.0 m3 a zásoby vody až 15 m3, normálně 13 m3.

     Druhé spřažené dvojkolí je provedeno jako hnací pro vnější i vnitřní válec. Náprava prvního spřaženého dvojkolí je prohnuta. Veškerá nápravová ložiska jsou válečková, naklápěcí. Podvozek je proveden jako u řady 475.1. Ocelolitinové písty mají široké, dělené segmentové litinové pístní kroužky, které jsou přitlačované ke stěnám válce pružinami. Rozvod je systém Heusinger s vnitřním vstupem páry a s šoupátky Trofimov, které se uvádějí do pohybu každé vlastním rozvodem. Kotel o přetlaku 16 kg/cm2 je celý svařovaný z ocelových plechů, má jeden varník, dvě varné trubky a krátkou spalovací komoru. Nožní rám je rovněž přivařen. Přehřívač páry je velkotrubý s 33 články. Rošt je o ploše 4,34 m2 je natřásací s roštnicemi Hulson. Komín je dvojitý, výfuková dyšna Kylchap. Přikládání paliva je samočinné mechanickým přikladačem typu Škoda MP. Po obou stranách kotlové skříně jsou sfukovače sazí, které kývavým proudem páry omývají stěny topeniště, trubkovnici topeniště a žárnice.

     Plechy podél komína tvořící usměrňovače kouře přecházejí za dýmnicí v uzavřený, souvislý kryt sahající až k budce.

     Stanoviště strojvedoucího i topiče jsou vytápěna parními topnými tělesy na čelech budky. V zadní stěně budky jsou umístěny šatníky, skříňky na nářadí a jako novinka záchod, který se splachoval stříkací hadicí.

     Váha prázdné lokomotivy je 101 100 kg, vyzbrojené 128 670 kg, adhezní váha 68 740 kg. Celková délka lokomotivy činí 17 300 mm.

     Další série těchto lokomotiv byla označena jako typ 477.0 a část zásob vody byla umístěna v postranních vodojemech podél válcového kotle.

 

 

 

     Řada 498.0. Je to lokomotiva rychlíková, trojčitá, na přehřátou páru, uspořádání 2‘ D 1‘. Kotel má přetlak 16,0 kg/cm2, je z ocelových plechů, skříň je nýtovaná, topeniště svařované; v topeništi jsou tři varné trubky nesoucí klenbu. Topná dvířka jsou dvoukřídlová, otevírající se do stran pomocí stlačeného vzduchu.

     Rošt o ploše 4,72 m2 má střední část sklopnou. Rám je trámcový s válcovanými postranicemi a zadní ocelolitinovou částí skříňovou a výztuhami. Parní válce mají Æ 500 mm, jsou lité z elektrooceli se zděřemi ze speciální válcové litiny.

     Rozvod je Heusingerův s vnitřním vstupem páry, šoupátko systému Trofimov. Vratné ústrojí je servomotorické na stlačený vzduch.

     Maximální rychlost lokomotivy je 120 km/h. Váha prázdné lokomotivy je 96 500 kg, vyzbrojené 106 560 kg, adhezní 72 400 kg. Celková délka lokomotivy je 15 560 mm. Některé lokomotivy této řady byly postupně rekonstruovány na mechanické přikládání paliva a dostaly současně natřásací rošt systém Hulson, dvojitou výfukovou dyšnu Kylchap a popelník se dvěma kapsami uzavíranými ocelolitinovými oklopnými dny.

 

 

 

     Řada 498.1. Je to zdokonalená řada 498.0, která již při novostavbě dostala natřásací rošt, mechanický přikladač, dvojitou dyšnu a zlepšený popelník. Kotel má spalovací komoru a jeden varník; v dýmnici je regulátor na přehřátou páru. Písty jsou bez předního vedení pístnice a dělení šestidílné kroužky. Válečková ložiska mají všechny čepy náprav a tyčové čepy hnacího dvojkolí. Budka je úplně uzavřená. Váha vyzbrojené lokomotivy se zvýšila na 116 600 kg, z čehož 73 500 kg je adhezní váha.

 

 

 

     Řada 534.0. Tyto lokomotivy jsou výhradně nákladní, dvojčité s přehřívačem páry, uspořádání 1‘ E. Poslední provedení lokomotiv této řady nese již všechny znaky moderní lokomotivy.

     Kotel o přetlaku 16,0 kg/cm2 je svařovaný z ocelových plechů, topeniště má tři varné trubky na nichž spočívá klenba. Kotel má čistič vody s přepadovými úhelníky. Rošt o ploše 4,08 m2 má sklápěcí střední pole. Rám je trámcový s válcovanými postranicemi, výztuhy jsou plechové a profilové, přivařené. Ložiska běhounů u některých lokomotiv jsou válečková. Průměry parních válců byly zmenšeny z původních 620 mm na 580 mm, písty jsou duté z ocelolitiny, s pěti úzkými těsnícími kroužky z měkké litiny.

     Rozvod je Heusingerův s vnitřním vstupem páry a šoupátky Trofimov. Vratné ústrojí je řízeno servomotorem na stlačený vzduch. Maximální rychlost 60 km/h. Váha prázdné lokomotivy je 74 700 kg, vyzbrojené 82 700 kg a adhezní váha 72 100 kg. Celková délka lokomotivy je 12 335 mm.

 

 

 

Řada 556.0. Je to lokomotiva dvojčitá na přehřátou páru, uspořádání 1‘ E. Kotel stavěný na přetlak 18 kg/cm2 je svařovaný z ocelových plechů, má spalovací komoru, varník a dvě varné trubky, o něž se popírá klenba. Má dva parní dómy, v jednom je čistič vody a ve druhém ventilový regulátor. Na kotli jsou dva odkalovací  ventily, řízené stlačeným vzduchem. Topení obstarává mechanický přikladač uhlí systému Škoda. Komín je dvojitý a dvojitá je též výfuková dyšna systému Kylchap. Velkotrubý přehřívač systému Schmidt má 33 článků. Rošt o ploše 4,23 m2 je natřásací systému Hulson. Rám je trámcový a skládá se ze dvou postranic spojených výztuhami. Průměr spřažených kol je 1400 mm, běhounu 900 mm. Ložiska běhounu jsou u prvních lokomotiv válečková. Parní válce o  Æ 550 mm jsou litinové, víka ocelolitinová, písty jsou s pístnicí, která nemá přední vedení vykovány z jednoho kusu. Pístní kroužky jsou šestidílné, vnější jsou z prostředně tvrdé litiny, vnitřní ze speciálního bronzu; u některých lokomotiv jsou kroužky jen litinové.

     Rozvod je Heusingerův s vnitřním vstupem páry a s vyrovnávacími šoupátky systému Škoda. Vratné řízení rozvodu je servomotorické na stlačený vzduch. Budka je ze všech stran uzavřena a má účinnou ventilaci. Stanoviště strojvedoucího a jeho pomocníka má topné těleso pro vytápění parou.

     Maximální rychlost je 80 km/h. Váha prázdné lokomotivy je 89 500 kg, vyzbrojené 98 980 kg a adhezní váha je 84 230 kg. Celková délka lokomotivy je 14 015 mm.

 

 

 

 Tabulka rozměrů popsaných typů lokomotiv