odruš. člen

Odrušovací filtr PC

Počítačové zdroje obvykle neobsahují důkladný síťový filtr. Pokud vás počítač ruší při příjmu slabších stanic je potřeba nějaký filtr k němu doplnit. Uvnitř počítačových zdrojů nebývá místa nazbyt a také třeba nechcete porušit plombu kvůli záruce. Pak nezbývá než filtr vložit do přívodní síťové šňůry. Filtr je možno sestavit z dostupných součástek nebo použít některý hotový. Kupodivu nejlevněji vychází použití hotového filtru a to takového který je přímo vestavěn do panelové euro zástrčky.

Na trhu je celá řada typů, některé dokonce obsahují filtr dvojitý. Ovšem za několik set korun. Byl vybrán jednoduchý a malý filtr FE-412-2R. Jako jeden z mála má jako vývody pájecí oka. Byl také právě v akci (TME) takže nakonec vyšel levněji než krabička do které byl vestavěn. Síťový filtr by měl být vestavěn do krabičky ze hmoty ABS. Z důvodu bezpečnosti není vhodné použít některou z univerzálních krabiček z černého plastu. Pro malý filtr je vhodná krabička KM-90-GR. Zvolený filtr FE-412-2R se do ní těsně vejde. Krabička je navíc na bocích vybavena úchyty které umožní filtr případně upevnit ke skříni PC aby se na zadní straně mezi ostatní kabely nepletl a také aby zvýšená váha přívodního kabelu zbytečně nevyvracela zástrčku zdroje.

otevřená krabička

Vývod kabelu z krabičky je vhodné zajistit proti vytržení plastovou svorkou nebo alespoň zakápnutím tavným lepidlem. Pouhé těsné sevření mezi výřezy obou dílů krabičky byť velmi těsné se dlouhodobě neosvědčilo. Kabel od filtru ke zdroji je vhodné volit co nejkratší protože pokud není stíněný (kde takový vzít?) tak se trochu podílí na vyzařování rušení. Ale není nutno to přehánět. Většina rušení se do okolních přístrojů dostává hlavně síťovým rozvodem který má nesrovnatelně větší délku a do je do těch přístrojů (přijímačů nebo měřidel) většinou přímo přiveden.

Po připojení popsaného filtru ke stolnímu PC byl zaznamenán citelný pokles rušení zejména v pásmech pod 15m. Vyšší rušivé kmitočty se již lépe než nn sítí šíří vyzařováním z ostatních kabelů kterých je vždy do PC připojen dostatek. Tam bude případ od případu potřeba řada dílčích opatření

 __________________________________________

Návod byl otištěn v časopiu Praktická Elektronika

©   Jaroslav Skalník    -    1.7.2016  
 Home