Magnetická anténa pro Magic Band

Kouzlo šestimetrového pásma mi dlouho úspěšně znechucoval televizní vysílač Cukrák.Jenže se ukázalo, že rušivý signál je rozbit řadou odrazů a anténa již jen s rozměrem půl vlny se zároveň nachází v křížících se polích rušení (dokonce i TV signál na 1. kanálu je zde díky odrazům prakticky nepoužitelný, takže výraz rušení je zcela na místě) a nelze natáčením najít žádné minimum. Proto jsem hledal anténu menších rozměrů. anténa na statinu Volba padla na anténu magnetickou. Hned první pokus byl tak úspěšný, že jsem se rozhodl podělit se s vámi o získané poznatky.

ant na půdě

Anténa poskytuje v mém hamshacku na půdě stejný, někdy i trochu silnější užitečný signál, než venkovní 2 lambda dlouhá anténa drátová. Signál Cukráku se mojí magnetickou anténkou dá odsměrovat do té míry, že jsem si konečně mohl poslechnout šum šestimetrového pásma. Nastavení nuly je ostré a k potlačení nežádoucího příjmu je potřeba anténu nejen natáčet, ale dokonce i naklánět.

Rozměry antény nejsou kritické a výpočty byly mnohokrát popsány. Já jsem jako kompromis mezi citlivostí a možností potlačení rušivého signálu vyzkoušel kroužek průměru 33 cm stočený z mosazného pásku širokého 2 cm a tlustého 1 mm. Kroužek má nahoře mezeru 1 cm a dole otvor 8 mm pro konektor BNC. Mezera je překlenuta proužkem pertinaxu přišroubovaného šroubky, pod kterými jsou pájecí očka pro přiletování ladicího kondenzátoru. Jako ladicí kondenzátor používám (pro příjem) hrníčkový trimr (typ Philips). Ladění podle signálu z pásma je snadné, i když poněkud ostré. Stačí kousek bužírky dlouhý 10 cm nasunutý na hrníček trimru, aby ruka moc neovlivňovala naladění, ale při troše trpělivosti to jde i bez bužírky, laděním po malých krocích.

Vazbu jsem použil gama, to jest na odbočku. Odbočka je přiletována z vnitřní strany ve vzdálenosti 12 cm od konektoru a je z drátu prům. 2 mm. Drát je veden ve vzdálenosti 12 mm podél vnitřní strany antény. Takto nastavená odbočka poskytuje při naladění na nejlepší signál zároveň PSV 1:1.

Magnetická anténa v tomto provedení se mi moc neosvědčila na vysílání. Stanice, které na drátovou anténu odpovídaly na první zavolání, při přepnutí na magnetickou anténu někdy nereagovaly. Používám tudíž jednoduchý přepínač antén a magnetu přepínám jen na příjem.

Pro vysílání je nutno použít kondenzátor s mezerami 1 mm (viz obrázek).ladicí kondenzátor Při povoleném výkonu 25 W vyhovuje, přeskoky se objevují až při výkonu 35W.

Celkové provedení je patrné s připojené fotografie. BNC konektor slouží i k připevnění antény. S výhodou byl využit starší fotografický kulový kloub na stativ, který umožňuje natáčení a zároveň i naklánění antény.

Použitím mosazného materiálu je anténa trochu zatlumena, pro lepší účinnost by bylo dobré použít měď, třeba měděný pásek, který se používá k zemnění bojlerů a je běžně ke koupi v prodejnách elektro. Mosazný pásek, který jsem použil je ovšem pevnější a trochu zatlumená anténa má zase tu výhodu, že ji nemusím stále dolaďovat při pohybu po pásmu.

Dny, kdy Magic Band opět ožije se kvapem blíží. Pokud vás také trápí neodbytný rušivý signál na šesti metrech, tak zkuste magnetickou anténu a vylepšete své skóre.


©   Jaroslav Skalník    -    1.10.2010  
 Home