"Éter bez hranic" - květen 2002

společné vysílání expedičních týmů

POHODA a ODYSSEUS

    

              Je pátek odpoledne. Před sebou mám vidinu dalšího víkendu v Ostravě. Původně jsme měli jet na soutěž „Éter bez hranic“ , ale Syčáka Dubinu (velitele našeho expedičního týmu „Pohoda“) již několik týdnů trápí nějaký virus, tak z toho nic nebude. Je to škoda, neboť to měla být zároveň první společná akce expedice Pohoda a Odysseus. Tak jsem se těšila.

            Zvoní telefon. Zase někdo otravuje. Pomalu jdu zjistit, kdo je na druhém konci linky. Avšak předběhl mě Syčák a už se vesele vybavuje. Jen z útržků hned chápu, že volá Staroch Zábřeh (velitel expedice Odysseus) a že má pro Syčáka nějakou dobrou zprávu. Syčák pokládá telefon a je to tady. „Ty Hanče, Odysseus přece jen vyráží a mají v autě jedno místo. Nechceš jet bránit naše barvy?“. Samozřejmě nadšeně souhlasím. Mám hodinu čas. Skočím do obchodu pro jídlo, sbalím spacák a karimatku, vyslechnu poslední rady a pokyny Syčáka a s batohem na zádech si to šinu na smluvené místo, kam si pro mne přijede Staroch Zábřeh.

            No, začíná to hezky. Je pět minut po smluveném čase a po Starochově bílé Fábii ani stopy. Co se děje? Že bych popletla místo setkání? Po chvíli se mé obavy rozplývají. Auto je tu a já se dovídám, že hlavní problém byl v tom, že Adam Zábřeh usnul tak tvrdě, že ho nebylo možno vzbudit. Nevadí, hlavně že už konečně vyrážíme. Ještě cestou připojujeme karavan a hurá za Jordánem Nový Jičín. V polovině cesty nás brzdí dlouhá kolona aut. Je tam havárie. Snad se nikomu nic nestalo.

             Po hodině jízdy jsme ve Véřovicích, kde přepřaháme karavan za Jordánova terénního „micáka“ (MITSUBISHI) a vyrážíme vzhůru na Velký Javorník – JN99BM – 908 mnm. Staroch se o svůj karavan přece jen trochu bojí a tak stále nabádá Jordána, aby jel pomalu a opatrně. Jordán však ví co dělá a karavan bezpečně parkuje na vrcholku. Větší problémy má Starochova Fábie. Na posledním nezpevněném úseku cesty zůstáváme viset na kameni, jako když loď najede na mělčinu. Inu kde nestačilo řidičské umění, musí nastoupit hrubá síla osádky – Venci Pískáče a Adama Zábřeh. „Raz, dva a zaberte“, povzbuzuje Staroch za volantem. Povedlo se a poslední překážka je překonána.

            Konečně zdoláváme vrchol a začínáme vybalovat. Chlapi mě ke stavbě stožáru a antény nepustí ( nechápu co proti mně mají, se Syčákem to stavím běžně). Tak alespoň beru stan a vybírám to nejlepší místečko pro jeho postavení. Jsem úspěšná, kus trávníku, na který ho hodlám postavit je schválen odbornou komisí – Starochem J.

            Přesto, že tento typ stanu neznám ( je Vencův), jeho stavba se vcelku daří. V závěru budu však přece jen potřebovat pomoc se vztyčením laminátových tyčí do půlkruhu. Pomocnou ruku mi nabídl Venca a společně stan dostavíme. teď přichází na řadu se svým stanem Adam. Jeho obydlí je opravdový hlavolam. Vzpěry jsou pevně všity z vnitřní strany. Chvíli bezradně stojí a pak mu vlídným hlasem domlouvá. Zabralo to a stan během chvilky stojí.

            Začínáme vysílat. Je pátek, tak že dnešní spojení si započítá Odysseus do celoroční soutěže „O pohár ČAK“. Bohužel štěstí nám příliš nepřeje. Od Ostravy směrem k nám postupuje silná bouřka. Příští chvíle trávíme neustálým bouráním a opětovným stavěním anténního systému. Už nás to ani moc nebaví. Sedíme v karavanu a krátíme si chvíli pozorováním meteorologické situace. Hurá, podle Starocha bouřka definitivně ustoupila a my i přes nechuť Adama a Venci opět stavíme stožár s anténou. Moc úspěchů ale nemáme. Bouřka zřejmě neotrávila jen nás, ale i síbíčkáře v širokém okolí. Ve 200 jdeme definitivně na kutě.

            Ráno mě a Starocha s vyhřátých pelechů vyhání Starochův mobilní telefon. Volá Syčák. „Co tam nahoře děláte, tady je nulové rušení a nic neslyším!“. No co, prostě jsme zaspali. A naše reakce ? Budíme Adama a Vencu. U Venci je to bezvýsledné a tak začínáme vysílat bez něho. Přidává se, až je ho opravdu potřeba, když nastaly problémy s netebookem. Vysíláme do desíti hodin a pak dáváme technickou pauzu. Musíme se připravit morálně i fyzicky na start „Éteru bez hranic“, který začne bez mála za dvě hodiny.

            „Expedice Pohodový Odysseus, soutěžní tým alfa tango 51 na kótě Velký Javorník ve čtverci JN99BM, kdo má zájem o spojení?“. Startujeme na našem oblíbeném třináctém kanále. Pověrčiví by však asi měli dnes pravdu. Rušení dosahuje úrovně 7 – 9 es. Hrůza. Je to opravdu vyčerpávající. Bojujeme však až do večerních hodin, kdy čekáme posilu. A je to tady. Ve chvíli, kdy už nemáme sílu ani chuť pokračovat, přijíždí Jordán Nový Jičín, Petr Dlouhá Nový Jičín, Medůza Přívoz s manželem Ernym a hlavně Syčák Dubina s Martou Dubina. To je najednou zájemců o majk. Začíná vysílat Syčák. Konečně je u staničky tradiční sehraná dvojice – Hanče a Syčák Dubina. Hned spoustu nových sil a táhnem to spolu až 23 hodiny. Pak mě střídá Marta dubina a já jdu spát. Ve tři hodiny ráno přebírá štafetu Medůza Přívoz , Jordán a Petr Dlouhá Nový Jičín. Syčák nasedá s Martou do auta a musí opět domů.

            Ráno v sedm hodin nás budí Staroch: „Spíte ?“. Místo odpovědi vylézáme ze stanu a protahujeme své údy. Sotva se proberu, dostáváme pokyn k balení. Bohužel pro nás, se dovídáme, že tu budou nějaké běžecké závody a cesta dolů bude uzavřena. Opět smůla. Uděláme jen několik spojení, bouráme stožár, anténu, balíme stany, zapřaháme karavan.

            Je devět hodin. S Medůzou a Ernym jdeme počkat na začátek zpevněné cesty, aby se auta odlehčila a tak se nemohlo opakovat páteční uvíznutí na mělčině. Ale co to. Čekáme dobrou půlhodinu, ale nikde nikdo. Vysíláme Ernyho na zvědy. Ten přináší zajímavou zprávu. Je to jako u Bermudského trojúhelníku. Auta stojí na místě, ale osádka nikde.

            Již je to v pořádku, zaburácely motory a kolona se dala do pohybu. Ptáte se kde zmizela posádka. Je to jednoduché. Pořadatelé zmíněného běhu měli v úmyslu postavit svou anténu se stožárem, ale asi jim chyběly zkušenosti. A to bylo jako přilití oleje do ohně pro ostřílené expedienty. Než bys řekl švec, anténa stála jako voják na stráži.

            Již sedíme v autech a sjíždíme dolů. Pod kopcem ještě přepřahneme karavan za Fábii a hurá domů.

    Výběr expedic                                                                 Hanče Dubina