Citizen Band


 

 
 

 

Vybavení radiostanic

Anténa

Anténa pro CB pásmo bývá většinou velmi dlouhá (pokud se nejedná o anténu na automobil) a musí mít vertikální polarizaci. To je že musí být umístěná svisle. Vychází to z délky vysokofrekvenční vlny při dané frekvenci (27MHz). Tato délka se označuje řeckým písmenem lamda a pro CB pásmo je to asi 11m. Typy antén se pak dělí podle její délky. Nejčastější jsou antény 1/2 lambda a 5/8 lambda. Dále se hodně používají mobilní antény na automobily, 1/4 lambda a můžeme vidět i 7/8 lambda. Od mobilních antén však nemůžeme očekávat tak dobré výsledky jako od "velkých" antén. Na anténách můžeme vidět jakési tyčky vedoucí od paty antény vodorovně do všech stran. Říká se jim radiály nebo protiváhy a slouží k dorovnání VF impedance (50 ohmů) antény. Kromě radiál slouží k dorovnání impedance i cívky. Pokud se chcete dozvědet jak vypadá taková anténa 1/2 lambda po technické stránce podívejte se na elektroniku a techniku -> Anténa na CB.

Mikrofon, též majk

Slouží nejen jako mikrofon, ale také pro "klíčování" (přepínání mezi poslechem a vysíláním). Bývá doplněn přepínáním kanálů a podobnými efekty jako echo (ozvěna), tónovým voličem (viz níže) apod.

Měřící přístroje

V podstatě jsou jen dva SWR-metr (také ČSV-metr) a S-metr. SWR-metr měří vyladění antény na impedanci jakou má mít (tj. 50 ohmů). Český ekvivalent názvu je ČSV-metr, ČSV = činitel stojatých vln. S-metr měří sílu vstupního signálu od 0 do 9, dál následuje 9+10dB až obvykle 9+30dB, někdy i 9+60dB.

Tónová (selektivní) volba a roger beep

Selektivní volba se používá k tomu, aby majitel stanice nemusel mít stále zapnutou stanici a poslouchat jestli ho někdo nevolá. Pokud je jeho stanice vybavená selektivní volbou, stačí si na ní nastavit požadované číslo (může být prakticky libovolně dlouhé, závisí na typu selektivní volby) a stanici uvést do módu stand-by. Někdo jiný pak na stejném kanále, na kterém je stanice se selektivní volbou v módu stand-by, "vypípá" (tzv. tone dialerem, pípákem) číslo stejné jako zvolené v selektivní volbě volané stanice a stanice začne zvonit obdobně jako telefon. Tóny generované tone dialerem jsou složeny ze dvou sinusových signálů o různých frekvencích a říká se jim dvoj-tóny. Většina selektivních voleb mívá vestavěný tzv. roger beep. Ten funguje tak že po ukončení relace a odklíčování opozdí přepnutí do módu příjmu a vyšle nějaký tón, který má protistanici upozornit na konec relace. Používá se především při rušených komunikacích.

Vox

Vox je přístroj, který vám usnadňuje použití radiostanice. Reaguje na vstupní signál z mikrofonu a automaticky podle něj klíčuje. Uvolní vám tím tak obě ruce a vy můžete dělat jinou činnost. Na takový vox je ale jistě potřeba si nějakou dobu zvykat.

Způsob komunikace

Jak už název napovídá jedná se o občanské pásmo. To znamená, že nejsou nutné nějaké přísné komunikační "rituály" jako na jiných pásmecha všichni si tykají. Pokud budete mít CBčko tak si stačí jen vybrat volačku (ale pozor aby ji už někdo nevyužíval). Volačka je něco jako vaše přezdívka, kterou budete oslovováni. Ve větších městech se volačka tvoří obvykle ze křestního jména nebo nějaké přezdívky a čísla, příp. místo čísla bývá název městské části. V menších městech a na vesnicích se používá křestního jména a jména města. Pak můžete někoho zavolat a to tak že obvykle tak dvakrát řeknete volačku volaného a nakonec svoji (např. Aleši 4, Aleši 4, Petr Kotěhůlky). Nebo můžete dát výzvu na kanále (výzva na kanále, výzva na kanále, Petr Kotěhůlky). Pokud budete u někoho na návštěvě nebo někde v "terénu" změníte svoji volačku např. Petr Kotěhůlky na portablu [čti portejblu] u Zelené Vochomůrky nebo Petr Kotěhůlky na portablu u Aleše 4. Když se na kanále odehrává rozhovor můžete se do něj vmísit použitím magického slova break [čti brejk] mezi relacemi jednotlivých mluvících. Např.:

  • Jestřáb 3: A... eh... mno... a to jako jak?
  • Petr Kotěhůlky: break
  • Aleš 4: No tak prostě tak přindeš!
  • Petr Kotěhůlky: break
  • Jestřáb 3: Brejku počké, vim vo tobě... A co když na to přijdou?
  • Aleš 4: Tak to máš blbý. Brejku pojď!
  • Petr Kotěhůlky: Zdravim na kanále tady Petr Kotěhůlky!
  • ...

Pokud po vás někdo bude chtít report a QTH, tak QTH je místo odkud vysíláte (zhruba) a report sestává z rádia a signálu. Rádiem se rozumí srozumitelnost přijímaného signálu. Hodnotí se 1 až 5, kde pět je nejlepší a jedna jen kdyř rozpoznáte že někdo mluví, ale vůbec mu nerozumíte. A na určení signálu je potřeba S-metr. Někdo celý report zahrne do jednoho dvoučíslí např. 47 = 4 rádio, 7 signál. A nakonec rozhovoru někdo říká 73 (viz zkratky a kódy), jiný nazdar a někdo prostě usne :-))).

 

 


Copyright © 2000 by Tramp. Optimalizováno pro 800x600, IE 5.0. Vaše dotazy a komentáře k těmto stránkám můžete zasílat na adresu
tramp@volny.cz