1. Předmluva
      V odborných časopisech či brožurách věnovaných příjmu satelitního vysílání lze dnes téměř vždy nalézt nějaký příspěvek na téma DiSEqC. Tento materiál by se měl od dříve zveřejněných poněkud lišit: měl by představovat pomůcku pro techniky, kteří instalují DiSEqC komponenty u zákazníků a měli by si tedy osvojit určité znalosti o této technologii. Materiál sice přináší informace technického charakteru, měl by však být srozumitelný i pro netechniky: proto z různých dokumentů specifikujících standard DiSEqC vybírá jen ty nejdůležitější údaje.


2. Historický přehled
      Kdo aktivně sledoval vývoj na poli příjmu satelitního vysílání, mohl zjistit, že rozsah potřebných přepínacích kritérií stále rostl. Řídicí signály jsou nezbytné k volbě roviny polarizace, kmitočtového pásma a satelitního systému (satelitní pozice), resp. k ovládání polohovatelné antény, která také bývá vybavena separátním polarizátorem. Rozhraní však nejsou standardizována a využívají se do jisté míry i k navzájem protichůdným účelům. Kromě toho je třeba počítat i s přenosovými chybami, výpadky napětí a elektromagnetickými poruchami souvisejícími s neodstíněným řídicím vedením.
      V souvislosti s budováním satelitního systému Eutelsat Hotbird a rozšiřováním satelitního systému SES Astra došlo k dalšímu konfliktu ve využívání řídicích signálů. Zatímco Astra využívá na externí napájení namodulovaný tónový signál 22 kHz pro přepínání mezi spodním a novým horním kmitočtovým pásmem (LNB konvertor Universal), propagoval Eutelsat zpočátku jeho využití pro volbu satelitní pozice u antény typu Multifeed. Někteří výrobci začali vyvíjet satelitní přijímače s dalšími, podle výrobce specifickými charakteristickými frekvencemi pro další přepínací kritérium. To vedlo k dalšímu snížení vzájemné kompatibility a k dalším technickým problémům.
      Philips nicméně pochopil, že tudy cesta nevede, a vysloužil si uznání za nový, flexibilní a cenově dostupný systém sloužící k ovládání všech anténních periférií, jako jsou LNB konvertory a multispínače, polarizátorů a polohovacích anténních systémů. Tento systém, označovaný jako DiSEqC (Digital Satellite Equipment Control, tj. digitální ovládání satelitních zařízení), byl dále zdokonalen a s konečnou platností specifikován firmou Eutelsat. Nyní je všeobecně k dispozici jako otevřený a licenčně nevázaný průmyslový standard, koordinovaný firmou Eutelsat.


3. Úvod
      DiSEqC je systém, jehož možnosti jsou v relaci k aktuálně využívaným aplikacím více než dostatečné. Jakkoli v něm byly všechny v současnosti myslitelné aplikace zohledněny a specifikovány, je natolik flexibilní, že další funkce je možné implementovat kdykoli.
      DiSEqC definuje jednotný a na výrobci nezávislý standard, který by měl dlouhodobě nahradit stávající analogové, částečně podle výrobců specifické ovládací systémy. Aby byl přechod plynulý, je možné DiSEqC aplikovat i paralelně se stávajícími analogovými přepínacími kritérii.
      Při vývoji systému DiSEqC bylo vzato v úvahu také hledisko nákladově nenáročné implementace. Většina satelitních přijímačů je schopna vydávat DiSEqC povely pouze po drobných úpravách software stávajícího mikroprocesoru. Pokud jde o periferní komponenty, jsou nezbytné investice poněkud vyšší: je nutné implementovat maskou programovaný mikrořadič 83C750, který nicméně může nahradit část dosavadní vyhodnocovací logiky.
      DiSEqC je dimenzován pro dvoucestnou komunikaci, to znamená, že např. multispínač může satelitnímu přijímači potvrdit vykonání spínacího povelu (automatické vyhledávání chyb) nebo např. satelitní přijímač se může LNB konvertoru dotázat na disponibilní frekvence oscilátoru superhetu (automatické programování).
      Díky aplikaci na úrovni napětí nezávislé signalizace odpadají problémy vznikající v důsledku poklesu napětí na napájecích linkách. Síťové komponenty satelitních přijímačů se mohou díky konstantnímu napětí externího napájení zlevňovat. V souvislosti se snížením napětí externího napájení je možná i značná úspora energie.
      DiSEqC je systém typu Single-Master / Multi-Slave (jeden pán, více sluhů). To znamená, že cesty signálů jsou řešeny tak, že nikdy nedojde k tomu, že více DiSEqC pánů (satelitních přijímačů) požaduje služby stejného sluhy. V multispínači je tedy každému účastnickému výstupu přiřazen jeden vlastní sluha. Jeden pán může naopak ovládat více sluhů (LNB konvertorů, multispínačů, atp.). Tento koncept přesně odpovídá distribuční struktuře satelitních mezifrekvenčních kmitočtů. Aktivity v systému DiSEqC vycházejí vždy od pána, tzn. že sluha může odpovědět pouze tehdy, je-li pánem tázán.

4. Digitální princip
      Spínací povely se v systému DiSEqC přenášejí sériově jako kódovaná digitální slova. Právě tak jako ve světě výpočetní techniky tvoří vždy 8 bitů jeden bajt (v sestupné sekvenci), následuje bit paritní (lichý). Datové slovo v systému DiSEqC se skládá z počátečního bajtu, adresového bajtu a povelového bajtu, za kterým může následovat datový bajt:

Počáteční bajt P Adresa P Povel P (Data) P

Je-li žádána odpověď od sluhy, skládá se z počátečního protokolovacího bajtu a z případných na něj navěšených dat:

Počáteční bajt P (Data) P (Data) P

P ... paritní bit


4.1. Počáteční bajt
      Počáteční bajt obsahuje za bitovou sekvencí sloužící k synchronizaci příjmu identifikaci směru a protokolovací data.

Počáteční bajt Binární vyjádření Význam
E0 1110 0000 Povel od pána, potvrzení nepovinné, první přenos
E1 1110 0001 Povel od pána, potvrzení nepovinné, opakování
E2 1110 0010 Povel od pána, očekává se potvrzení, první přenos
E3 1110 0011 Povel od pána, očekává se potvrzení, opakování
E4 1110 0100 Odpověď od sluhy, OK, žádná chyba
E5 1110 0101 Odpověď od sluhy, povel nelze vykonat
E6 1110 0110 Odpověď od sluhy, chyba parity, vyžádáno opakování
E7 1110 0111 Odpověď od sluhy, povel nebyl identifikován, nutné opakování



4.2. Adresový bajt
      Adresování DiSEqC komponentů je různé podle jejich funkcí. Komponenty příbuzné povahy jsou sdruženy do adresových skupin (rodin). První 4 bity adresy udávají rodinu, poslední 4 bity variace v rámci rodiny.

Adresa

Binární vyjádření

Rodina, resp. typ

00 0000 0000 Všechny rodiny (univerzální adresa)
10 0001 0000 Všechny spínací komponenty
11 0001 0001 LNB konvertor a multispínač
12 0001 0010 Loop-Through LNB konvertor
14 0001 0100 Spínač (relé)
15 0001 0101 Loop-Through spínač
18 0001 1000 SMATV
20 0010 0000 Všechny polarizátory
30 0011 0000 Všechna anténní polohovací zařízení
40 0100 0000 Všechny instalační pomůcky
41 0100 0001 Indikátory síly signálu
60 0110 0000 Rezervní prostor při konfliktech adresování
70 0111 0000 Rozhraní pro multi-master adaptér
Fx 1111 xxxx Rozšíření

4.3. Povelový bajt
      Prostřednictvím povelového bajtu se přenášejí vlastní řídicí povely. Následující tabulka uvádí pouze několik příkladů.

Povelový bajt Povel Funkce
00 Reset Nové spuštění sluhy - mikrořadiče
02 Standby Vypnutí napájení periférií
03 Power on Zapnutí napájení periférií
07 Address Načtení adresy sluhy
10 Status Načtení stavového registru
11 Config Načtení konfiguračního registru
14 Switch 0 Načtení aktuálního stavu přepínání
20 Set Lo Volba spodního pásma
21 Set VR Volba vertikální polarizace (anebo pravé kruhové)
22 Set Pos A Volba satelitní pozice A
23 Set S0A Volba hodnoty A volitelné veličiny
24 Set Hi Volba horního pásma
25 Set HL Volba horizontální polarizace (anebo levé kruhové)
26 Set Pos B Volba satelitní pozice B
27 Set S0B Volba hodnoty B volitelné veličiny
38 Write N0 Explicitní popis mezifrekvenční cesty
50 LO string Načtení frekvence oscilátoru superhetu (BCD)
51 LO now Načtení aktuální frekvence oscilátoru superhetu
52 LO Lo Načtení spodní frekvence oscilátoru superhetu
53 LO Hi Načtení horní frekvence oscilátoru superhetu

4.3. Nepovinný datový bajt

       Některé DiSEqC povely vyžadují zadání doplňkových údajů, které se přenášejí prostřednictvím datového bajtu. Například datový bajt k povelu 38 obsahuje kompletní popis mezifrekvenční cesty (viz příklad 9.2.1.).

6. Sběrnicový modem
      Podobně jako u výpočetních systémů je i v případě přenosu digitálních dat v systému DiSEqC potřebné zařízení typu modemu, které umožňuje modulovat data na napětí externího napájení satelitního přijímače a na koaxiální kabel a přijímat je.


6.1. Přenos dat v systému DiSEqC
      Přenos datových bitů v systému DiSEqC probíhá sériově, prostřednictvím zapínání a vypínání jako nosný kmitočet sloužícího tónového signálu 22 kHz, při amplitudě přibližně 0,5 Všš.


6.2. Hardware
      Systém DiSEqC je možné realizovat jako jednosměrný (DiSEqC 1.0.) i jako dvousměrný (DiSEqC 2.0.), a proto jsou možné různé varianty sběrnicových modemů. Je třeba rozlišovat mezi modemem sluhy a modemem pána, se kterým je integrována síťová část externího napájení.

      V jednosměrném DiSEqC systému je možné k modulaci dat v satelitním přijímači využít stejný hardware, který se využívá ke generování tónového signálu 22 kHz.

      U sluhy se přijímač skládá minimálně z jednoho jednotranzistorového zesilovače, který směruje pakety impulsů (min. 300 mVšš) na úroveň TTL.

      V případě dvousměrného přenosu dat je zapotřebí do hardware investovat o něco více. Síťová část satelitního přijímače DiSEqC 2.0. zahrnuje RLC kombinaci, která stanovuje impedanci síťové části na 15 (při 22 kHz). Vysílače pána i sluhy jsou řešeny jako impulsové proudové zdroje, "odsávající" na taktu 22 kHz přibližně 45 mA proudu externího napájení. Úbytek napětí, který se v souvislosti s impedancí síťové části projevuje ve formě impulsů, moduluje sběrnicové napětí hodnotou přibližně 0,5 Všš.

      Příjmová část pána je totožná s příjmovou částí sluhy.


6.3. Průběh přenosu
      Protože pro přechodovou fázi je nezbytné, aby se vedle DiSEqC povelů přenášela i běžná přepínací kritéria, uvádí obrázek doporučený průběh přenosu.


      Nejprve se přeruší, je-li aktivní, tónový signál 22 kHz. Po pauze následuje DiSEqC zpráva, pauza, poté tónový impuls (SA/SB = satelitní pozice A / satelitní pozice B, viz kapitola 8.1.) a po další pauze se případně opět zapne tónový signál 22 kHz. Napětí externího napájení se může přepnout buď po (jak je znázorněno) anebo i před tónovým impulsem. Pauza následující po DiSEqC zprávě musí být v případě satelitních přijímačů DiSEqC 2.0. tak dlouhá, aby sluha mohl svoji odpověď odeslat ještě před tónovým impulsem.

7. Příklad datového přenosu v systému DiSEqC

  1. Satelitní přijímač chce od k němu připojeného multispínače zjistit jeho přepínací možnosti.

  2. Počáteční bajt pána je E2, adresa multispínače je 14, povel dotazující se na bajt stavu přepínání je také 14. Hexadecimální podoba přenášených DiSEqC dat je tedy E2 14 14.

  3. Po převedení do jednotlivých bitů vypadá bitová sekvence (včetně paritních bitů) následovně:

    1 1 1 0. 0 0 1 0.(1) 0 0 0 1. 0 1 0 0.(1) 0 0 0 1. 0 1 0 0.(1)

  4. Z toho vyplývá následující sekvence DiSEqC datových impulsů:

  5. Sluha odpoví takto:

  6. Převedená do bitů vypadá odpověď takto:

    1 1 1 0. 0 1 0 0.(1) 0 1 1 0. 0 1 1 1.(0)

  7. Paritní bity odpovědi se prověří a jsou shledány platnými.

  8. Hexadecimální tvar odpovědi je E4 67.

  9. Sluha prostřednictvím E4 potvrdí platnost.

  10. Bajt stavu přepínání se vyhodnotí (viz 5.3.):

| Anglicky volné | Česky volné | Slovensky volné | Technické parametry některých starých satelitních přijímačů. | Volné i kódované satelitní TV digitální a analogové programy. | Programy na satelitech jinak. | Programy na satelitech východní. | Programy na satelitech západní. | Zjištění a výpočet vaší polohy i jak nastavit polární závěs. | Zapojení malých společných antén. | Ceník montáží malých společných antén pro stavebníky. | Testy rychlosti Vašeho připojení | Jak na antény amatérsky | TV preview. | TV živě | Virtuální obchod - Zásilková služba. | Kurzovní lístek. | Multifeed, "Monoblock" a film s návodem jeho nastavení. | Jiné nastavení |
Spřátelené Weby:
| Pneu | BMW 750 | Renault Club | Výroba vrhaček asfaltových holubů | Zatajované zajímavosti vědy a techniky | Pokud se chcete přidat, napište

Tento e-shop byl funkční pouze v XP nákupy jsou možné už jen osobně v hotovosti.

TOPlist