Vážení, následující informace jsou bez záruky, nemám je ověřeny zdali opravdu popisované systémy fungují (hlavně Netsystém). Nalezl jsem je na různých konkurenčních stránkách. Protože se na nich vyskytnou jen kusé, neúplné nebo staré informace tak se snažím to co najdu dát dohromady a později sestavit výběr. Uveřejnění by mělo sloužit k pochopení jak systémy fungují a co je potřeba nakoupit. Doufám že mi autoři původních stránek prominou, nebo napíšou. Uvítám i další informace a zkušenosti od Vás pokud se s nimi budete chtít podělit s ostatními. Po zjištění funkce systému a některých podrobností by měla stejnou službu "jednosměrný přístup k internetu" poskytovat i pozemní digitální televize která se v současné době připravuje. Jak se ale zdá tak v některých místech hlavně poslední dobou začíná dostatek firem nabízet finančně dostupné a rychlé obousměrné připojení k internetu které určitě rychle zvítězí. Pokud se ale jedná o klasický TV příjem ze satelitů tak se zdá být systém jako výborná možnost rozšíření využití počítače.


Satelitní karta DVB Sat Technisat.
Digitálních TV a rozhlasových stanic na satelitech neustále přibývá a spousta diváků přijímající analogovou satelitní nabídku (např. satelitu Astra) přemýšlejí o možnostech rozšířit si programovou nabídku o další vysílané programy.Někteří možná 'sáhnou' po obyčejné TV kartě do PC a propojí ji se svým analogovým satelitním přijímačem a rozhodnou se dekódovat německý Premiere na Astře či turecké kanály na satelitní pozici 42E. I těchto programů, které se dají tímto způsobem získat, ubývá. Další možností, jak si rozšířit programovou paletu je pořídit si digitální satelitní přijímač. Rozhodující pro konzumenta satelitní televize je nejenom cena za digitální satelitní přijímač, ale i možnosti přijímacího zařízení.

DVB Sat Technisat Pokud jste se ještě nerozhodli, možná bude právě Vaší volbou DVB PCI satelitní karta SKY STAR1 od firmy Technisat. Ano, DVB karta Technisat je alternativou pro ty, kteří z různých důvodů nechtějí běžný digitální přijímač ale rádi by sledovali nabídku digitálních satelitních televizních a rozhlasových programů. Je vhodná zároveň pro ty diváky, kteří si chtějí nahrávat TV pořady na harddisk PC, případně potřebují využít kartu i ke stahování souborů z internetu.

Jedinou podmínkou je mít PC s jedním volným slotem PCI. Do tohoto slotu zasuneme kartu a připojíme do ní kabel od satelitní antény, nastavené například na příjem satelitu Astra. Nastavení antény se dá provést nejjednodušeji pomocí analogového přijímače. DVB karta Technisat je dodávana spolu s jedním CD, na kterém je umístěn ovladač pro Win 9x a obslužný program (opět jen proMS Win). Ovladač a obslužný program velice jednoduše nainstalujeme. Klineme na ikonku TV & R a po spuštění programu vybereme jazyk, ve kterém chceme, aby s námi PC komunikoval.

Klikněte zobrazí se větší obrázek

 

Poté klikneme na třetí ikonku v menu programu - SATELLITES& LNB SETTINGS. Ve vyobrazeném dialogu nastavíme LO našeho LNB, dále případně DiSEqC a signály 22 kHz.V tomto dialogu si můžeme také případně nastavit novou satelitní pozici (pokud se rozhodnete přijímat signály z jiných satelitních pozic než Astra 19,2E a Hot Bird 13E).

To je ze základního nastavení všechno. Nyní už zbývá jen zvolit PROGRAM LIST EDITOR AND TUNING WINDOW a poté se již objeví TRANSPONDER SCAN.
Nyní můžeme kliknout na AUTOSCAN a program prohledá celé nastavené vysílací pásmo v přednastavené symbolové rychlosti. Program nevyhledává pakety podle NIT
(NetworkInformation Table), ani podle kmitočtů v paměti programu, ale automaticky plynule prohledává kmitočty.

Po několika minutách máme TV i R programy naladěné. Nyní už můžeme vybírat z rolovacího menu programy.

Programy označené křížkem jsou kódované, ostatní jsou vysílané volně. Toto pravidlo neplatí ale vždy. Není problém v budoucnu spustit znovu automatické vyhledávání stanic.Nově nalezené či aktualizované programy se zobrazí zeleně, dříve nalezené modře. Jak je z obrázku patrno, lze se dozvědět u každého programu z info okénka spoustu informací. Krom satelitu, kmitočtu, polarizace je to i Service ID (tzv. SID),Video PID (VPID), Audio PID (APID) a PID teletextu.

 

Klikněte zobrazí se větší obrázek

Pokud program (stisknutím tlačítka OK) přepneme do hlavního režimu,můžeme si vybrat, pokud to provozovatel programu umožňuje, jiný zvukový doprovod TV programu (v levé části okna uprostřed). Pod touto volbou jsou tři tlačítka TV - RADIO - DATA. Můžete si vybrat některou z těchto voleb.
O něco níže lze vybrat řazení Providerů podle abecedy. Vybráním A-F získáme krom jiného i programy Deutsche Telecom AG atd. V případě, že bychom chtěli mít Programy podle abecedy, musíme zpět zvolit PROGRAM LIST EDITOR AND TUNING WINDOW, po této volbě se objeví TRANSPONDER SCAN.

Obrovskou výhodou DVB karet je možnost přímého digitálního nahrávání televize na harddisk vašeho PC, bez jakýchkoliv případných převodníků. Záleží jen na velikosti vašeho harddisku a vašich požadavcích. Nahrávka je vytvořena ve vlastním formátu DVB Technisat, k dispozici je však několik převodníků do různých formátů, na které jste zvyklí. Vaše nahrávky pak můžete dále zpracovávat různými programy pro editaci a zpracování videonahrávek.

S kartou DVB SAT Technisat je možné se připojit na internet. Tato služba se dá objednat za paušální poplatek 550 Kč měsíčně. Bohužel, připojení je pouze jednosměrné. Je tedy nutné kromě Internet SKY mít ještě připojení od libovolného providera (v domácnostech nejčastějidial-up). Připojíme se na internet pomocí telefonu. Pomocí hesla se připojíme k Internet SKY a můžeme surfovat. Rychlost takového surfování není nijak závratná (podobná rychlosti při použití modemu), často se objevují prodlevy po zaslání příkazu k přístupu na konkrétní stránky. Pro stahování větších objemů dat je však karta Technisat jako stvořená. K provozovateli zašleme seznam programů (dat) které chceme stáhnout, můžeme se odpojit od telefonického připojení a dále používat jen internet ze satelitu. V tomto případě bývá rychlost od 10 kB/s do 50 kB/s. Internet SKY vysílá na satelitu Astra 19,2E na transpondérech číslo 113, 114 a 115. Transpordér, který chceme využívat musíme zvolit. Rychlost stahování z nich se může lišit, je třeba zkoušet, který je momentálně výhodnější.

Podobně jako v případě digitálního satelitního přijímače s tzv. common interface (přístupové rozhraní) lze i uDVB karty Technisat připojit přídavný HW, který se spojí kabelems DVB kartou (nevkládá se tedy do žádného slotu v PC). Přídavný HW má velikost disketové mechaniky a můžeme jej tedy umístit do předního panelu PC. Do jeho otvorů se vkládají přímo příslušné moduly a dekódovací karty. DVB SAT Technisat pracuje spolehlivě se všemi běžně používanými dekódovacími moduly a kartami.

Karta DVB SAT Technisat vám umožní sledovat TV v okně na monitoru PC, v celoobrazovkovém režimu, případně se může propojit do TV či TV monitoru pomocí výstupu AV. Obraz je dokonalý při použití všech těchto možností, zvuk samozřejmě ve stereu.
Subjektivní hodnocení karty DVB SAT Technisat:

Klikněte zobrazí se větší obrázek

 

+ Karta DVB Technisat má jednoduchý a přehledný SW ve kterém se rychle zorientujete.
+ Za příznivou cenu získáte digitální satelitní přijímač s vysokou kvalitou obrazu.
+ Nesporně obrovskou výhodou je možnost přímého nahrávání pořadů na harddisk.
+ Při stahování velkých objemů dat oceníte rychlost datového přenosu přímo s družice bez připojení na telefonní linku

- Trvale zapnutý PC při sledování satelitní TV
- Připojení na Internet je za paušální měsíční poplatek
- Běžné surfování po Internetu (obzvlášť po českém) nepatří k nejrychlejším.
(Další technické údaje o uvedené kartě získáte na adrese:
http://www.technisat.de/digitalewelt/eng/produkte/




Netsystem - Internet přes satelit. (upravená informace z r. 2001)

Služby satelitního připojení na internet lze rozdělit na jednosměrné a obousměrné. Obousměrné připojení vyžaduje na straně klienta zařízení schopné vysílat i přijímat data prostřednictvím satelitu. Vzhledem k technologické náročnosti takového vybavení a z ní vyplývající vysoká cena není zatím tato varianta ekonomicky únosná a ani není ve větším měřítku nabízena.

Proto jsou běžně poskytované služby satelitního připojení internetu jednosměrné. Data směrem k uživateli se přenášejí přes satelit a v opačném směru se využívá existující připojení k internetu, např. modemové, ISDN, bezdrátové, apod. Často se dá nalézt výhodná varianta, např. určitý typ bezdrátového připojení, u kterého se platí pouze za přenesená data. V tomto případě zaplatíme pouze za nízké množství vysílaných dat a příjem dat (jejichž množství je většinou vyšší), můžeme mít v určitém případě zdarma. Požadavky uživatele a potvrzovací pakety proudí do internetu např. přes modem (stačí malá rychlost) a data (WWW stránky a soubory) zpět k uživateli přes satelit potenciálně podstatně vyšší rychlostí.
Platí tedy, že po celou dobu je třeba být připojen k internetu. Tento režim bývá označován jako online. Někteří provozovatelé navíc nabízejí funkci přenosu dat offline, kde je možné si "objednat" soubor, a ten pak stahovat bez nutnosti být připojen k internetu. Pokud jde o vybavení na straně uživatele, kromě zmíněného připojení k internetu je třeba osobní počítač vybavit DVB PCI kartou. Vhodná je například karta Galaxis DVB Sat, která obsahuje digitální satelitní přijímač televize a internetových dat. Stejné možnosti nabízejí i karty TechniSat DVB SKY STAR1 a SKY STAR2, stejně jako Galaxis dostupné i na českém trhu. Karty je možné doplnit i o přídavné zařízení pro příjem kódované TV. Karty mají podobné funkce jako digitální satelitní přijímač a navíc umožňují nahrávat TV pořady na harddisk PC. Karta Technisat SKY STAR 2 je navíc nabízena i u nás ve spolupráci s provozovatelem Europe Online za zajímavou cenu včetně předplatného služby připojení na internet na jeden rok.

Klikněte zobrazí se větší obrázek - hlavní ovládací panel portálu Netsystem; v dolní části video-reklama   Pro příjem TV i dat je samozřejmě nutná i satelitní anténa s konvertorem, nasměrovaná na příslušnou družici (většinou Astra 1).
Pozornost si zaslouží přenosová rychlost. Služby satelitního internetu využívají zpravidla celý satelitní transpondér, který má přenosovou rychlost přibližně 34 Mbitů/s (při SR 22000 a FEC 5/6). Jedná se však o sdílený kanál všemi současně pracujícími uživateli a přenosová rychlost pro každého z nich tedy bude jen nepatrným zlomkem zmíněné rychlosti. V praxi lze očekávat rychlost maximálně v řádu stovek kilobitů za sekundu v online režimu.
Nejznámější služby satelitního připojení k internetu jsou Europe Online a Starspeeder. Tyto služby jsou placené.

Služba Netsystem stejnojmenné italské společnosti je vysílána na družici Astra 1G, kmitočet 12 721 MHz, polarizace horizontalní, FEC 5/6, SR 22000.
Provozovatel vysílá reklamy ve formě malého okénka s videem, které je na obrazovce stále na popředí. Pro plné využití služby je zapotřebí se
zaregistrovat a nainstalovat potřebný software. K dispozici jsou následující funkce:

Online přístup k internetu
Tento způsob je vlastně zrychlením existujícího připojení k internetu. Data se odesílají přes modemové spojení, příjem se děje pomocí satelitu. Služba Netsystem využívá technologie VPN, a uživatel tak není omezen jen na protokoly HTTP a FTP. Vzhledem k relativně velkému zpoždění satelitního přenosu je vhodné použít některý z download akcelerátorů (
Flashget apod.) Ze stejného důvodu však takové připojení není příliš vhodné pro běžné prohlížení internetových stránek. Naštěstí lze "za chodu" satelitní připojení aktivovat/deaktivovat bez nutnosti opětovného připojení k internetu. Běžně dosahovaná rychlost je 200 - 300 Kbit/s při přenosu větších souborů a většinou se pohybuje blízko horní hranice tohoto intervalu.

Fast download
Je offline služba, umožňující stahovat soubory bez nutnosti být připojen k internetu.

Klikněte zobrazí se větší obrázek - Přehled a výběr souborů pro offline download   Soubory vybírá provozovatel služby, časový rozpis přenosů souborů je publikován na webovských stránkách.
Tyto stránky jsou dostupné rovněž offline. Nejčastěji je nabízen volně šiřitelný software, demoverze her, ovladače k PC periferiím a zvukové soubory MP3. Přenosová rychlost je konstantní, dle souboru 512 nebo 1024 Kbit/s. Třicetimegabajtový soubor lze tak stáhnout za 8 resp. 4 minuty.

Webcasting
Je služba offline přenosu webovských stránek. Uživatelé hlasují, o které stránky mají zájem a ty nejatraktivnější pak společnost zpřístupní offline. Software Netsystem Webcast na straně klienta průběžně ukládá vysílané soubory na pevný disk počítače a umožňuje je kdykoliv prohlížet.

Web TV
WebTV je vysílání TV programů prostřednictvím internetových dat ve formátu Windows Media. K dispozici jsou TV programy Trend, Gamewatch, Sport a TV Rouge. Vysílání lze sledovat v internetovém prohlížeči. Kvalita obrazu i zvuku je nízká (přenosová rychlost cca 290 Kbit/s).

Klikněte zobrazí se větší obrázek - Služba News; uprostřed zpravodajský TV kanál   News
Jedná se zpravodajský portál zahrnující TV kanál News a zpravodajství v textové formě, v italském jazyce. Vše je dostupné offline, stačí mít spuštěn internetový prohlížeč.

Závěr.

Jednosměrné satelitní připojení je technicky na vysoké úrovni, nicméně vysoké ceny pronájmu satelitních transpondérů neumožňují provozovatelům přidělit a garantovat uživateli vysokou přenosovou rychlost. Přesto naměřená rychlost 200 - 300 Kbit/s online režimu je velmi dobrá, zejména v porovnání s modemovým připojením a představuje tak elegantní zrychlovač internetového připojení pro stahování větších souborů.. Služba offline download je zajímavá, jako určitý nedostatek však spatřuji, že soubory nelze individuálně objednávat a je nutné vybírat z aktuální nabídky.




Další možnost je na 8°W skyDSL - TAK JEDNODUCHÉ. www.skydsl.cz

Je sice trochu nevýhoda že je na pozici, kde nejsou žádné zajímavé televizní programy.
Problém může v mnoha případech vyřešit automatické směrování paraboly.

Jaké předpoklady musí splňovat můj počítač?

Klikněte zobrazí se větší obrázek - Mapa pokrytí území.   Pro skyDSL potřebujete PC s následující konfigurací: Pentium 350 nebo vyšší, resp. AMD K6-2 350 nebo vyšší, 64 MB RAM, doporučené: 128 MB RAM, minimálně 50 MB volného prostoru na harddisku, Windows 95, 98, 98 SE, ME nebo Windows 2000 (nikoliv ovšem Win3.x nebo WinNT), volný slot PCI pro kartu; dále obvyklý přístup na internet (ISDN nebo klasický modem, min. 33,6kbit) přes poskytovatele připojení dle Vaší volby.

Je ovšem nutné, aby Vám poskytovatel přidělil jednoznačnou, veřejnou adresu IP.
Pevnou adresu IP nepotřebujete. V normálním případě je Vám Vaše adresa IPpřidělena dynamicky.
S touto by měl skyDSL fungovat bez problémů.

Klikněte zobrazí se větší obrázek - Princip přenosu.

 

skyDSL komunikuje se všemi internetovými přístupy a online službami. Proto nepotřebujete provést ve Vašem existujícím internetovém připojení žádné změny, ani nemusíte měnit internetového poskytovatele. K tomu, abyste mohli využívat skyDSL, musíte jen vybavit Váš počítač skyDSL hardwarem a skyDSL softwarem.


Galaxis DVB SAT TV

Karta Galaxis DVB. Klikněte - zobrazí se větší obrázek   Galaxis DVB SAT TV - tak trochu "lepší" satelitní přijímač. Karta, kterou vidíte na obrázku je DVB (Digital Video Broadcast) PCI karta sloužící k příjmu digitálního satelitního vysílání. Je určena jak ke sledování televizních programů, teletextu a rádií, tak k provozu internetu.

Podmínkou funkčnosti je připojení k digitálnímu satelitu (parabole), pokud plánujete využití internetu, musíte mít také linku na tzv upstream (spojení satelitem je sice jednosměrné, ale poskytuje teoretickou rychlost až 2000 kb/s). K dispozici jsou ovladače pro všechny verze Windows (Windows 9X a Windows 2000) a Linux, a to pro všechny zde zmíněné funkce. Na instalačním CD (u distributora vám při koupi karty kromě originálního CD od výrobce vypálí na CDR všechny aktuální verze softwaru) se nachází programy SAT TV, sloužící ke sledování TV a poslouchání radiostanic a SAT DATA pro připojení k internetu.

1. DVB Sat jako televizní přijímač
S touto kartou získáte přístup k obrovskému množství TV stanic vysílajících digitálně na satelitech (v mém případě Astra 1 a Hotbird). Po nainstalování karty a ovládacího programu musíte jako první naladit všechny stanice. Toto provede program automaticky - stačí v menu kliknout na ikonku satelitní antény a spustit autoscan. Vyhledávání bude trvat poměrně dlouho, odhadem kolem 30 minut (20 minut Hotbird a 10 minut Astra 1) - program postupně prohledá celé přenosové pásmo všech dostupných satelitů a sám seřadí nalezené stanice podle názvu (u každé z nich lze zobrazit intenzitu signálu a kvalitu obrazu, ta se ve většině případů pohybuje mezi 90 a 100%). Všechny stanice se automaticky seřadí do seznamu, rozděleného podle vysílacích společností (například Wizja TV máte pěkně pohromadě pod písmenem W). Program nalezne spolehlivě všechny stanice - volné i kódované (ty označí znakem znakem #). Kliknutím na název stanice se spustí obraz v pravém okně, současně se také aktivuje TV výstup karty. Pokud si na výstup připojíte TV, budete mít lepší obraz než většina "levnějších" stolních dekodérů (jako je například ten od UPC). Spolu s obrazem uvidíte v horním okně i název právě vysílaného pořadu s jeho popisem, pod ním je vysílací schéma naladěné stanice na nejbližších pár hodin (všechny informace jsou v přednastaveném jazyce). Pokud to stanice umožňuje, můžete přepnout zvuk do jiného jazyka (nejčastěji můžete přepnout mezi angličtinou a němčinou, u UPC Direct lze volit mezi češtinou, angličtinou, polštinou a maďarštinou). Reprodukce obrazu i zvuku je velice kvalitní, dá se srovnávat s obrazem filmů na DVD. Zajímavé je, že některé stanici kromě samozřejmého stereo zvuku vysílají i šestikanálový zvuk s kompresí AC3, s obyčejnými stereo reproduktory ale budete mít dosti zkreslený dojem. Procesor na kartě obsahuje i algoritmy na zlepšení kvality obrazu, jako je například zahlazování (antialiasing) nebo vyrovnávání půlsnímků (deinterlacing). Tyto filtry jsou aktivní pouze při projekci, pokud zapnete nahráváním, budete mít data ve stejné podobě, jak dorazila ze satelitu. Uplatní se zde i širokoúhlý formát obrazu - pokud program detekuje že pořad je vysílán s poměrem stran

Takhle vypadá obslužný program. Klikněte - zobrazí se větší obrázek

  obrazu 16:9, okno se do tohoto formátu (beze změny rozlišení) přepne a přidá černé pruhy nahoře a dole, ale ty již nejsou součástí vysílaného signálu. Jednou z funkcí, kterou stolní přehrávač nemá, je VCR.

Po aktivaci můžete vaši DVB kartu použít jako videorekordér - kromě zobrazení přicházejícího signálu na monitoru (a TV) jsou data ukládána v binární podobě s kompresí MPEG-2, tzn tak jak přicházejí z družice (není zde žádná další komprese, jako u analogových karet). Informace při nahrávání ze satelitu na disk. Klikněte - zobrazí se větší obrázekPři nahrávání vznikají soubory s koncovkou PVA, které jednoduchým prográmkem překonvertujete do MPG (změní se jen hlavička a velikost paketů, ne data). V této podobě již se soubory můžete pracovat jako s každým MPGem: přehrávat softwarovým DVD přehrávačem (jedině ten vám korektně přehraje širokoúhlé video), vypalovat na CD (na jedno CD se vejde cca 30 minut videa), případně rekompresovat MPEG enkodérem do VCD nebo SVCD pro projekci na stolním DVD přehrávači, kvalita je pak nesrovnatelně vyšší než z obyčejné videokazety. VCR funguje jako normální video - nahrané PVA soubory můžete přehrávat procesorem karty na TV výstup a zaznamenávat je i na standardní VHS nebo SVHS kazety.
V základní konfiguraci umožňuje karta (stejně jako stolní přijímač) příjem všech nekódovaných (Free to Air) digitálních kanálů ze všech satelitů, na které dokážete zaměřit vaši parabolu (v mém případě je to Astra 1 a Hotbird, signál z těchto družic lze přijímat jednou parabolickou anténou o průměru 85cm, vybavenou dvěma LNB). Pokud budete chtít sledovat i kódované kanály (Pay TV - placená televize), budete muset ke kartě dokoupit takzvaný Common Interface, do kterého lze zasunout současně dva dekodéry na dva různé kódovací systémy. Common Interface je v podstatě druhá PCI karta, která je uvnitř počítače kabelem připojená k DVB Satu a má dva PCMCIA sloty pro instalaci dekodérů. Tato karta není v počítači nijak aktivní - nemá ani konektor na sběrnici - jedná se pouze o "držák" dekodérů, po montáži do počítače pak

Klikněte - zobrazí se větší obrázek   zvenku vypadá jako obyčejná PCI karta, která má ale poněkud zvláštní výstup (existuje i starší verze ve tvaru floppy mechaniky, dekodéry se pak pochopitelně zasunují do počítače zepředu). Na to, aby dekodér pracoval, do něj musíte zasunout dekódovací kartu, kterou získáte při zaplacení poplatků za vysílání (karta má nejčastěji platnost 1 rok).

V současnosti jsou k dispozici dekodéry na tyto systémy: CRYPTOWORKS, SECA, IRDETO, ViACCESS a CONAX. S Common Interface můžete současně použít libovolné dva dekodéry, každý s jednou kartou. Možnost výměny dekodérů a karet i v zapnutém počítači je stejně jako u stolních přijímačů samozřejmostí.

CRYPTOWORKS dekodér

Tento dekodér bude pravděpodobně u nás nejpoužívanější - systémem Cryptoworks jsou totiž šifrovány stanice z nabídky Wizja TV, tedy i celý balík UPC Direct. Ke 100% funkčnosti budete potřebovat samozřejmě i UPC Direct kartu (získáte u libovolného autorizovaného dealera). Na rozdíl od standardně dodávaného stolního přijímače od UPC má DVB Sat s Cryptoworks dekodérem jednu výhodu - dokáže totiž zpřístupnit celý balík polské Wizja TV. U známých kanálů jako je HBO nebo Discovery Channel a dalších můžete sledovat tyto kanály i v polštině (například v případě HBO máte v podstatě tři kanály: HBO, HBO Czech, HBO Poland), které se liší programovou nabídkou). Pokud budete chtít sledovat i jiné programy kódované Cryptoworksem než ty z nabídky Wizja TV, budete si je muset předplatit zvlášť - UPC Direct karta vám zpřístupní pouze kanály Wizja TV v polštině a češtině (lze přepnout na angličtinu nebo maďarštinu). Například s CzechLink kartou a parabolou zachycující vysílání satelitu Kopernikus můžete sledovat i vysílání ČT1, ČT2, Primy a TV3 v digitální DVD kvalitě.

IRDETO Dekodér

K dispozici jsou dvě verze - IRDETO CI a IRDETO EUROCAM. IRDETO CI zpřístupní všechny kanály šifrované systémy IRDETO + BetaCrypt, tedy pakety Premiere World, D+ Telepiú, Stream, SCT, ShowTime, Canal+ NL, NOVA, atd. Nejzajímavější z tohoto balíku je pravděpodobně německý kanál Premiere, což je obdoba HBO (vysílá nejnovější filmy mnohem dříve než jakákoliv jiná televize). K předplatnému kanálu Premiere je u nás téměř nemožné se dostat, takže nejdřív pořiďte přístupové karty a teprve pak dekodér. IRDETO EUROCAM dekóduje pouze IRDETO, což vám dovolí sledovat Stream, SCT, RCT, ShowTime, Canal+ NL, NOVA, a další.

SECA Dekodér

Tento modul dekóduje kanály chráněné MediaGuardem, což jsou například Canal Digital, D+, Canal Satellité, MTV Networks, Cyfra+, ABSAT, atd.

ViACCESS Dekodér

Tento dekodér využijete v případě, že budete chtít sledovat programy NTV International, SGR, HRT, AB SAT, TPS a ART. Jako u všech ostatních dekodérů (kromě Cryptoworksu) je jeho pořízení užitečné pouze v případě, že chcete sledovat jím zpřístupněné programy a znáte způsob, jak si jejich příjem předplatit. Tento dekodér pochopitelně dekóduje i všechny ostatní kanály šifrované ViACCESem, musíte však vlastnit příslušné karty.

CONAX Dekodér

Tento dekodér využijí především milovníci severských zemí - v tomto kódovaní vysílají placené televizní stanice Norska, Švédska a dalších skandinávských států.

Alternativní software pro DVB Sat

Téměř všechny funkce karty můžete využít s ovladači, které dodává ke kartě přímo výrobce karty. Jelikož je k dispozici programátorské rozhraní pro kartu (a karty od Galaxisu i ostatních výrobců striktně dodržují standardy), rozhodlo se několik skupin programátorů rozšířit možnosti použití DVB karet a vytvořily software vlastní. K dispozici je několik "výtvorů", od modifikací původních ovladačů až po téměř zcela nové systémy. Pravděpodobně nejlepší a nejzajímavější je WinDVBLive 2000 od firmy ODsoft multimedia, který můžete získat za registrační poplatek 15 USD na stránkách výrobce.
WinDVBLive2000. Klikněte - zobrazí se větší obrázekFunkce tohoto programu je velmi podobná originální aplikaci, ale poskytuje i mnoho užitečných funkcí navíc. Hlavní devizou je tzv. time recording - stačí zadat co, kdy a kam se má nahrát a program vám zvolené pořady nahraje i za vaší nepřítomnosti. Stejným způsobem si můžete uložit na disk i teletextové stránky. Dalšími z mnoha dalších vylepšení jsou: nahrávání AC3 souborů na harddisk (pouze se zvukovou kartou SB Live), zobrazení kompletních vysílacích programů na celý den nebo automatické "updatování" seznamu stanic. To, jestli se vám vyplatí investovat částku kolem 600 Kč do alternativního ovladače si musíte rozhodnout sami. Vzhledem k funkcím, které vám dovolí využít potenciál DVB karty naplno, se v případě WinDVBLive jedná o velmi výhodnou investici.

2. DVB Sat jako rádiový přijímač
Spolu s televizním vysíláním přichází i vysílání rádiové. Na rozdíl od běžného vysílání z pozemních stanic se jedná o pravou CD kvalitu - stereo 44.1 nebo 48 KHz, Mpeg 1 layer II nebo III. Poslech rádia probíhá stejně jako u TV - kliknete na položku RADIO, zvolíte stanici a můžete poslouchat, pokud je vysílání kódované, můžete si pořídit i dekodér na rádiové stanice. Ve většině případů uslyšíte pouze zvuk, obraz vysílá pouze několik stanic. Příjemné je, že již podle zobrazeného názvu stanice poznáte žánr vysílané hudby a nemusíte se proklikávat k hudbě, která se vám bude líbit. Speciální podsložku tvoří tzv. MP3 rádia - ta vysílají hudbu přímo ve formátu MP3, kterou si kromě poslechu můžete i nahrávat na disk (v nezměněné podobě). Jelikož oficiální ovladače tuto funkci příliš nepodporují, bude výhodnější použít některý z alternativních - například WinDVBLive nebo MultiDec. V programu WinDVBLive máte již přednastavenou stanici R@dio MP3 - stačí jen začít nahrávat. Vidíte při tom i názvy skladeb, a to i těch které budou vysílány v nejbližších minutách.

3. DVB Sat jako satelitní modem
DVB Sat může sloužit i jako satelitní modem. Jelikož je ale spojení jednosměrné, budete potřebovat ještě další linku od svého počítače k libovolnému poskytovateli připojení. Pokud se rozhodnete Internet SKY používat, budete muset doinstalovat i zbytek softwarového vybavení karty - program na tzv. offline stahování a emailového klienta. Komunikace probíhá protokolem http, kterým je poměrně obtížné stahovat soubory. V případě satelitního spojení je to vyřešeno velmi chytře - na server poskytovatele internetu pošlete seznam souborů, které si přejete stáhnout, a on je překopíruje na svůj server. Tam jsou soubory kompresovány a maximální možnou rychlostí poslány přes satelit k vám do počítače, kde je offline klient převede zpět do původní podoby. V reálných podmínkách dosáhnete rychlosti od 10 do 50 kB/s, protože na straně poskytovatele je zapnuto omezení rychlosti přenosu, aby nedošlo k přetížení sítě. Pořízení Internet SKY ale využijete spíše pokud již máte pevnou linku, například přez kabelovou televizi nebo pronajatý okruh s modemem, tzn spojení o relativně malé rychlosti přenosu. Po celou dobu přenosu dat musí mít DVB Sat spojení se serverem poskytovatele, takže v případě standardního připojení přes dial-up jak upstreamu byste se příští měsíc nemuseli doplatit účtů za telefon. Jedine v případě zmíněného offline downloadu nemusíte být připojení, jen musíte mít zapnutý počítač, přijímací software a správně nastavené hodiny.

Galaxis DVB Sat - pro a proti
+ digitální TV, rádio i modem - vše na jedné kartě
+ vysoká kvalita obrazu jak na monitoru, tak na připojené TV
+ velice přehledný originální obslužný software, volba více jazyků (existuje i česká verze)
+ jelikož API je volně dostupné, existuje i několik neoficiálních ovladačů, které umožňují například časované nahrávání
+ možnost nahrávat přímo ze satelitu bez jakékoliv změny v přijímaném signálu
+ ze stanic vysílajících ve formátu MP3 můžete přímo nahrávat MP3 soubory
+ možnost přehrávání nahraných souborů i na TV výstup karty
+ ovladače pro Windows 2000, Windows 9X a Linux
+ distributor vám při koupi karty vypálí na CD aktuální ovladače a obslužný software
+ vysoká rychlost stahování dat z internetu (až 2000 kb/s)

- provozní teplota karty - vyplatí se pořídit extra větráček, který bude foukat na tuner karty (tuner emituje nejvíce tepla)
- karta spolu s Common Interface zabírá dva PCI sloty
- na kartě je pouze kompozitní výstup na TV, uvítal bych spíše RGB nebo alespoň SVHS
- karta je průchozí pro signál pouze pokud je zapnuto napájení (tzn spuštěný počítač)
- internetové připojení je pouze jednosměrné, k funkčnosti potřebujete ještě upstream (linku od vás k poskytovateli internetu), v tomto případě stačí internet přez kabelovou TV nebo dial-up.

  • Výhody DVB Sat karty oproti stolním digitálním dekodérům:
  • satelitní modem v ceně
  • možnost záznamu a zpětné projekce pořadů v MPEG-2 nebo MP3
  • s připojenou TV se jedná o velmi kvalitní náhradu běžného stolního dekodéru
  • snadno použitelný a konfigurovatelný software
  • pohodlnější obsluha a nastavení přijímače
  • snadná instalace nových verzí softwaru
  • mnohem přehlednější a lehce modifikovatelný seznam naladěných kanálů

Některé dekodéry se již nevyrábí (SECA) nebo nejsou k dispozici (IRDETO CI, čeká se nová verze), jejich cena tak může být i trojnásobná - pokud se je povede vůbec sehnat.

Ceny jednotlivých placených stanic jsou různé, informujte se proto na ně u jednotlivých distribučních společností. Ne všechny předplatitelské karty lze v České republice získat, takže si před pořízením dekodéru oveřte jestli vám k nečemu bude.

Závěr
Myslím si, že pro našince poměrně vysoká cena karty a dekodérů je vyvážena velmi bohatými možnostmi použití. V případě karty DVB Sat se jedná v podstatě o digitální satelitní přijímač, doplněný kabelovým modemem a videorekordérem, umístěný na PCI kartu zasunutou do počítače. Výrobce, firma Galaxis, naplno využila potenciál spojení stolního přístroje s počítačem a neomezila se pouze na kopii normálního dekodéru, ale implementovala různá zlepšení - bez počítače nevyužitelná - s jednou kartou tak můžete sledovat televizní obraz, poslouchat rádio nebo surfovat po internetu. Pokud kartu srovnám s obyčejným stolním digitálním přijímačem (který je ale mnohem dražší), vychází z tohoto srovnání DVB Sat mnohem lépe.

Petr Beránek


BlueTone - internet od ČRa

S rozvojem informačních technologií, zvláště v oblasti přístupu k internetu, dochází v dnešní době k relativně masovému nasazování technických prostředků, které umožňují přístup ke světové síti s přiměřenými náklady a variabilní rychlostí.

Akciová společnost ČESKÉ RADIOKOMUNIKACE se do tohoto procesu zapojila rozšířením stávajícího portfolia služeb o nové skupiny produktů pod názvem BlueTone Internet. Jedná se především o zřizování pevných internetových spojů o kapacitách 64 kbit až 155 Mbit, které jsou primárně určeny pro sektor větších a středních firem. Dalším typem služby je BlueTone Wireless, který uspokojí především segment domácností či malých firem požadujících cenově zajímavé řešení při nižších rychlostech do 512 kbit/s. V rámci multifunkční sítě ČRa, a.s. je pak možno kombinovat hlasové, datové a v neposlední řadě i internetové služby, včetně produktů s přidanou hodnotou.

ČESKÉ RADIOKOMUNIKACE a.s. realizují pevný přístup k internetu přes RR (radioreléové) spoje, nebo pomocí metalických okruhů a v případě vysokých kapacit i prostřednictvím optické sítě. Tato cesta slouží hlavně jako páteřní kapacita, kterou lze vyjádřit v řádech gigabitů za sekundu. Hlavním pozitivem těchto řešení je komplexní obsloužení zákazníka od posouzení realizovatelnosti a předprojektového průzkumu, přes návrh technického řešení až k realizaci. Ekonomické výhody lze spatřovat především v optimalizaci provozních nákladů zákazníka. Z technického hlediska jsou služby BlueTone Internet realizovány většinou pomocí pevného připojení na sériovém rozhraní (V.35, X.21) s využitím protokolů Frame Relay (FR), ATM a HDLC. Pro zakončení služeb rozhraní u zákazníka se využívá směrovačů předních světových výrobců. Těchto prostředků se používá především při kombinaci různých druhů služeb na jedné zákaznické přípojce. ČESKÉ RADIOKOMUNIKACE a.s. uzavírají se zákazníkem tzv. SLA - Service Level Agreement, který zaručuje smluvní parametry zásahu, odezvy a odstranění případných poruch. Samozřejmou součástí služby BlueTone Internet je dohled sítě zákazníka, statistiky a variabilní nastavení parametrů služby. Ceny za BlueTone Internet se pohybují v rozmezí od 2 tis. Kč za konektivitu, další složkou celkové ceny je potom poplatek, jehož výše závisí na typu přípojky.

Aktuálně byla zprovozněna nová služba z portfolia BlueTone Internet, bezdrátová síť pro připojení k internetu BlueTone Wireless, která pokrývá západní část Prahy (Praha 6), města Česká Lípa, Litoměřice, Příbram, Mariánské Lázně, Děčín, Rakovník, Jablonec nad Nisou, Strakonice, Klatovy, Kolín, a jižní část Hradce Králové. ČESKÉ RADIOKOMUNIKACE a.s. počítají s vytvořením sítě přístupových bodů a rozšířením služby na většinu území České republiky. Při implementaci BlueTone Wireless je využito technologií pracujících v pásmech 2,4 GHz a 3,5 GHz. Přínosem tohoto řešení je minimalizace nákladů a dostupnost pro široký sektor zákazníků, kteří požadují spolehlivý přístup k internetu, snadnou obsluhu, rychlou instalaci a přijatelnou cenu. Realizace je založena na využití technologie Ethernet, která přináší úsporu v podobě nenáročných investic ze strany zákazníka (síťová karta do počítače s konektorem RJ-45, HUB) a rychlou konfiguraci. Princip technologie spočívá v tvorbě WLAN sítí, s TDD (Time Division Duplex), které mohou být orientovány na určitý sektor nebo všesměrově. Využívané systémy pracují s technologií FHSS (Frequency Hopping), která umožňuje vyšší stabilitu systému, bezpečnost a výkon. Základnová stanice je vždy připojena do páteřní sítě s kapacitou E1, tj. 2 048 kbit a výše. U těchto služeb se kapacitní využití přípojky pohybuje od 64 kbit/s do 512 kbit/s a to jak v podobě sdílené (LIMIT a LIMIT+), tak vyhrazené (SPEED). Sdílené linky umožňují připojení více zákazníků, kteří jsou omezeni na routeru u základnové stanice dle definovaných služeb, u vyhrazených linek provider garantuje dohodnutou minimální kapacitu a propustnost. Řešení v podobě bezdrátového internetu na rozhraní Ethernet umožňuje připojení jak jednoho koncového zařízení, většinou osobního počítače, tak rozvedení pomocí síťových prvků do více segmentů v rámci sítě LAN. Ceny neomezeného přístupu k BlueTone Wireless začínají na 950 Kč měsíčně u rychlosti 64 kbit/s (LIMIT) a při uzavření smlouvy minimálně na 24 měsíců neplatí zákazník zřizovací poplatek.

Služba BlueTone Wireless bude na jaře tohoto roku rozšířena o produkt COMBI, který nabídne kombinaci internetových služeb a telefonních služeb na bázi technologie Voice Over IP za velmi příznivé ceny.

Kontakt:
Bc. Jan Rezek, DiS.

Key Account Manager pro internet
ČESKÉ RADIOKOMUNIKACE a.s.
tel.: +420 267 005 672
fax: +420 267 005 669
e-mail: j.rezek@radionet.cra.cz

Další používané DVB karty, nejsou zde uvedeny všechny.

DVB SKYSTAR1 l PCI karta umožňující příjem digitální satelitní TV a dat z Internetu

Klikněte zobrazí se větší obrázek   Technické parametry:
DVB/MPEG-2 TV (Video - Audio)
DVB/MPEG-2 Audio
DVB datové služby shodné s ETS 301 192
Ovladače pro Windows 95/98/NT/2000/XP
Záznam a přehrávání videostreamů
Prohlížeč DVB TV s EPG / a Teletextu
 
Konektory:
F-konektor vstup
Cinch S VHS video výstup
Stereo jack 3.5mm analogový audio výstup
Konektor pro připojení externího CI modulu
Interní analogový audio výstup
Ostatní parametry:
Satelitní tuner s integrovaným QPSK demodulátorem C a Ku pásmo
Vstupní kmitočtový rozsah: 950 k 2150 MHz, RF příkon: -65 až -25 dBm
LNB napájení 14/18/V/OFF, max. 400 mA, 22 Khz DiSEqC 1.0
Download DVB inform. služeb (SDT, PMT, PAT,.....)
Download MPEG-2 kódovaného Videa a Zvuku (nahrávání)
 
Minimální systémové požadavky:
Pentium 166 MHz
Windows 98 SE, 2000, ME či NT 4.0
64 MB RAM
50 MB volného místa na disku


DVB SKYSTAR2
PCI karta umožňující příjem digitální satelitní TV a dat z Internetu


Klikněte zobrazí se větší obrázek   Technické parametry:
Vstupní kmitočtový rozsah:
950 až 2150 MHz
F-konektor vstup
Vstupní úroveň signálu: - 60 až -10 dBm
Demodulace: QPSK
Vstupní symbolová rychlost: 2-45 Ms/s
  Minimální systémové požadavky:
Pentium III
Windows 98 SE, 2000, ME či NT 4.0
64 MB RAM
200 MB volného místa na disku
Zvuk/ Video Dekódování:
Video dekódování: ISO/IEC 138182 MPEG-2 MP@ML
Zvukové dekódování: ISO/IEC 138183 MPEG-1/2 Vrstva 1&2
Teletext: ETS 300 706 - DVB/VBI
  LNB:
Napájecí Napětí: 13/ 18 V Proudové
omezení: 400 mA
přepínání 22 kHz, DiSEqC: 1.0, 1.1
Amplituda: cca 0.6 Vpp


DVB SKYSTAR USB BOX
umožňující příjem digitální satelitní TV a dat z Internetu

   
Technické parametry:
Vstupní kmitočtový rozsah:
950 až 2150 MHz
F-konektor vstup
Vstupní úroveň signálu: - 65 až -25 dBm
Vstupní symbolová rychlost: 2-30 Ms/s
USB ver. 1.1
  Zvuk/ Video Dekódování:
Video dekódování: ISO/IEC 13818-2 MPEG-2
Zvukové dekódování: ISO/IEC 1381-3 MPEG-1/2 Vrstva 1&2
Teletext: ETS 300 706 - DVB/VBI
Minimální systémové požadavky:
Pentium III 700MHz (video), Pentium III 500MHz (data)
Windows 98 SE, Windows Me, Windows 2000 (SPK2) 64 MB RAM, 200 MB volného místa na disku

Instalační příručka pro T-DSL via Satellit

Úvod

Instalační software probíhá zcela automaticky a průběžně se zobrazují pokyny a příslušné vysvětlivky.Tento návod vám přináší dodatečné informace. Povšimněte si prosím také vysvětlivek a pokynů zobrazených v dialogu pro konfiguraci.

DŮLEŽITÝ POKYN:

Než zahájíte instalaci software T-DSL via Satellit, měl by již být nainstalován váš satelitní hardware (anténa, LNB, kabeláž) a také váš DVB-S (Digital Video Broadcast - satelit) adaptér (PCI karta nebo USB-box). Instalaci satelitního systému si můžete principielně provést sami při přesném dodržení montážního návodu přiloženého k satelitnímu hardware. Pokud si však nejste jisti, že se vám podaří bezpečně namontovat a kabely propojit vaše satelitní zařízení, obraťte se prosím na příslušnou odbornou firmu.

Při instalaci počítačového hardware/software postupujte prosím přesně podle údajů výrobce. Ve většině případů se provádí instalace software v operačním systému Windows značně automatizovaně, stačí vložit dodané CD popř. spustit příslušný Setup. Informace o nutném konfigurování vašeho satelitního zařízení (transpondér, polarizace, kmitočet atd.) jsou obsaženy v montážním návodu Vašeho satelitního hardware.

Instalační příručka pro T-DSL via Satellit

1. Zahájení instalace

POZOR:

Klikněte zobrazí se větší obrázek   Než zahájíte instalaci software T-DSL via Satellit, spusťte nejdříve nainstalovanou datovou aplikaci vašeho satelitního software (např. Pinnacle DataReceiver). Tyto dva programy mohou pracovat pouze společně! Spusťte Setup-program TDSLviaSatellitEng.exe poklepáním myší. Po startovacím okně se objeví text s licenčními podmínkami po tento software. Pečlivě si text o licenčních podmínkách přečtěte a potvrďte s ním souhlas kliknutím na tlačítko "Ano".

2. Kopírování potřebných souborů

    V dalším okně můžete akceptovat navrženou (doporučenou) cestu pro instalaci software nebo udat jinou cestu. Potom se potřebné soubory budou kopírovat podle instalační cesty a případně se provede jejich potřebné doplnění (např. instalace sítě telefonního připojení).

3. Test DVB-S - hardware

Klikněte - zobrazí se větší obrázek.   Nyní software otestuje a nakonfiguruje váš počítač pro použití T-DSL via Satellit. Klepněte k tomu účelu na tlačítko "Další".

4. Kontrola DVB-S - hardware a příslušných ovladačů

Klikněte zobrazí se větší obrázek   Nyní se překontroluje, zda je nainstalován funkčně připravený DVB-S - adaptér (karta PCI nebo USB-box). Po tomto testu by zobrazené okno mělo vypadat přibližně takto:
Toto a následující testovací okno je vždy rozděleno do tří polí: v horním poli se zobrazují výsledky analýzy hardware a software, ve středním poli jsou udána vyhodnocení analýzy a v dolním, žlutém poli získáte důležité pokyny pro stav systému popř. pro další postup.

5. Volba použitého hardware

Pro získání stavových informací o nalezeném hardware popř. o síťovém adaptéru zvolte tlačítkem myši příslušný řádek a přečtěte si zobrazené informace ve žlutém poli nápovědy/informací (bez obr.). Takto zvolený hardware se použije pro další instalaci. Klepněte potom na "Další"

6. Kontrola spojení a zjištění adresy IP a MAC

Klikněte zobrazí se větší obrázek.   V následujícím okně vidíte, zda zvolený adaptér má k dispozici potřebné protokoly pro síťové spojení.

7. Volba pro pozemní přístup

V následujícím dialogu se zvolí nutný pozemní přístup k vašemu provozovateli Internetu. Tento přístup je nutný, abyste mohli také vysílat data ve směru do Internetu (e-mail, news, vyvolání stránek atd.). Přes vaši satelitní anténu můžete data pouze přijímat a nelze je vysílat. Objeví se následující okno pro volbu:

Klikněte zobrazí se větší obrázek   Zde zvolte, zda jste připojeni k Internetu přes telefonní linku nebo přes IP-síť nebo již máte na vašem počítači nainstalovaný jiný Proxy-server (např. WinRoute, AVM Ken!). V posledním případě musíte síť překonfigurovat (nechat překonfigurovat). Máte dvě možnosti:

1) U klienta zůstane vše, jak to doposud je. Na serveru se provede následné přesměrování přenosu dat na počítač, na kterém je instalován přístupový software pro T-DSL via Satellit (Sat-přístupový server). To se většinou provede tak, že se např. vyhledá dosavadní server Proxy s možností nastavení, jako např. "Použít Proxy", a zde se provede zápis IP-adresy satelitního přístupového serveru a zadá se port 9202. Tento způsob však nelze použít pro SOCKS.

2) Ponecháte server tak jak je a nakonfigurujete všechny klienty tak, aby se nejprve obracely na počítač, na kterém je instalován přístupový software pro T-DSL via Satellit (satelitní přístupový server). To se provede konfigurací Proxy např. ve vašem prohlížeči pro přenos dat HTTP, HTTPS, FTP a SOCKS na příslušnou IP-adresu satelitního přístupového serveru a na porty 9202 popř. 9203 pro SOCKS. (viz také FAQ na http://www.pragonet.cz/t-dslsat/faq.html.

Klikněte zobrazí se větší obrázek   Pokud zvolíte volbu "Telefonní připojení" a klepnete na "Další", zobrazí se vám v dalším dialogu veškerá vámi nainstalovaná telefonní připojení:

8. Konfigurování Proxy pro známé internetové aplikace

Klikněte zobrazí se větší obrázek   Nyní můžete vybrat ty internetové aplikace (zpravidla se jedná o prohlížeče Internetu jako Netscape Navigator nebo Internet Explorer), které mají být konfigurovány pro provoz s T-DSL via Satellit. To je potřebné, aby váš prohlížeč "věděl", že požadovaná data nemají být přijímána pouze přes telefonní vedení nebo přes síťový kabel, ale také přes satelit.


Klikněte zobrazí se větší obrázek   Zvolte aplikace, které mají být konfigurovány pro T-DSL via Satellit a klepněte na "Nastavit". Potom se objeví ve středním poli dialogového okna informace, že se má (mají) konfigurovat aplikace s příslušným "Proxy".

9. Přenos E-mailů/news

Klikněte zobrazí se větší obrázek   Pokud chcete přijímat také vaše e-maily, které mohou obsahovat větší množství dat, nebo příspěvky ze skupiny News, přes satelit, musíte nakonfigurovat vaše mailové popř. newsgroup klienty (např. Outlook Express).
Informace o tom získáte v následujícím okně.
Proč je to potřebné? Co tím vlastně provedu?

Při "normálním" (pozemním) internetovém spojení je vaše připojení využíváno obousměrně. V případě použití T-DSL via Satellit je nutné požadavky na data z Internetu (např. www stránky) převést na systém ASTRA, aby mohla být data systémem ASTRA nashromážděna a přes satelit vyslána do vašeho počítače. To funguje po instalaci software T-DSL via Satellit automaticky pro "normální"data ve formátu HTTP nebo FTP. Pro nastavení příjmu e-mailů a newsgroups provedete následující:

  1. Sdělíte softwaru T-DSL via Satellit, že má zpracovat také data ve formátu Mail a News (POP, SMT, NNTP),
  2. "Řeknete" vašemu programu pro Mail/News, jak se nazývá váš Proxy server u ASTRA (127.0.0.1)
  3. "Řeknete" vašemu Proxy pro jaké účty e-mail/News (např. pop.gmx.net) vás má zastupovat.

Pokud zde nic nezapíšete a neprovedete ani žádné změny u vašeho mailového klienta, budete přenášet e-maily a News jako doposud pozemním spojením. Zadejte zde prosím do horního bílého okna do příslušných řádek postupně adresy serverů vašeho účtu pro mail a News (např. pop.gmx.net) a aktuální čísla portu serveru (např. 110).

Nyní musíte ve vašem mailovém klientovi opačně zase zapsat jako server 127.0.0.1 (místo dřívějšího např. pop.gmx.net) a zadat volné číslo portu. Přitom můžete číslo portu zvolit mezi 1025 a 65535; zadejte každé číslo portu pouze jednou! Ve vašich mailových programech nejsou prováděna žádná automatická nastavení, to musíte provést sami.

10. Test Proxy-Interface, startovací kroky (login) a test telefonního připojení

Klikněte zobrazí se větší obrázek   Nyní se pro doposud zadaná data a nastavení provede závěrečný test, ten překontroluje konfiguraci vašeho počítače a přístupu k Internetu přes satelit. Klepněte nyní na "Spustit test". POZOR: Pokud používáte firewall (např. Norton Internet Security), musíte jak aplikaci Prec.exe, tak přístup Proxy.exe uvolnit pro Internet! V MS Windows XP musíte v okně "Vlastnosti" zvoleného telefonního spojení deaktivovat v "Rozšířené" volbu "Firewall pro připojení k Internetu"!


Klikněte zobrazí se větší obrázek   Pokud byly všechny testy úspěšné (toto může trvat několik minut), získáte po klepnutí na "Další" příslušný přehled. Po klepnutí na "Dokončit" se provede několik závěrečných nastavení popř. se provede kopírování souborů a tím je proces instalace a konfigurování úspěšně ukončeno.

Po ukončení instalace se automaticky naváže spojení k Internetu a váš standardní prohlížeč (např. Netscape Navigator) vyvolá přihlašovací stránku služby T-DSL via Satellit. Zde se automaticky zaregistruje MAC-adresa vašeho DVB-S - adaptéru. Vy potom musíte ještě do příslušných polí zadat vaše jméno a heslo, potom již můžete začít s vysokorychlostním Internetem.

Pokud vaše přihlášení nechcete provést automaticky, musíte se ke službám T-DSL via Satellit sami přihlásit na internetové stránce http://www.pragonet.cz/t-dslsat. K tomu potřebujete vedle vašeho přístupového jména a hesla také MAC-adresu vašeho DVB-S-adaptéru. Pro její vyhledání proveďte následující: Klepněte ve Windows 98 na START a SPUSTIT a zadejte do příkazové řádky winipcfg a stiskněte klávesu Enter. Nyní se otevře informační okno. Dole v řádce "Adresa síťové karty" je uvedena MAC-adresa. Poznamenejte si tuto adresu a zapište ji prosím do příslušného pole v přihlašovací stránce.

11. Problémy a odstranění závad

Pokud se vyskytnou problémy nebo závady během instalace a testování T-DSL via Satellit, přečtěte si prosím, u kterých testů došlo k chybě a pokuste se provést např. následující:

  • Optimalizujte satelitní příjem
  • Konfigurujte vaše nastavení sítě/telefonního nastavení
  • Správně nainstalujte satelitní síťovou kartu nebo TCP/IP-spojení
  • Spustili jste během instalace vaši satelitní datovou aplikaci (např. Pinnacle DataReceiver)? Ta musí pracovat!
  • Uvolnili jste Prec.exe a Proxy.exe ve vašem Firewall pro Internet?
  • Překontrolujte instalace hardware a software vašeho satelitního systému.

Povšimněte si prosím bezpodmínečně pokynů pro vaše satelitní zařízení a dokumentace dodané s vašim DVB-S.

Pokud máte stále problémy, přečtěte si prosím FAQ, ty jsou umístěny na adrese
http://www.pragonet.cz/t-dslsat/faq.html. Zde jsou vypsány známé problémy a uvedeny návrhy pro jejich řešení.
Pokud jste si jisti, že je vaše satelitní zařízení správně nainstalováno a nakonfigurováno, a přesto máte problémy, můžete se obrátit na technickou podporu.


Odkazy na stránky

http://www.volny.cz/darebaak/dvb/
Satelit 03a-2002
Czech Digital Group - česky
TechniSat Data Services S.A.- Data via satellite
Sky Star2 drivers
Happysat's DVB-Software Index-2
=) SKYSTAR INFO (=
DVB MYSTERIA TEAM
DVBN
EonInside EonBoard View topic - Jak na to dekodovani
EsaEE Uploads
FlySat Home
http://www.dvbsoft.eu/index.php
MAGEO - auditorium - Satelitni digitalni
ci druzicovy analogovy prijem, DVB karty pro digital,
SATarmyEurope-PC-TV
JoshyFun's Transponders lists in TT INI format
DVB Master gives satellite TV and
digital tv on your PC with DVB cards -
DVB PCI card software
Dialkove ovladanie pocitaca
ProgDVB home page
DVB-Online
Channel List Editor
DVBmagic Informationen rund um das Thema DVB

Snad dobrá zpráva, ozvala se jedna firma pod hlavičkou satDSL. Většinou výrobci a dodavatelé zařízení mají nejhorší informace o svých výrobcích. Je to až zarážející jak firmy které by měly mít zájem na presentaci svých výrobků na to kašlou. Reakce takových firem je že na stránkách pracují. Tak ta firma na svých stránkách při ostatních opravdu úsporných informacích má také tento obrázek.

Můžete se přesvědčit sami na www.satdsl.cz


| Anglicky volné | Česky volné | Slovensky volné | Technické parametry některých starých satelitních přijímačů. | Volné i kódované satelitní TV digitální a analogové programy. | Programy na satelitech jinak. | Programy na satelitech východní. | Programy na satelitech západní. | Zjištění a výpočet vaší polohy i jak nastavit polární závěs. | Zapojení malých společných antén. | Ceník montáží malých společných antén pro stavebníky. | Testy rychlosti Vašeho připojení | Jak na antény amatérsky | TV preview. | TV živě | Virtuální obchod - Zásilková služba. | Kurzovní lístek. | Multifeed, "Monoblock" a film s návodem jeho nastavení. | Jiné nastavení |
Spřátelené Weby:
| Pneu | BMW 750 | Renault Club | Výroba vrhaček asfaltových holubů | Zatajované zajímavosti vědy a techniky | Pokud se chcete přidat, napište

Tento e-shop byl funkční pouze v XP nákupy jsou možné už jen osobně v hotovosti.

TOPlist