CB antény které používám    
 Hlavní stránka  | PMR stránky | Expedice Robinson |  Hvězda CB |  On-Line Bazar | LokátoryMapa stránek |  Rekonstrukce  


TIP: Provádíme cenově dostupné rekonstrukce bytů a koupelen v okolí měst Teplice, Ústí nad Labem, Krupka...

  Na této stránce se koukneme na všechny CB antény, které jsem za těch pár let v terénu vyzkoušel. Jedná se převážně o závěsné drátovky, které používám poměrně často. 

Drátová GP 1/4


Snad nejjednodušší  všesměrou anténou na výrobu je právě asi zmiňovaná čtvrtka. Praktické použití v terénu má některé nevýhody (vyžaduje pět napínacích provazů a tím pádem i více prostoru pod sebou). Mám ji vyrobenou jednoduše pomocí panelové PL zdířky. K živé části je připájen závěsný zářič, k rohům příruby jsou přišroubovány pomocí oček čtyři protiváhy, které svírají vůči zářiči přibližně úhel 135° (viz. graf.). 




























  Nejlepší PSV u antény docílíme úpravou délky zářiče, rozměr je orientační, při ladění je třeba brát v potaz činitel zkrácení (slabší vodič prodlužuje anténu). Je lepší začít délkou 1/4 lambdy a postupně zkracovat. Já jsem použil měděné izolované 4mm lanko. Zářič mám připájen k živému kolíku. Spoj mám zalitý epoxidem fixovaný v malé plastové trubičce - viz. obrázek vpravo.







Portejblovka GP 1/4 podle Jendy Velmez

Další anténa je pevného provedení a ocení jí ti co občas vyráží na kopečky sólo a mají problém stavět větší monstra, na dobrý kopeček tato anténa bohatě stačí. U mě získala oblibu právě proto, že se velice dobře vztyčuje v jedné osobě na sklopném stožáru, který dosti často používám. Nechal jsem se inspirovat článkem ve Výzvě na kanále (09/2001) od Jendy Velmez.


Tato čtvrká má pouze dvě protiváhy a tvarem připomíná písmeno A. Protiváhy svírají klasicky úhel 90° o délce 275 cm a zářič je kolem 260 cm  - každý musí doladit podle svého, protože závisí jak tlusté tyčky použijete na prvky. Já jsem využil dvě duralky zasouvající se do sebe (8 a 11 mm)

  Na prvním obrázku je náhled celé antény, na dalším je čelní a boční detail středové základny, která je nosným elementem celé konstrukce, myslím že není potřeba nic více dodávat a každý si jistě poradí s případnou montáží, mechanických řešení na tvorbu se nabízí jistě více...

V terénu se anténa vyrovná klasické čtvrtce, je vhodné ji umístit minimálně půlvlnu nad zemí (asi 5,5 m a výše). V praxi se ani nepotvrdily námitky, že takto provedená anténa má pokaženou vyzařovací charakteristiku.V podstatě je všesměrová.





























Slim Jim

Tuto notoricky známou anténu nemusím asi nijak zdlouhavě popisovat, je jednoduchá a chodí slušně. Na výrobu je použit koax RG 58 a 300 ohmová dvoulinka ze starých TV rozvodů.

 Snad jen musím připomenout, že je poměrně důležité přesně dodržet délky zkratovaného úseku, tj. kóta 2335 mm a 160 mm. Případné ladění antény na nejlepší poměr PSV se provádí změnou polohy středního vodiče koaxu, posouváním na dvojlince najdeme nejlepší bod. Ladění je kritické, už 1 mm hraje poměrně velkou roli. Problém téhle antény je šířka pásma, asi bude dost těžké obsáhnout všech 80 kanálů. To ale může být i výhodou, protože selektivní potlačuje rušivé signály z okolních pásem.

Tuto anténu, která je z principu "půlkou" napájenou na konci pomocí čtrvtvlnného zkratovaného vedení je nutné v terénu zavěsit do výšky min. 10 metrů. Vyplatí se najít opravdu vysoké stromy mezi které ho vyvěsíme, čím je slimák výš tím chodí lépé. Koaxialní svod je vhodné spouštět kolmo k zemi, ten pusobí zároveň jako protiváha antény.


Giesking - zajímavá dipólová anténa


Tato anténa byla až do nedávna pro mě velkou neznámou, prý se v minulosti občas používala pro UHF, kde jsou její rozměry a možnosti stavby samonosné verze přece jen jednodušší. Článek v amatérském rádiu mě natolik inspiroval, že jsem to spíchnul i pro pásmo 27MHz.

Anténu jsem koncipoval jako drátovou pro zavěšení za všechny čtyři "rohy" mezi dva stromy apod. Pouze dipólovou část jsem vytvořil z 8mm hliníkových trubiček uprostřed přichycených na destičce z izolantu (plexisklo, plast, pertinax... ) na níž je panelový PL konektor pro napájení antény 50 ohmovým koaxem. Napájecí koax je vhodné od antény vést alespoň několik desítek centimetrů vodorovně (v praxi odzkoušeno), podobný problém bývá u klasických dipólů. Na vodorovné vodiče, kterými se anténa dolaďuje do nejlepšího PSV jsem použil 4mm měděné izolované lanko, zakončené očky pro přidělání provazů.

První praktické zkoušky proběhly na zahradě našeho rodinného domku a  ve stísněných podmínkách půdních prostor. Nejdříve jsem byl potěšen, že hrubé přepočty se celkem povedly a anténu jsem měl po několika málo laboracích sladěnou na určité nejlepší PSV. Výsledek byl následující: 1K - 1.9, 20K - 1.6 a 40K - 1.9 . Potvrdilo se tedy, že jde o velmi úzkopásmovou anténu a při prvotním ladění to chce dost trpělivost a radši staničku, která umí víc než základní čtyřicítku. Naštěstí jsem si později ověřil, že jednou takto naladěná anténa "sedí" v různém prostředí celkem spolehlivě a není vůbec potřeba "ořezávat" anténu matchboxem pokud se vždy vejdete do PSV = 2 ( = 90% vyzářeného výkonu...). Při prvních testech této antény z kopečku jsem si to opět ověřil a nemusel jsem již s anténou hýbat. Praktické zkoušky proběhly 11.10. 2003 z Jizery (JO70PU). Jako poměrovou anténu jsem zvolil svojí letitou 5/8 sirtelu GP s třemi radiály umístěnou na šestimetrové soušce. Drátovku jsem umístil mezi dva suché kmeny do výšky asi 3 metrů o čtyři metry dále. Výsledky byly potěšující, anténa se chová chodivě a v podstatě reporty obdržené s této drátovky byly jen o 1-2S horší oproti 5/8. Příjemné bylo, že se povedla i spojení na téměř 300km s téměř identickými reporty ! (např. Velká Javořina JN88UU ant. 5/8 : 4R2S , ant Giesking: 3R1S a podobně i  přijatá RS). To že je anténa opravdu všesměrová jsem si ověřil několika spojeníčky na sever do Německa,kde jsem obdržel obdobné reporty na obě antény.



DALŠÍ  MODIFIKACE  ANTÉNY  GIESKING


Na závěr ještě pár údajů, které udává autor antény - Holanďan  H.Giesking :

  •  je vzhledem ke svým rozměrům  poměrně zisková (cca 2,5dB)
  •  vyzařovací úhel ve vertikální rovině je 20 - 30 °
  •  má téměř ideální kruhovou (všesměrovou) vyzařovací charakteristiku
  •  její pracovní výška nad zemí je poměrně nekritická
  •  je z hlediska PSV dosti úzkopásmová
  •  oproti dipólu je vyzářené elektrické pole vůči magnetickému fázově posunuté

    Gieskieng CB
    Praktické zkoušky za nevlídného počasí na Jizeře (JO70PU)...



    Portejblová úprava antény 5/8 SIRTEL GPS 27

      Na své portejbly dosti často jezdím sám a když jsem začal používat továrenskou pětiosminu Sirtelu GPS 27  - 3 radiálovku, stanul jsem před problémem jak zjednodušit montáž radiálů. Montáž třemi maticovými šrouby je dosti nepraktická, v mých podmínkách při používání sklopného stožáru to byl přímo horor. Řešení se nabízí asi více, já jsem se však rozhodl nahradit 8mm tyčky dlouhé téměř metr a půl teleskopickými prvky. Je to jedinečné řešení,  kdy "montáž" protiváh = vytažení teleskopů. Za pár vteřin tak máte vystaráno...

    Dalším důvodem proč se zbavit originálních radiálů bylo více. Anténu většinou přepravuji přidělanou na svém horském kole a radiály byly pro mě dosti neskladné, jsou i delší než samotná složená anténa.

    Na prvky jsem použil teleskopické antény z ČBTV Merkur, dají se poměrně bez problému sehnat z různých vraků a výprodejů n.d. Tyto antény jsou pro naše použití ideální, průměr u paty 10mm a délka téměř 140cm. Delší se mi najít nepodařilo. Výhodou je také, že má teleskop mohutný kloub, takže se zatažená protiváha krásně sklopí k tělu antény a dále při transportu nepřekáží (viz. foto).

    Před vlastní montáží si však musíme dát pozor na několik věcí. Do ruky se mi dostalo několik starých antén z Merkura, které měly uvolněné teleskopy z kloubu - je to potřeba šetrně přepertlovat, z výroby to bývalo dosti často nekvalitně slisované. Dále je nutné zajistit kloub aby nedovoloval otáčet teleskopem kolem dokola - u televize je to nutnost, ale mi potřebujeme sklápět protiváhu do jednoho cíleného směru. Zajištění jsem řešil provrtáním těla paty a kloubu - šroub zamezí vytáčení teleskopu mimo sklopnou výseč (viz. foto)

    V praxi se nepotvrdila  námitka, že tato úprava může anténu trochu "rozhodit". Sám jsem byl překvapen, že tomu tak není, PSV se v podstatě nehnulo a nepozoroval jsem ani zhoršení příjmu ( prakticky vyzkoušeno! ). Zkoušel jsem i naopak dávat protiváh šest ale kýžený lepší výsledek se nedostavil. Jediná změna nastala v tom, že byla anténa o malinko širokopásmovější.


    Jak využít teleskop od ručky jinak...

    Teleskop který jsem si před několika lety koupil (snad u Elixu ?) pro ručku SY101 využívám občas i jako nouzovou anténu pro velkou stanici . Dá se jednoduše našroubovat přes kolínkovou redukci přímo do stanice  (viz foto). Úspěšně se s tím dá vysílat z kopečků a hlavně poslouchá a vysílá to minimálně o 25 procent lépe, než když ho našroubujete na ručku, asi to způsobuje masiv kostry stanice, která je větší protiváhou než malá ručka. Nejlepší výsledky jsem měl se stanici Alan 9001, která dovoluje pomocí interního PSV metru teleskop vhodně "doladit". Rozhodují doslova milimetry při zasouvání teleskopu ! Stabilního PSV dosáhneme tehdy, když ještě ke kostře stanici přiděláme a rozprostřeme po zemi několikametrový vodič.

    S takovou sestavou jsem už několikrát dělal spojení při 10W až na Šumavu (Boubín, Huťská hora a Čerchov - cca 240km!). Staničku jsem při tom měl většinou položenou doslova na zemi či na nějakém pařezu a za nepřízně počasí klidně ve stanu .

     

    Jedna fotečka z našeho provizorního portable stanoviště na vrcholu Smrku (1124m.n.m.- 20.9. 2003) zleva: Michal, Jana, Jerry, Lenka a Kentaur Nové Město a čtyřnozí přátelé Sorbon a Deniska.

    Zařízení: PMR Hoffer + GP 1/4 a CB Dragon SS485 + portable teleskop

  •  Design:  Jerry 


    (c) 2004-2005 Jerryho Web
    Všechna práva vyhrazena
    Optimalizováno pro rozlišení monitoru min. 800x600
    Pro všechny běžné prohlížeče

     Create in:  H-Brouczek