Podvod nejen vánoční


Není to tak dávno, když jsem zaslechl v televizi zprávu o tom, že zloději rozjeli další způsob, jak obrat svoji oběť. U bytu staršího občana zazvoní pán či paní, která nejdříve sdělí svůj problém. Jedou někam daleko a právě tady jim došel benzín, nebo se jim porouchalo auta a nemají prostředky na opravu. Vyžadují peníze na palivo nebo na odtažení a dušují se, že je obratem pošlou. Ale chyba lávky, peníze nikdy nedojdou. Zprávu jsem zaregistroval, ale nějak blíže jsem o tom neuvažoval.

Netrvalo to ani tři dny a stalo se mi něco podobného. S kolegou Pepou jsem vycházel z kanceláře. Stáli jsme u jeho auta a přemýšleli nad tím, na který servis se vydáme. Bylo něco kolem páté večerní, takže už tma. Najednou se z pozaroží objevil chlapík a bylo zřejmé, že jde k nám. Dorazil a začal: "Chlapi, jedeme do Kostelce a došel nám benzín". Ať ho prý založíme, že to zítra okamžitě pošle. Mě hned v hlavě zablikal červený maják a neřekl jsem ani slovo. Něco mi nesedělo.

Pepa, ač si mého zdrženlivého chování všiml, začal hovořit: "Jo, já bych pomohl, protože se mi něco podobného stalo, ale ukažte mi občanku". Chlapík nejdříve otázku přeslechl, a když to Pepa opakoval znovu, začal couvat: "Tak já Vás, chlapi, nebudu obtěžovat". Otočil se a zmizel za temným rohem. Pokud jeli z Prahy do Kostelce, tak odcházel do míst, kudy absolutně nemohl jet. Ale byla tam tma. Hm, a co teď? Pepa pak povídá: "Je čas vánoc, lidé by si měli pomáhat". Ale hned dodal: "Asi to byl podvodník".

Vyrazili jsme na servis. Já už jsem na chlapíka jedoucího do Kostelce zapomněl. Ale najednou na to přišla řeč a zákazník, u kterého jsme montovali kopírku, vyrukoval s něčím, co se podobalo předchozímu zážitku. Chlapík, kterému také došel benzín, přišel před několika dny k němu do obchodu. Už to začalo být veselé. Když jsme si řekli, jak vypadal, bylo zřejmé, že na cestě do Kostelce dochází benzín dost často. Podoba seděla. Nejdřív jsem měl tak trochu výčitky, ale pak jsem si uvědomil, že právě na solidaritu zloděj spoléhal. V čase vánočním by si lidé měli pomáhat, ale jak vidno, jsou tací, kteří pomoc zneužijí. Tak si dávejme pozor.


Proč ne?