Předchozí kapitola

Bonusový materiál

Závěr

Z výše uvedených kapitol je asi každému jasné, že digitální zpracování videa není jednoduchá záležitost a existují spousty digitalizačních karet v rozličných kvalitách, nabízených možnostech a samozřejmě také cenových relací. Dle skupin, které jsem v této rešerši nadefinoval, bych doporučil následující digitalizační karty.

Skupina amatérská

Jak jsem se již zmínil ve specifikaci amatérské skupiny, tak existuje několik podskupin. V podskupině víceúčelových karet bych asi zdůraznil dva produkty. Prvním by byla karta ATI ALL in Wonder Radeon, s níž dostanete za přijatelný peníz výkonný grafický akcelerátor, TV tuner a TV in a out. Firma ATI je zárukou kvality a všechny funkce máte v jedné kartě. To ovšem nemusí být vždy výhodou. Pokud již kvalitní grafickou kartu máte, doporučil bych kartu od rovněž známé firmy Aver media. Karta Aver Tv Studio (TvPhone) w/VCR Vám opět nabízí spoustu kvalitních zařízení v jednom. Tentokrát je to TV tuner s teletextem a dálkovým ovládáním, FM tuner a díky SW i možnost videokonference. V druhé podskupině karet s přímou kompresí záleží na Vámi požadované kompresi. Vzhledem k ceně bych doporučil karty firmy Provideo Multimedia Co., Ltd a to vždy v kombinaci s TV tunerem. Jednalo by se o kartu 3DeMon PC-233 jako MPEG1 encoder či kartu 3DeMon PC-256T pro MPEG2 encoder. V poslední podskupině klasických nelineárních střihových karet opět závisí na požadované kvalitě záznamu a dodávaném SW. Pokud se chcete seznámit s digitálním střihem a nepředpokládáte prozatím jeho větší využití, doporučil bych některou z karet, které jsou de facto jen Firewire řadičem s ovladači a jednoduchým SW pro zpracování videa. Tyto karty jsou většinou osazeny chipem firmy Texas Instrument a po HW stránce se moc neliší. Proto se při výběru takovéto karty zaměřte na dodávaný SW a cenu. Z uvedených karet bych doporučil Pyro DV či pokud byste chtěli plnou verzi Adobe Premiere 6.0, tak DV.now lite AP6. Za zmínku stojí ještě produkt firmy ADS Technologies Pyro DV NO pro notebooky. V případě, že jste náročnější uživatel doporučil bych Vaší pozornosti dva honosnější, ale samozřejmě již dražší produkty. DVRaptor 2001 umí zpracovat jen DV formát, ale i v poměru 16:9. Je k němu ovšem dodáváno plno zajímavého SW a umožňuje plnohodnotný náhled na TV a analogový výstup. Oproti tomu karta DV.now AV umí zpracovávat i analogové formáty a také umožňuje náhled na TV. Zde se tedy musíte rozhodnou, co je pro Vás důležitější. Spoustu zajímavého SW či zpracování analogových formátů.

Skupina poloprofesionální

Tato skupina je asi nejpřehlednější, jelikož její definice je celkem významně omezující v nabízených produktech. Z pěti produktů, které jsem popsal v této rešerši, bych asi vyzdvihl a doporučil produkt firmy Matrox, kartu RT2500, která navazuje na svoji úspěšnou předchůdkyni RT2000. Tato karta nabízí nejlepší funkce ze všech karet, i když z tabulky to až tak vidět není. Při bližším průzkumu, který však přesahuje rámec této rešerše se její převaha projeví. I když karta Pro-ONE nabízí podobné, někdy lepší a někdy horší možnosti jako RT2500, je více než o 10000 Kč dražší a to jí rozhodně nepřidá. Za zmínku stojí ještě karta Canopus DVRaptor RT, která má unikátní cenu u karty s RT efekty. Ovšem tato karta má jisté nedostatky. Jednak nemá vyvedené vstupy a výstupy do externí krabičky a především nenabízí možnost pracovat s analogovými signály. To však náročnému amatérovi s DV kamerou nemusí vůbec vadit a tím se pro něho DVRaptor RT stává velmi zajímavou kartou. Její využití se také hodí poloprofesionálům, kteří již kartu pro zpracování analogových signálů mají a jsou s ní spokojeni.

Skupina profesionální

Pro tuto skupinu si ani nedovolím nějaké závěry dělat. Jak již několikrát v této rešerši zaznělo, tak tato skupina zabírá velmi širokou oblast a v této rešerši jsem se snažil jen o ilustrativní náhled. Vybranými produkty jsem se snažil upozornit na jejich rozličnost, cenové rozpětí a také na to, že se k těmto produktů dodává i profesionální SW, jehož hodnota se mnohdy blíží k hodnotě celého systému a tudíž vlastní HW tedy dostáváte téměř zadarmo. Obdobná situace je i v poloprofesionální skupině. Stačí když se podíváte na cenu produktů a Adobe Premiere, která je mírně pod 30 000Kč.



Bonusový materiál

Předchozí kapitola