Programování radiostanic Motorola zapojení, 
Na této stránce bych rád upozornil na několik skutečností, které zájemce o programování trochu matou.  Vlastně tímto odpovídám i na množství e-mailů které jsem obdržel.
 Zpět tedy k programátorům. Osobně jsem záměrně přehlížel jednoduché pártranzistorové zapojení a ani verzi MAX232, jsem nepokládal za nejšťastnější řešení.(Pro zastánce obvodů MAX doporučuji podstatně zajímavější a praktičtější je převodník MAX3386 u kterého lze nastavit napětí sběrnice, bohužel se dodává se jen v SMD provedení. Kdo má odvahu, doporučuji toto zapojení vyzkoušet, je to výborný obvod.) Pro ty kteří však s programováním začínají doporučuji rozhodně originál R.I.B.. Vyhnou se tak mnohému zklamání.... Výborný návod najdete zde.....
 Postavil jsem proto originál R.I.B. Motorola a udělal jsem dobře. Plošný spoj vyrobil
 p. Kohout.(Vřele doporučuji) Nebudu zde rozepisovat tohle už poměrně známé zapojení, .jen připojím pár zkušeností. Většina kopií RIBu vynechává 9Voltovou destičkovou baterii, a to je chyba. Stačí i velmi malý výpadek v napájení při přenosu dat, a máte na problém zaděláno! Osobně používám na programování radiostanic starý notebook a zdroj zálohovaný gelovým akumulátorem a mám jistotu, že se při přenosu dat nic nestane.
 Na trhu se také objevili různé "univerzální programátory .. 3 (4 a víc) v 1"  které údajně zvládnou veškeré TRX. Bohužel to není pravda. Já jeden zakoupil víceméně ze studijních účelů. Na fotu je originál který opravdu "umí" téměř všechny Motoroly (mimo historických MICRO, CENTRO, MCX100)  a dole rádoby "univerzál, který se mi dostal do ruky.
Tyto programátory mají k programování jen jednu programovací sběrnici BUS+,  proto tedy s TRX  řady, která se jmenuje JEDI  a  patří do ní GM900, GM1200 a jiné, nemáte šanci komunikovat, jelikož tato řada používá sběrnice dvě tedy BUS+ a BUS- a k tomu ještě jeden port o potvrzení přenosu dat. Problém nastal i s řadou ARIANE do které patří GM350, GM600, GM950 GM1200E(ano je to tak GM1200E nemá nic společného s GM1200!!! je to v podstatě velká setra GM950!!)....která má sice jednu sběrnici, ale jiné napětí na ní. Po malé úpravě se dal programátor použít.(Ale to platilo jen pro můj kus, domnívám se totiž že některé mohou fungovat jiné ne, je to způsobeno velkou tolerancí hodnot použitých součástek) Totéž platí i pro řadu MARLIN, kterou znáte spíše pod označením CM140,340,360.. a stejně tak pro řadu PROFESIONAL WARIS tedy GM340,360,380. Další poznatek je, že v rámci šetření ani výrobce v mém případě nepoužil "velmi drahý" převodník MAX232. A tak jestli jste programátor zkusili a fungoval (např GM300, CP040, M120, GP300, GM340 a další s jen s BUS+) máte v podstatě kliku.... Poslední upozornění je, že u některých notebooků i PC není plnohodnotný COM RS232, a tak se Vám může stát že právě jednoduché převodníky napájené z portu nebudou fungovat!!! Redukcím typu USB - RS232 se raději pro začátek vyhněte....

Přeji hodně úpěchů při laborování
zpět na úvodní stránku....

Copyright © ok1ife  2009