Vše o mě a mém hobbyNěco málo o mém bydlišti...Klonování GSM SIM karetNějaké užitečnosti z mé dílnyOdkazy na všechno možnéCo se jinam nevešlo

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
   



CB & DX



Tak jsem tu nakousnul trošku teorii..
A teď bych tu popsal nějaké poznatky z praxe. Základem je samozřejmě radiostanice s dobrou modulací, vybavená S-metrem a kvalitním mikrofonem nejlépe s předzesilovačem nf signálu. A pokud to myslíte s DXingem vážně, radiostanice by měla být vybavena i SSB modulací. Většina DX spojení se totiž odehrává v SSB provozu, který se pro tato spojení převážně používá. SSB modulace umožňuje díky svým vlastnostem překlenout několikanásobně větší vzdálenosti než modulace frekvenční a to při použití stejného vf výkonu.Doporučit mohu všechny SSB stanice od firmy President, které za přijatelný peníz poskytují vše nezbytné. Dalším krokem na který se často zapomíná je již zmiňovaný mikrofon.Ten by měl mít vestavěný předzesilovač s možností regulace zisku a nejlépe i kompresor dynamiky,který z mikrofonu pustí jen ty nejžádanější kmitočty. Mezi nejlepší a nejpoužívanější patří beze sporu osvědčené mikrofony značky Sadelta. Ze své zkušenosti mohu jen říct, že dobrý mikrofon udělá kolikrát více, než zvýšení vysílacího výkonu.Ten se u většiny protistanic pohybuje běžně kolem 100W, vyjímečně až 300 či 600W. To už jsou ale světlé vyjímky. Osobně používám zesilovač domácí výroby,který je schopen do antény odevzdat cca 90W výkonu. Ale jak se říká polovina úspěchu je dobrá anténa. Vřele tedy doporučuji jakoukoli směrovou anténu alespoň se stejným ziskem jako má klasická "pětiosmina". Už jenom to, že směrovka dokáže poslouchat signaly z požadovaného směru a ty ostatní patřičně potlačit, je důvod si ji opatřit. Kolikrát se budete divit co se z toho chaosu pěti stanic nechá "vytáhnout". Čím má směrovka větší zisk,tím lépe. Dnes jsou asi nejdostupnější tří až čtyřprvkové Yagi antény.Nechají se pořídit do 3500.-Kč. Pokud se to zdá někomu moc,může se pokusit si nějakou vyrobit sám. Je to velice ošemetná záležitost a bez určitých zkušeností a měřících přístrojů, se jen těžko uvádí do provozu. Nicméně i mě se to povedlo. Tedy aspoň doufám :-)) Nejdřív jsem sháněl nějaké ty obrázky a rozměry, potom materiál,no a jak se to povedlo? Řekl bych, že celkem ano. Šlo o dvouelementovou anténu typu HB9CV umístěnou horizontálně. A výsledky mě překvapily. Ve směru maximálního zisku anténa vykazovala v průměru o 2S silnější signál, než na samém stožáru umístěná 5/8 Sirtel S2000 s osmi protiváhami. Vyjímečně tento rozdíl dosahoval až 6S. V žádném případě si netroufám říct,že směrovka měla o tolik větší zisk, ale zřejmě měla příznivější vyzařovácí diagram v horizontální rovině. Pokud tedy přemýšlíte zda směrovou anténu, má odpověd zní určitě ano.
Tak zařízení máme
A můžeme zkusit ulovit nějakou tu staničku.A začneme samozřejmě poslechem na mezinárodních svolávacích frekvencích.Pro FM provoz můžeme zkusit zřejmě asi nejpoužívanější kmitočet 27.315MHz (kanál C31).Často bývají také slyšet evropské stanice na spodních kanálech pásma "B".Pro SSB provoz musíme naladit malinko vyšší kmitočet 27.555MHz v USB modu (kanál D12) Je to nejfrekventovanější kmitočet na CB a zaslechnete zde za příznivých podmínek stanice snad z celého světa.Další číslo které bychom měli znát je 26.285 USB (kanál A19).Provoz tu už není tak hustý a pokud je na "pětkách" přeplněno chodím dělat spojeníčka sem.Na obou kanálech se hovoří především anglicky,méně pak španělsky,italsky či francouzky.Z počátku to chce určitě hodně poslouchat a získat dostatek zkušeností a odvahy.Pak se můžeme,tedy za předpokladu že umíme alespoň základní fráze anglicky,pokusit nějaké stanici ozvat.Většinou to chodí tak,že stanice zavolá na svolávací frekvenci výzvu,to je to známé CQ DX, pak následuje ve většině případů volací znak stanice a po ní kmitočet na který se stanice po zavolání výzvy přelaďuje,aby uvolnila svolávací frekvenci ostatním stanicím.Přeladíme se tedy na zadanou frekvenci a čekáme až stanice znovu zavolá výzvu.V provozu SSB je hodně důležité naladit se přesně na frekvenci protistanice,tak aby nám stanice nezněla jako hlas Hurvínka z večerníčku :-).Pak už nezbývá nic jiného než se stanici ozvat svou volačkou a čekat jestli nás zaslechne a naváže s námi kontakt. Je dobré svou volačku několikrát opakovat,máme tak větší šanci na úspěch.Také nezapomeňte,že zde si již zřejmě nevystačíte se svou pamětí a je nutné si všechny informace od protistanice zapisovat.Nezapomeňte také zapsat datum,přesný čas,kmitočet včetně druhu modulace a report.Pokud si budete chtít s protistanicí vyměnit QSL lístek (potvrdit spojení),budete tyto údaje určitě potřebovat.


P O K R A Č O V Á N Í   P Ř Í Š T Ě . .





© 2003 by Dxman