Při toulkách po internetových stránkách a při vyhledávání potřebných informací můžeme narazit na stránky nejrůznější hodnoty a úrovně. V dobré víře se na některých stránkách vyskytují menší i větší záludnosti a podivnosti. Některé věci jsou zpravidla na stránkách začínajících autorů, jiné se vyskytují na stránkách autorů mírně pokročilých a další zas na stránkách rádoby profesionálních. Podobné věci doporučuji raději nepoužívat, přestože i stránky některých státních institucí, například ČSSZ jsou svou úrovní horší než mnohá díla nadšených autorů CB stránek, přitom nejhorší na tom je, že tato „práce“ je náležitě zaplacena z našich daní.
Náhodně se objevují chyby tady popisovat nebudu, záludnosti a podivnosti zde popsané provozují autoři stránek vědomě, nebo z neznalosti, například zákaz použití pravého tlačítka myši. Je tedy jasné, že tyto záludnosti a podivnosti mají autoři na svých stránkách záměrně.
Po nudnějším úvodu se můžete podívat, co je na dně kalných vod internetu.
Spousta lidí má nepoužitelné stránky. Nejčastějším důvodem je (překvapivě) to, že je moc použitelné nechtějí mít. Je to pýcha. Domnívají se, že jejich stránky jsou velmi dobré. Pokud je na takových stránkách něco nesmyslného nebo nepoužitelného, tak je to tam většinou schválně. "Uživatelé se přece musejí sami snažit, aby se k informacím dostali!" Jenže uživatelé jsou každou chvíli jedno klepnutí od uzavření prohlížeče. A jakmile jejich zmatení dosáhne určité úrovně, odcházejí jinam.
Naopak majitelé použitelných a vstřícných stránek tuší, že uživatelům je nutno hodně pomáhat. Můžete se pro to rozhodnout také. Je ale třeba překonat kus kreativní pýchy, protože stavba použitelných stránek většinou znamená zjednodušování.
Žádný uživatel vaší stránky tu stránku nepoužívá přesně tak, jak si myslíte. Žádní dva uživatelé nepoužívají web stejným způsobem. Prakticky každý, koho znám, dělá se stránkami trochu jiné věci. Tuto zkušenost potvrzují i experti.
Poproste někdy nějakého kamaráda,
aby si sednul k vaší stránce a něco na ní udělal (našel, zaregistroval se apod.).
Budete překvapeni, jak moc mu to dá práce. Je to dobré poučení.
Pyšní webmasteři nad tímto faktem říkají:
"ti kreténi BéEfÚčka neumějí ty stránky používat.
Jsou úplně pitomí, posaďte k tomu někoho normálního". Kdopak se tu mýlí?
Rozhodnutí pro použitelnost Yuhůuv článek „Použitelnost stránek“
Yuhůovy stránky
Jak psát web — o tvorbě internetových stránek
Názory některých autorů CB internetových stránek si tady můžete přečíst
a sami si udělat vlastní názor:
Dotaz: "Zdar (jméno vypuštěno), tak co udelas s tim zobrazenim v Netscape?Testoval jsi to treba v Opere?"
Odpověď: "Tak v Opeře jsem to zatím netestoval ale chystám se na to.
A asi s tím nebudu dělat nic.
Na vstupní stránce je upozornění že jsou stránky optimalizovány pro IE a rozlišení 1024x768. Tak prozatím nic dělat nebudu ale časem na to určitě příjde řada."
Názor:"Pokud (stránky) někomu v jeho prohlížeči nefungují,
za to nemohu a mrzí mne to.
Ale i pro takového člověka to může být motivací
k naistalování novějšího prohlížeče.
Pokud mu informace z takových to stránek stojí za toto úsilí,
tak to udělá a je to svým způsobem odměna pro tvůrce."
Věřím, že se autoři stránek s nevědomostí vypořádají a nad nadutostí zamyslí. Tvrzení namyšlených autorů, že optimalizace je o tom, že stránky se nesmí zobrazit v jiném prohlížeči, než jaký mají nainstalovaný doma, mi připadá jako velmi zvláštní, protože všechna omezení na konkrétní prohlížeč jen přímo úměrně korespondují s leností tvůrce webové stránky. Názor, že autor stránek nemůže za to, že se někomu jeho výtvor nezobrazí, raději nebudu komentovat. Pachatelé nepřístupných stránek se též rádi vymlouvají na „špatně nakofigurovaný prohlížeč“, čímž mají na mysli jiné nastavení prohlížeče, než mají doma, nebo u „exotických prohlížečů“ jako Mozilla nebo Opera jen slepě hádají příčinu. Pokud kdosi použije celý arzenál prostředků, jak znepřístupnit své stránky, tak mu se sotva podaří odhalit pravou příčinu problému, když problémů je celá řada. Mezi minimální požadavky na přístupné stránky patří přístupnost bez obrázků, skriptů a barev.
Kdysi jsem se dočetl, že pohlížím na ostatní z „božích výšin“, jen kritizuji. Kdo se na mne obrátil s žádostí o pomoc při tvorbě stránek, tomu jsem vždy kamarádsky (zdarma) vyhověl. Pokud jsem někomu nepomohl, bylo to z jediného důvodu: „Nebyl jsem požádán“.
V článku uváděné perličky jsem skutečně našel na CB internetových stránkách. Při úpravách jsou pozměněny jména souborů, míry, barvy, při zkrácení je vypuštěn kód, který je pro ukázku nadbytečný a text v ukázce je též zaměněn, protože originální text není zpravidla pro ukázku nutný. Protože web je dynamický, je možné, že některé uváděné perličky se na webu již nevyskytují nevyskytují.
„Kdo něco umí, dělá to. Kdo to neumí, učí to. A kdo neumí nic, ten o tom píše“