Napsat si na stránky, že jsou optimalizované pro jeden nejrozšířenější prohlížeč je vlastně stejný nesmysl, jako dát na sněhuláka ceduli s nápisem hlásajícím, že sněhulák je optimalizovaný pro teploty pod nulou. Navíc na takto označených stránkách zpravidla nejde optimalizaci, ale o pohodlnost autora vyzkoušet stránky v něčem jiném, než IE. Stránky „pouze pro MSIE“ byly vždy špatným řešením.
Jak píše Yuhů na svých stránkách Jak psát web, tvorba stránek je dost náročná. Je zapotřebí mít spoustu času, trpělivost, zápal a pevné nervy. Každý, kdo stvořil stránky se nejmíň dvakrát osypal, když zjistil, že každý prohlížeč zobrazí stránky jinak. Při psaní stránek je vlastně úplně jedno, jestli má ten který prohlížeč zastoupení 80% nebo 20%. Zajímavá ta procenta jsou, až když klesnou někam k nule.
Yuhů píše o zajímavém jevu, který je zajímavý pro sledování statistik prohlížečů.
Tento jev nazval „vypuzovací chyba měření“.
Pokud jsou stránky pro nějaký prohlížeč nepřístupné,
čtenáři se na stránky nevracejí, jsou vypuzeni.
Ze statistik se pak dájí vyvodit zcela chybné závěry.
Úskalí prohlížečových statistik
Podle mého názoru má autor napsat stránku tak, aby se prezentované informace daly získat bez použití skriptů, barev a obrázků. To rozhodně neznamená, že se skriptům, barvám a obrázkům musí zcela vyhýbat. Skripty mohou stránku oživit, můžou mnoho věcí zjednodušit. Například skript pro výpočet vzdálenosti mezi lokátory nezpůsobí nedostupnost článku, Naopak vyskakovací okna a polétavá menu jsou typickým učebnicovým příkladem, jak přístupnout stránek zbytečně silně omezit.
Předkládám statistiky prohlížečů z ledna 2005 z návštěv CB stránek,
které nejsou zatíženy „vypuzovací chybou“.
Můžete si všimnout výrazně vyššího poměru kvalitních prohlížečů,
což je běžné na technicky zaměřených webech.
IE 69%
Mozilla 17%
Opera 14%